Her Zaman Her İstediğimiz Olmaz

Sadece annenizle özel bir gün geçirmek isteseniz ama kardeşlerinizin de sizinle gelmesi gerekse, ne hissederdiniz? Mutsuzluk! Kitabımızın kahramanı Küçük Ayı’nın tam da hissettiği buydu… Bu durumu annesine anlattığında ise aldığı cevap tam bir hayal kırıklığı, “Üzgünüm Küçük Ayı. Ne yazık ki istediğin her şeyi her zaman elde edemeyebilirsin.”

Bu olaylar hemen kitabın başında yaşanıyor. Kitabın ana fikri de ilk sayfada yer alınca okuyucu da ve tabii ki minik dinleyiciler de merak duygusu baştan ortadan kaldırılmış hissi uyandırıyor. Fakat okumaya devam ettikçe, Küçük Ayı’nın kardeşlerinin doğduğu zamana gidiyorsunuz. Hikâyenin boyutu değişiyor. Bunun akabinde günümüze geçiş yapıyor ve annesinin bir günlüğüne ormanı öğretmesi için kardeşlerinin sorumluluğunu Küçük Ayı’ya vermesiyle bambaşka maceralara yelken açıyorsunuz. Bu geçişler konusunda yazar çok başarılı.

Yola çıkıyorlar ve macera başlıyor. Hatta bir ara ağabey olmak Küçük Ayı’nın hoşuna gidiyor. Ta ki kardeşleri onu kandırıp kendilerini tehlikenin kollarına atana kadar… Şaka yapalım, derken kendilerini nehirde boğulma tehlikesiyle karşı karşıya buluyorlar. Neyse ki Küçük Ayı olanları zamanında fark ediyor ve onları kurtarıyor. Ufaklıkların Küçük Ayı’ya sıkı sıkıya sarılmasıyla hikâye bitiyor. Hikâyenin son cümlesi çok etkileyici: “İstediklerimizi her zaman elde edemeyebiliriz ama sahip olduklarımız, ihtiyaçlarımızı karşılamaya yeter.”

Çocukları hayata hazırlamanın en iyi yolu hikâyeler, masallar okumak ve anlatmak. Bence büyüklere unuttukları hakikatleri hatırlatmanın en iyi yolu da bu… Hikâye bitiminde hikâye üzerine sohbet etmek ve konu ile alakalı etkinlikler yapmak da çok iyi bir pekiştirici… Bu kitabın en sevdiğim yönlerinden biri de sonunda etkinliklerin yer alması. Birden fazla etkinlik olması da bal-kaymak niyetine. Kitap çevirisi son derece başarılı ve çizimler metni destekler nitelikte kaliteli.

Kitap Heidi Howarth tarafından kaleme alınmış ve resimleyen de Daniel Howarth. Çeviri Emine Geçgil tarafından yapılmış. Kitap, Tübitak Popüler Bilim Kitapları içinde yerini almış. Kitap üç yaş ve üzeri için.

Keyifli okumalar

Her Zaman Her İstediğimiz Olmaz

Yazar: Kitap Heidi Howarth
Resimleyen: Daniel Howarth
Tübitak Yayınları
Türkçesi: Emine Geçgil
37 Sayfa, 2011
3+ yaş üzeri

2 thoughts on “Her Zaman Her İstediğimiz Olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir