Hayatınızı daha güzelleştirecek 10 tavsiye

Kapitalist düzenin insansız manifestosu, insanı sömürmek üzerine kurgulanmıştır. Her geçen gün kapitalist manifestona yeni maddeler eklenerek hayatımızı karartıyor.
Siz maddelere pek takılmadan, kendinize uyanları seçin ve kendinize yeni bir yön vermeye çalışın. Amaç, kapitalist küresel sermayenin çarkına birkaç çivi sokmaktır. Belki dünyayı değiştiremeyiz, ama en azından çabaladığımızı göstermiş oluruz.

1. Kendinizle barışın
Kendisiyle barışık olmayan insanın ruhu azaptan kurtulmaz. Ruhu, o bedenle olmaktan pişmanlık duyar.

Barış beyinde başlar. Kendisini küçümseyen ya da çok abartan kişilikler daima barıştan kaçarlar, Kendine karşı terazinin ayarını kaçırırlar. Ya kendisiyle kavgalıdır, ya da kendisini aşırı bir güç olarak görür ve boyundan büyük işlere girerek altında ezilir kalır.

Kendisi ile barışık olmayan insanlar, öncelikle kendilerine doğru bir strateji çizmek zorundadırlar.

Kimseden daha olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın, bu size mütevazılık kazandırır. Fakat herkesten farklın olduğunuzu da aklınızdan çıkarmayın ki, bilgelik yönünüz ortaya çıksın!

Kendisi ile barışık olmayan kişiler, hayatta yapabilecekleri şeyleri hayal ederek yaşamayı öğrenmeliler. Örneğin elinde hiçbir imkân olmadan bir bina yapmayı, seçimi kazanmadan bir şehri yönetmeyi, hayalinde bir parti kurarak iktidara gelmeyi ve ülkeyi yönetmeyi hayal etmek bir çözüm olabilir. Çünkü bu gibi fanteziler gerçekleşmeyeceği için kendisi ile barışık olmayan kişi kendisi ile olan barışı bozar.

Kendisiyle barışık olmak, başarabileceği işleri gerçekleştirmektir. Gücüne göre hayal etmektir. Hayal kırıklığı yaratacak hayallere kapılmamaktır.

Kendisiyle barışık olma hakkında insanlar üzerine binlerce araştırma yapılmış. Bunlardan biri de Kana- dada bir altın arayıcı insan üzerinde yapılmış. Kana- da’nın buzlarla kaplı bölgelerinde eksi elli derece soğuğa rağmen metrelerce yeraltına inerek altın arayan birçok insan vardır.

2. Fazlalıklardan kurtulun
Evinizde fazla olan kullanmadığınız ne varsa dağıtın. Fazla hiçbir şeyi boşu boşuna bir kenarda bekletmeyin! Alın bağışlayın, dağıtın veya tanıdık birine hediye edin!
Dağıtacağınız şeyler yalnızca eşya değil, para, yiyecek ve en önemlisi düşüncelerinizdir. Etrafınızda, kafanızda bir şey bırakmayın dağıtın!
Franz Kafka’nın “Huzur mu istiyorsun? Az eşya, az insan!” sözü kulağınıza küpe olsun.

3. İhtiyaç değilse almayın
İnsanlığa dayatılan çılgın tüketim alışkanlıklarının tersine sade ve boş tüketime sırt çevirin.

İhtiyaçlarınız bitmedikçe ve işe yaramaz duruma gelmedikçe alışveriş yapmayın. İnanın hayatınız mükemmel bir renge bürünür. Kapitalizmin çarkına su taşıyacağınıza bir çivi sokun, çarklar belki durmaz, ama siz kendinizle gurur duyarsınız.

Örneğin telefonunuz işe yaramayana kadar telefon satın almayın. Beğendiğiniz elbiseler eskimeyin- ceye kadar onları kullanın. Teknolojiyi takip etmeyin, onu sevindirmeyin. Kapitalizmi sevindiren tüketiciler mutsuz olur, karşı çıkanlar mutlu olur.

