Her gün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

En son ne zaman bir kitap okudunuz veya bir dergiyi elinize almanızın üstünden ne kadar zaman geçti? Günlük okuma alışkanlıklarınız tweetlerden, Facebook’taki güncellemelerden veya aldığınız ürünlerin üstündeki yazılardan mı ibaret? Eğer siz de düzenli okuma alışkanlığına sahip olmayan sayısız insanlardan biriyseniz, okumanın bir sürü faydasının olduğunu gözden kaçırmış olabilirsiniz. Okumanın yararlarından sadece birkaçını sizlerle paylaşmak istedik.

Dünyadaki herkesin seveceği bir okuma türü vardır. Zevkiniz ister klasikler, ister gençlik kitapları veya biyografiler olsun, merakınız cezbedecek ve haylgücünüzün sınırlarını genişletecek bir şey kesinlikle vardır. Bilgisayarınızdan, telefonunuzdan biraz uzaklaşın, bir kitap açın ve ruhunuzu dinlendirin. Tabii önce yazımızı bitirmeyi ihmal etmeyin.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Zihin Açıklığı

Çalışmalar, zihinsel uyarımın beyni aktif tutması ile beynin güç kaybetmesini önlediği için, Alzheimer ve Demans’ın ilerlemesini yavaşlatabileceğini (hatta muhtemelen önleyebileceğini) göstermektedir. Vücudumuzdaki diğer kaslar gibi beyin de güçlü ve sağlıklı olabilmek için egzersize ihtiyaç duyar. Santranç ve bulmaca çözmenin beyni güçlendirdiğini herkes duymuştur ancak kitap okumanın etkisini de göz ardı etmemek gerekir.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Stres Azaltma

İş yerinde, ilişkilerinizde veya günlük yaşamda karşılaştığınız diğer sorunlar sizi ne kadar stres içine sürüklerse sürüklesin harika bir hikayenin içinde kendinizi kaybettiğinizde hepsi kaybolacaktır. İyi yazılmış bir roman gerginliklerden arındıracaktır.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Bilginin Gücü

Okuduğunuz her şey sizi yeni bilgilerle tanıştırır. Bu bilgilerin ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz. Ne kadar bilgi sahibiyseniz karşılaşacağınız güçlüklerle mücadele etmeniz daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca unutmayın ki işinizi, paranızı, mesleğinizi kaybetseniz bile bilgi sizden asla alınamaz.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Kelime Dağarcığı

Bilgi ile paralel bir şekilde gelişecek olan kelime dağarcığı, ne kadar kitap okuduğunuza, maruz kalınan kelimelere bağlı olarak artacaktır. Açık ve iyi bir konuşmaya sahip olma, iyi bir iş veya yeni dil öğrenmeye yatkınlık kadar benlik saygısı için de önemlidir. Düzgün ve zenginleştirilmiş cümleler kurabilen kişilerin özgüvenleri daha yüksektir.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Hafıza Geliştirme

Bir kitabı okuduğunuzda, bir dizi karakterler, geçmişleriniz, hırslarını ve bunun yanında olayları etkileyen küçük ayrıntıları da hatırmak zorundasınız. Yaratılan her yeni anı yeni sinapslar oluşturur ve var olanları da güçlendirir. Bunlar da kısa süreli belleğin gelişmesini sağlarken, ruh halinizin düzene girmesine de yardımcı olur.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Analitik Düşünme Becerisi

Hiç harika bir polisiye roman okuyup ve kitabı bitirmeden önce gizemi kendiniz çözdünüz mü? Eğer öyleyse, eleştirel ve analitik düşünceyi, sağlanan tüm ayrıntıları not ederek ve “kimin yaptığını” bulmak için kullanabildiniz.
Ayrıntıları analiz etme kabiliyeti aynı zamanda konunun eleştirilmesi söz konusu olduğunda da kullanışlı oluyor; karakterlerin düzgün bir şekilde geliştirilmiş olup olmadığını, hikayenin düzgün çalışıp çalışmadığını vb. değerlendirmek iyi yazılmış bir eser olup olmadığına karar vermede etkilidir. Kitabı başkalarıyla tartışmaya fırsatınız olursa da, görüşlerinizi açıkça ifade edebileceksiniz.

Hergün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Odaklanma ve Yoğunlaşma

İnternet çılgını dünyamızda, her gün çoklu görevde olduğumuzdan, bir defada milyon farklı yöne dikkat etmemiz gerekiyor. 5 dakikalık bir sürede, ortalama bir kişi işini yapmak, e-postaları kontrol etmek, birkaç kişiyle sohbet etmek, twitter’a göz atmak, akıllı telefonlarını izlemek, ve iş arkadaşlarıyla etkileşim kurmak arasında zamanını paylaştıracaktır. Bu davranış, stres seviyelerinin yükselmesine ve verimliliğimizin düşmesine neden olur.

Bir kitap okuduğunuzda, dikkatinizin tümü hikayeye odaklanır; dünyanın geri kalan kısmı tamamen kaybolur ve kendinizi her ince ayrıntısına dalabilirsiniz. İşten önce 15-20 dakika okumayı deneyin (toplu taşıma kullanıyorsanız sabah işe giderken) ve ofise geldiğinizde ne kadar odaklanmış olduğunuza şaşıracaksınız.

Yazma Becerisi

Yazma Becerisi

Bu, sözcük dağarcığının genişlemesiyle birlikte ele alınır: Yayınlanan, iyi yazılmış eserlere maruz kalmak kişinin kendi yazdıklarında belirgin bir etkiye sahiptir. Zira yazının akıcılığını ve diğer yazarların yazı stillerini gözlemleme, kendi eserinizi daima etkileyecektir . Aynı şekilde müzisyenler birbirlerini etkiler ve ressamlar önceki ustalar tarafından kurulan teknikleri kullanır, bu nedenle yazarlar diğerlerinin eserlerini okuyarak nesir yapmayı öğrenirler.

Huzur

Huzur

İyi bir kitaba eşlik eden rahatlamaya ek olarak, okuduğunuz kitap iç huzuru getirebilir. Ruhsal metinleri okumak, kan basıncını düşürebilir ve muazzam bir sakinlik duygusu yaratabilirken, kişisel gelişim kitaplarının bazı duygudurum bozuklukları ve hafif zihinsel hastalıklardan muzdarip insanlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kitap Okuma

Bedava Eğlence

Çoğumuz kitapların fiyatlarından şikayetçi olmamıza rağmen, düşük bütçeli eğlence için yerel kütüphanelere gidebilir ve binlerce kitabın sunduğu eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kütüphanenin bulunmadığı bir yerde yaşıyor veya hareketiniz kısıtlıysa, çoğu kütphanenin internet hizmetinden yararlanabilir veya ücretsiz e-kitap indirebileceğiniz siteleri keşfedebilirsiniz.

One thought on “Her gün Kitap Okumanın İnsanda Yarattığı 10 Muazzam Etki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir