Hiç Aklımda Yokken – Ayça Erkol

Tarih:

Yazar:

Kategori:

En başta kısa sürede bitirebileceğiniz 125 sayfalık bir öykü kitabı gibi görünse de her cümlesi derinlik barındıran, belki de birçok kalın kitaba bin basacak bir kitap. Yazarın yazılarının Varlık, Sözcükle gibi dergilerde çıkmış olduğunu okuduğumda zaten iyi bir şeyler çıkacağını bekliyordum ama itiraf etmeliyim ki bu kadarını beklemiyordum.

Tüm öykülerinde altı çizilecek ve bir kenara not alınıp dönüp dönüp okunacak çok şey buldum. Akıcı anlatımıyla, isabetli tespitleriyle ve öykülerindeki karakterlerle gerçekten iyi iş çıkarmış.

Aşağı beğendiğim alıntılardan birkaçını bırakıyorum.

“Hiç o güne kadar uğruna didindiğiniz ne varsa hepsinin elinizde patladığı oldu mu? Daha doğrusu bunun farkına vardınız mı? Çoğumuz bu durumdayız. Yine de üzerimizde garip bir iyimserlik var. Çuvalladığımızı kabul etmek istemiyoruz. Onun yerine adapte oluyoruz. Sürekli gülümseyerek, inkar ederek, her şeye adapte oluyoruz.”

“En güzeli olan biten her şeyin üstüne bir bardak demli çay içmek.

“İnsanlar yazarların planlı olduklarını varsayarlar. Bir sonraki kitabımızın ne olacağını, hayatta bir sonraki adımımızı nasıl atacağımızı bildiğimizi düşünürler. Varsayım nefret ettiğim başka bir sözcük. Olmamayı, hiçliği, fos çıkmayı çağrıştırıyor. Varsaymışsın varsaymışsın, bir bakmışsın ki yokmuşsun.”

Hiç Aklımda Yokken

Öykülerini 2009 yılından beri çeşitli dergilerde okuduğumuz Ayça Erkol’un ilk kitabı Hiç Aklımda Yokken Alakarga Sanat Yayınları’ndan çıktı. Hem toplumsal hem bireysel meselelere odaklanan bu öykülerde alttan alta süren ince bir mizahi damar zaman zaman bizi gülümsetiyor. Ayça Erkol bizi apartman katlarında, bahçelerde, kadınların, erkeklerin ve çocukların dünyalarında gezdirirken, bu öyküleriyle edebiyat dünyamıza sağlam bir giriş yapıyor.
Yeni ve güçlü bir öykücüyü selamlamanın sevinciyle Alakarga’dan
(Tanıtım Bülteninden)

Hiç Aklımda Yokken
Ayça Erkol
Alakarga Yayınları
128 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

TAKİPTE KALIN

43,428BeğenenlerBeğen
545TakipçilerTakip Et
97TakipçilerTakip Et
582TakipçilerTakip Et
Ayşe Ayhan
Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...