Hayvan Çiftliği

Selam okur dostum!
George Orwell`dan belki de dünya var oldukça yerini bulacak ve mutlaka birilerini huzursuz edecek bir eser Hayvan Çiftliği. Hayvanları dile getirerek oluşturulmuş siyasî bir hicvin yalın ve düşündüren bir anlatımı.

Kitap boyunca insanlığa ve aslında kendilerinin de söylediği gibi iki ayaklı yaratıklara baş kaldıran hayvanları okuyor gibi görünsek de esasen her birimiz yaşadığımız ülkenin siyasetinden bir çok parça bulmuşuzdur. Otoriter ve sömürücü insan yönetimine isyan bayrağını çeken ve kendi özgürlüklerini ilan eden hayvanların, domuzların yönetiminde iken özgürlük uğruna katlandıklarını okurken hayretler içerisinde kaldım. En çok da malum liderlerin domuzlardan seçilmiş olması hicvin en manidar yanı bana göre.

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.”

Hayvanlar ilk etapta özgürlüklerini kazandıklarını düşünseler de ve sonradan onları yöneten kendi türlerinin boyunduruğu altına girmek ve adalet sisteminin tepetaklak olduğuna şahit olmak onları korkutsa da sırf bu korku yüzünden harekete geçemiyor geriye dönemiyorlar. Tıpkı otoriter rejimle yönetilen halklar gibi…

Hayvan ÇiftliğiOrwell değişmez denen kuralların şartlara ve çıkarlara göre ne kadar esnediğini mecazi bir dille anlatmış, bununla birlikte yönetilenlerin tepkisiz kaldığı takdirde kaçınılmaz olan sonlarını da bir o kadar gerçekçi vurgulamış. Aynı davaya yoldaş olarak baş kaldırıp kurnaz domuzların daha da baskıcı bir diktatörlük kurmuş olmasının sebepleri nedir diye düşünmeden edemedim. Sadece hakimiyet hazzı mı domuzları yoldan saptıran? Kendi güçlerinin farkında olmayan ve kendini yönetenleri sorgulamayan, her söyleneni canını kurtarmak için kabul eden diğer hayvanlar domuzların gücüne güç katmadı mı acaba? Özgürlüğün peşinden dört nala koşmayan bir at sonunu en kötü nerede düşünürse orada bulacaktır kuşkusuz.

“İnsan ile hayvanların ortak çıkarı vardır, birinin dirliği öbürlerinin de dirliğidir, diyen çıkabilir. Onlara sakın kulak asmayın. Hepsi yalan. İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.”

Hayvan Çiftliği nin alt başlığı Bir Peri Masalı dır. Ne ilgisi var diyebilirsiniz, o isim de hicvin bir parçası belki de.

Sizce de şu alıntı tam da şu anda hayvanların ağzından çıkmış olamaz mı?

“…bu hayatta başımıza gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı gün gibi açık değil mi?”

Duru bir üslûpla yazılan ve siyasî göndermelerle dolu olan “Hayvan Çiftliği” otoritenin hep var olacağının aynı zamanda sorgulamaktan vazgeçmenin sonunun köleliğe varacağının tescilli bir kanıtıdır.
Israrla tavsiye eder kitabın son paragrafının nasıl tüyler ürperttiğini yeniden hatırlatmak isterim.

“İçeride on ikisi de öfkeyle bağırıyor, on ikisi de birbirine benziyordu. Artık domuzların yüzlerine ne olduğu anlaşılmıştı. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine bir insanların yüzlerine bakıyor; ama onları birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.”

Hayvan Çiftliği
George Orwell
Can Yayınları
152 sayfa, 2008

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir