Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu ana kadar yazmış olduğu üç kitabı (İntihar Ormanları, Ya da Biz Masal Olsak, Hep Sonradan) roman formunda; fakat Hür bunlara hiç benzemiyor. Dili her zamanki gibi anlaşılır, hatta bu alandaki yapısal düzeni de takdire şayan. Deneme yazılarından oluşmuş olmasına rağmen iç içe geçmiş birden çok roman okuyor hissi yaşatıyor insana, sanırsın matruşka.

‘’İhtimal, insanı ayakta tutan, uğruna savaştığı şey için umut veren bir güç kaynağı.’’

  Hepsi birbirinden faklı yaşamla kavga dövüş etmeden yazılmış, ders niteliğinde 20 deneme yazısı. Ama bunlar öyle böyle yazılar değil. Okuduğunuzda içinizdeki ‘’beni’’ ayaklandırıp gümbür gümbür harekete geçirecek cinsten. Adeta ders niteliğinde. ‘’Hayal Edebiliyorsan Başarabilirsin De!’’ Her şeye nasıl yetişilir adlı zorlu mücadele oyununun cevabı bu deneme yazısında saklı.

‘’Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmez.’’

  Her bir acı artık yerini deneyim kokulu davranışlara bırakmış. Her bir anı yaşanmışlığın ışığında geleceğe daha kuvvetli adımlar atmak için bekliyor. İç çekerek okuyacağınız ‘’keşke’’ diyeceğiniz deneme yazılarını ‘’iyi ki’’ ye çevirebilmeniz için ön ayak oluyor yazar. Bir kucak dolusu tecrübe bırakıyor kollarınızın arasına. Size düşense kimsenin üstüne basmadan kendi adımlarınızı bularak doğru yolu bulmanız. Bu bir hayata karşı başkaldırı kitabıdır. Lütfen salim kafayla okuyunuz.

Hür - Ezgi Durmuş

Alıntılar:

‘’Yazmaya konuşamadığımı fark ederek başladım.’’

 ‘’Özür, bilinçsizce yapılan hataların ütüsüdür; dilersin ve hatan düzelir.’’

 ‘’Haddini aşan her şey zıddına dönüşür.’’

‘’Ne yaparsan yap, insanlar seni görmek istedikleri gibi görecek. Ne söylersen söyle, insanlar duymak istediklerini duyacak.’’

‘’Her şeye vaktim var.’’

‘’Ben yaşıyorum; çünkü hevesim var yaşamaya.’’

‘’Bazı cümlelerin sonuna nokta yerine ‘keşke’ konur.’’

‘’Kurallarını deneyim ederek öğrendiğimiz, iki tarafın da kazanmak için her şeyi ortaya koyduğu bir oyun başlamıştı aramızda ‘Gibi Oyunu’.

‘’Dermanın dertten daha yorucu olduğu bir hastalıktır kanser.’’

‘’İnsanı en çok kendi sözleri yaralar, bunu da genelde ‘iç ses’ dediğimiz ve dış sesimizden daha baskın olan zihnimiz yapar.’’

‘’ Anısı olmayan hiçbir eşya değerli değildir oysa…’’

‘’Kendim için çok güzel bir yatırım yaptığıma inanıyorum ve bunun için harcadığım tek şey: Zaman.’’

Hür
Ezgi Durmuş
Flora Yayınları
208 sayfa, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir