Her Anlamda “Bir First Lady”: Jackie

Film Pablo Larrain’in yönetmenliğini yaptığı 2016 yapımı dram ve biyografi filmidir. Filmin başrolünde 2017 Oscar’da en iyi kadın oyuncu ödülü adayları arasında yer alan Natalia Portman yer alıyor.

1963 yılında gerçekleşen bütün Amerikan halkını tramvaya sürükleyen, 35. başkan Kennedy suikastını ele alıyor film. Kanada’da gerçekleşen suikast sırasında başkanın yanında olan dönemin moda ikonu First Lady Jacqueline Lee Bouvier Kennedy’nin suikastı sonrasında ruh halinde yaşanan değişiklikleri ele alan film, Natalie Portman’ın oyunculuğuyla zirveye yerleşiyor.

Filmi güzel yapan klasik Hollywood biyografik filmlerinde kullanılan unsurların çoğunu taşımıyor olmasından geçmektedir. Belki de Oscar alamamasının en büyük sebeplerinden biridir bu unsurların bulunmaması.

JackieSuikast gerçekleştikten sonra hayatına devam etmek zorunda kalan Jackie, çektiği acılar altında ezilse de bir anne, eş, kadın ve First Lady olduğunu unutmamalıdır. Natalie Portman dönemin First Lady’sini çok güzel incelemiş. Jackie’nin mimiklerine, konuşmasına çok çalıştığını muhteşem performansıyla gösteriyor. Leon ile tanıdığımız o küçük kız gitmiş yerine bir Amerika başkanının karısını oynayabilecek yetenekte harika bir kadına dönüşüyor. Eğer canlandırdığı karakteri özümseyememiş olsaydı bu kadar başarılı bir biçimde canlandıramazdı, bu rolü.

Oyunculukların yanı sıra sinematografik olarak da film oldukça başarılıydı. Ayrıca herkesin bildiği bir konuyu ve üzerine bir sürü çekilen filme rağmen Pablo Larrain farkını ortaya koymuş. Diğer filmlerle tekrara düşmemeyi başaran filmin her sahnesi aklınıza kazınıyor.

Jackie yaşadığı acıya rağmen asla dizginleri elinden bırakmıyor ve her zaman güçlü olarak ayakta durmayı seçiyor. Beyaz Saray’ın boş odalarında yalnızlığıyla baş etmeye çalışan Jackie asla basından kaçmıyor. Suikastın gerçekleştiği anda üstünde hangi kıyafetler varsa uçaktan inerken de onları değiştirmemeyi seçiyor. Gazetecilerin kendisini çektiğini bildiği halde onlardan kendisi de kaçmıyor, çocuklarının kaçırılmasına da izin vermiyor. Güçlü kadın imajıyla karşımızda dimdik dikiliyor.

Müzikleriyle de kendisine bağlayan film başarılı bir yapım olmuş. Amerikan tarihinde büyük önem taşıyan bu suikast karşısında Jackie’nin yaşadıklarının ustalıkla sunuyor yönetmen bize.

Jackie

Filmin Künyesi
Vizyon Tarihi : 9 Aralık 2016 (ABD)
Tür: Dram, Biyografi
Yönetmen: Pablo Larrain
Oyuncular: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwing

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir