Hiç kimsenin kazançlı çıkamayacağı bir tartışmaya dahil olursanız ne yaparsınız?

Karşı tarafın fikrini hiçbir zaman değiştiremeyeceğiniz, onun da sizin fikrinizi değiştiremeyeceği aşikârdır. Bu beyin düellosunu sürdürürseniz birbirinizin duygularını zedeler ve ilişkilerinize onanlamayacak zararlar verecek şeyler söylersiniz.

Bir Rus atasözü şöyle der: “Ağzınızdan çıkan söz uçar gider, onu bir daha yakalayamazsınız.” Bu bölümün amacı, kötü sözleri daha ağzınızdan çıkmadan yakalamayı öğrenmede size yardımcı olmaktır. Her ikinizi de sonradan pişman olacağı bir şey söylemek zorunda bırakmadan, bir münakaşadan kibarca kaçınmanın değişik yollarım göreceksiniz.
Uzlaşmaz Görünmeden Uzlaşmaym

Hayatta mutluluk kısmen kavga vermekten değil kavgadan kaçınmaktan gelir. Ustaca bir ricat kendi başına bir zaferdir.
-NORMAN VINCENT PEALE

Açmaza düşmekten kaçınmanın etkili bir yolu, “Her ikimiz de haklıyız” saptamasını yapıp daha emniyetli bir konuya geçmektir.
Hemen her karşıtlıkta bütün tarafların meşru kanıtlan vardır. Bu; biri doğru öteki yanlış, biri kötü öteki iyi demek değildir. İki “taraf” da geçerli görüşlere sahiptir. Birbirinizi ölümcül düşmanlar olarak görmek yerine, sadece duygusal bir konuda karşıt görüşlere sahip olduğunuzu anlamanız gerekir.

Bir keresinde bir seminer katılımcısı, “Bu tekniki keşke geçen hafta sonu biliyor olsaydım” dedi. Pazar akşamı kanınla birlikte ailesine yemeğe gitmiştik. Yemekte karayolu inşaatının gene durmuş olduğundan söz ettim. Etmez olaydım! Ka-ymbabam, bundan çok memnun olduğunu söyledi. ‘O yola daha en baştan başlamamahydılar. Tarihi bir vadiyi baştan aşağı tahrip ediyorlar.’

“Bense işe gidip gelirken haftanın beş günü her gün iki saatimi yolda geçiriyordum. Kendisine, yollar aynı kalırken araba sayısının on yıl öncesine oranla dört kat artmış olduğunu ve yeni karayolunun zorunlu bir kötülük sayılması gerektiğini düşündüğümü anlattım. Kaymbabam ise homurdana homurdana, önemli bir arkeolojik sit alanından çok kendi işe gidip gelme süresini düşünmenin benim bencil kuşağımın tipik bir göstergesi olduğunu belirtti.

“Sabrım tükenmişti. Kendisine ‘İlerlemeyi durduramazsınız’ dedim. Bu bardağı taşıran son damla oldu. Karımın babası peçetesini yere savurup kalkıp gitti. Son sözü, ‘Burada kendi yemek masamda oturup bu sözleri işitmek zorunda değilim’ oldu.

“Bütün bunlar hiç olmasın isterdim. Bu konunun onun açısından ne kadar önemli olduğunu önceden bilseydim, “Haydi gelin, bu konuda görüşlerimizin uzlaşmaz olduğu üzerine uzlaşalım” deyip sohbeti kibarca bir başka konuya kaydırarak bütün bu talihsiz olayı önleyebilirdim.”

Doğru söylüyordu. George Bernard Shaw’un dediği gibi, “Kibarlık kadar elde edilmesi kolay ve bir o kadar da kârlı bir başka kazanım yoktur.”

Her İki Tarafın da Onurunu Korumasına Yardımcı Olun

İyi davranışlar küçük fedakârlıklardan oluşur.
-RALPH WALDO EMERSON

Kötü davranışları olan çocuğunuzu nasıl disipline edeceğiniz konusunda eşinizle anlaşmazlığa düştüğünüzü var sayın. Sizce eşiniz çok sert. O da sizin çok müsamahakâr olduğunuzu düşünüyor. Bu konudaki tartışmanız sonunda bir aile kavgasına dönüşüyor.

Hayat arkadaşınız, “Bu evi kimin yönettiğini kendisine göstermeye başlamazsak bizi hiçbir zaman ciddiye almayacaktır” diyor. Sizse, “Haddini bildirecek olursak daha da isyankâr hale gelir” diyorsunuz. Eşiniz devam ediyor: “Burası bizim evimiz. Burada yaşamak istiyorsa, kurallarımıza boyun eğmelidir.” “Artık on yedi yaşında, yetişkin hale geldi” diye karşılık veriyorsunuz, “ona çocukmuş gibi davranamazsın.” Böyle sürüp gidiyor.

Evi ikiye bölmeden önce yeniden bir perspektif kazanmak için şu üç sözcüğü kullansanız: “Biz aynı taraftayız.” Bu cümle karşı karşıya gelmek yerine yan yana çalışmanıza yardımcı olacaktır.
Sam Levenson şöyle demiştir: “Her zaman göz göze gelmeyebiliriz. Ama kalp kalbe bakmayı deneyebiliriz.” Başka bir deyişle, bir konuda fikir birliği içinde değilseniz, düşman olmanız gerekmiyor. “İkimiz de aynı şeyi istiyoruz” demek bile, nihai hedefinizin aynı olduğunu hatırlamanıza yardımcı olabilir, sadece oraya ulaşma yollarınız farklıdır. Bu tür cümleler sizi karşıtlık havasından çıkarır ve ortak bir sorunu çözmek için yeniden işbirliği yapmaya yöneltir.

Bir bayan bıkkın bir tonla, “Bu teknikler güzel, ama kocama işlemez. Kendisini her münakaşayı kazanmak zorunda hisseder.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.