Mutluluk

4. Okuyarak özgürleşin
Mahatma Gandi; “Okuyan insanın içinde zincirleri kıracak kadar güçlü bir dinamit vardır. Onu kırarak ve özgürleşir!” der. Gerçekten okumak alabildiğine hayal, zihin ve fikir özgürlüğü sunar.

Okumak yüzünüzü ve bakışlarınızı bile değiştirir. Bakışlara anlam ve erdemlilik kazandırır.

5. Düzenli spor yapın
Spor ruh ve bedenin yorgunluğunu alan tek aktivitedir. Mutla bir spor yapın. Seçtiğiniz ve yaşınıza uygun bir spor yapmayı ihmal etmeyin!

6. Sanatsal yönünüzü ortaya çıkarın
Sanat, insan ruhunun duyguları somutlaştırarak dışa vurumdur. Asla sanattan ayrı yaşamayın. Hangi sanat dalı ruhunuza uygunsa onunla yakınlaşın! Yapamazsanız bile takip edin, ilgilenin, hobileriniz arasına katın.

Mutluluk

7. Sosyal medya ve internet bağımlılığından kurtulun
Çağın zamanla yarışıdır internet. İyi kullanabilirseniz size büyük katkılar sunar. Tıpkı bir eşya, ya da araba gibi…

İnterneti gelişiminiz için kullanın. Bilgi, bilim, hafıza kullanımı, zihin gelişimi, uygun alışverişleriniz için kullanın. İnternetin zincirlerine kendinizi zincirlemeyin, tam tersine uçsuz bucaksız bilgi ve dünyayı tanımak için kullanın. İşleriniz için kullanın.

Unutmayın, insanlık tarihinin en güzel ve mükemmel zamanınızı yaşıyorsunuz. Ve yine unutmayın; çok şanslısınız, çünkü geriye doğru bir zamanda doğsaydımz bu harika icadı göremeyecektiniz.
Öyleyse bu şansı pozitif anlamda kullanın. Hayatınızı bir ekrana kilitleyecek şekilde ona bağımlı olmayın.

Pittsburgh Üniversitesi’nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için 1,787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.

8. Bırakın canınız bazen sıkılsın
Can sıkıntısı hayata renk katan bir başka ruhsal yaşantıdır. Bırakın sıkılsın. Can sıkıntısı biriken negatif toksinlerin dışa vurulmasını sağlar.

Can sıkıntısının sonunda her zaman güzel şeyler olur, bekleyin! Canınızı sıkan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın! Bu çalışma da insan hayatında bir çeşit aktivite- dir.

Mutluluk

9. Kimseyi değiştirmeye kalkmayın
Hayatınızda yapmayacağınız tek şey başkalarını değiştirmemek olsun! Çünkü başkalarını değiştirmek size karşı antipati doğurur. Bırakın herkes nasılsa öyle kalsın.

Hayatınızda yapacağınız en güzel davranış bu olacaktır. İnsanları değiştirmeye çalışanlar aptal insanlardır, çünkü insanları değiştiremezsiniz, sadece baskı altında değişmiş gibi görünürler.
İnsanlar parmak izi gibidirler, birinin diğerine asla benzemediğini aklınızdan çıkarmayın!

10. Birbirinizle konuşun
Tucson üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmada, hergün eve dönünle birbiriyle konuşan, dertleşen ailelerin çocuklarının daha iyimser, neşeli, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiği tespit edilmiş.
Böyle bir ailede yetişen gençlerin, iş hayatlarında çok başarılı oldukları, lider olmaya aday kişilikler olarak gösterildikleri görülmüş.

Hayatı aile içinde barışla kucaklayın. Bu davranış çevrenize yayılacaktır. Aile olmanın sırrı yoktur, sadece birbirinizle konuşun, sohbet edin yeter, hayat ailenize ve size iyi yetişmiş çocuklar sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir