Hitlerin Yeğeni

Adolf Hitler, 1945’te 2. Dünya savaşının çıkmasına sebep olup Yahudi soykırımını gerçekleştirmiştir. Savaşın Almanya aleyhine hezimetle sonuçlanması sonucunda ise intihar ederek hayatına son vermiştir.

Hitlerin Yeğeni adlı kitap, Hitlerin üvey yeğeni olan Angelika Raubal’ın yani Geli’nin birkaç aylık bebekken Hitler ile karşılaşmalarından, ölümüne kadar geçen 23 yıllık süreyi kapsamakla birlikte Hitler’in ölümüne kadar geçen siyasi ve kişisel yaşamını ve bilinmeyen yanlarını da yansıtmaktadır.

Hitler, bilindiği üzere Yahudi düşmanı bir kişiliğe sahiptir. İkinci dünya savaşına kadar gelinen süreçte Yahudilere olan öfkesinden daha ziyade mitinglerinde en çok üzerinde durduğu konu ise 1.Dünya savaşından sonra imzalanan Versay Antlaşmasının sonuçlarında Almanya’nın zararlı çıkmasıdır. Avusturya doğumlu olan Hitler için Aryan kanı asil bir kandı. Zaman içinde de gelişen fikrine göre bu kan Yahudilerden arındırılmalıydı.

Esasen Hitler’in geçmişine bakıldığında birçok talihsizlik yaşadığı ve beceriksizlikleri sebebiyle aşağılandığı görülmektedir. Ancak Adolf Hitler’in muazzam bir yeteneği vardır. Hitabet ve ikna kabiliyeti. Hitler, bu yeneklerini kullanarak Almanya’da bir Nazi partisi kurulmasını sağlar. Binlerce insan ona inanmaktadır. Yeniden bir devlet kuracaklar ve güçlü bir Almanya yaratacaklardır.
Kitapta Hitler’in politika görüşleri, çalışmaları ve yanındakilerle ilişkileri detaylıca aktarılmaktadır.

Hitler’in tüm siyasi yaşantısında kadınlardan uzak durduğu ve bir lider olarak evlenmemesi gerektiğini vurgulamasına rağmen metresleri olduğunu görüyorsunuz. İlk başlarda baba şefkatiyle yaklaştığı yeğeni Geli, zamanla onun için tutkulu bir aşka dönüşmüştür. Süreç içinde de saplantısı nedeniyle de ev hapsine varacak kadar genç kızı yanında tutmaya devam etmiştir.
Geli ise rahatına düşkün ve eğlenmeyi seven genç bir kadındır. Hitler’den korkmayan tek kişidir. Belki de bu, onun Hitler tarafından zorbalığa varan ilişkisine sebep olan bir özellikti.
Yeğeninin kendisine hayran olmasını istemekte ve buna zorlamaktadır. Siyasi çevresinde bu garip dayı yeğen ilişkisi gittikçe dikkat çekerek Hitlerin ünvanını sarsar hale getirmiştir.
Kitapta yeğenine yaşatttığı sapıklık derecesinde cinsel saldırılar nedeniyle genç kadın çaresizlik içinde kalır. Bunu itiraf ettiği kişiler ise ona yardım etmekten ziyade Hitler’in korkusu nedeniyle susmayı tercih eder.

Kitapta anlatılanlar sadece dayı yeğen ilişkisi veya siyasi geçmişi değil, Hitler’in kişilik özellikleri, garip alışkanlıkları, obsesif halleri, resme olan ilgisi, Kavgam adını verdiği kendi hayatını, ideallerini kaleme aldığı kitabı, ailenin diğer üyeleriyle ilişkileri, sırları gibi birçok konuda da detay yer almaktadır.
Hitler’i ve o dönemin Nazi görüşünü merak edenler için ciddi bir kaynak niteliğindedir. Çeviri ve yazımı özenle yapılmış olan kitap akıcı bir anlatıma sahip olup kitaplığınızda kendine kalıcı bir yer bulacaktır.

“ Geli ona Alf Dayı demeye başlamıştı, o da Geli’ye tüm aşırılığıyla prenses diyordu. Geli okuduğu kitaptan ne zaman başını kaldırsa dayısını kendini izlerken yakalıyordu….Geli adeta onun sessiz sığınağı, onun alacakaranlık yürüyüşü, onun hobisiydi. Hitler’in uğultulu zihninde hiç susmayan bir tını olarak yankılandığını biliyordu. Sanki kadim bir kitaptan alınmış güzel bir cümle gibiydi. Hitler onu kendi özlü sözüne çevirmişti.”

Hitlerin Yeğeni
Ron Hansen
Maya Kitap
330 Sayfa,2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir