Hayatınıza Dokunacak Kitaplar

Kitaplar sadece kültürel birer öge olmaktan başka kişisel olarak bireyi geliştiren ona yol gösteren aracılardır da… Bazen bir kitap okuruz ve hayatımız değişir. Bazen bir cümle okuruz ve hayattan ne istediğimizi anlarız… Bazen bir kelime bize ışık olur…
Belki de sizin için “bu benim işte” dediğiniz kitabı hala arıyorsunuzdur… Belki de önerilerde verilen kitaplardan biridir o… Kimbilir…

Beni Asla Bırakma

Beni Asla Bırakma

Kazuo Ishiguro
Yapı Kredi Yayınları

Kendinizi sorgulamanızı sağlarkeninsanların zamanla birbirine olan inancını ve sevgisini kaybedişleri üzerine düşündüren bir kitap… Kendimize ve sevdiklerimize bir daha dönüp bakmamız ve yeniden denememiz için bir yol gösterici olabilir.


O Yılın Büyüsü

O Yılın Büyüsü

Joan Didion
Arkadaş Yayınları

Eşinin ölümünün ardından yazarın kendi iç hesaplaşmalarıyla yazdığı; hayatı, kaderi ve ölümü sorguladığı bu kitap belki de sizin hayatınızla da benzerlik taşımaktadır, belki de sizin “şimdi yapmalıyım” demeniz için gerekli sebebi sunacaktır.


Ada ya da Arzu

Ada ya da Arzu

Vladimir Nabokov
İletişim Yayınları

Nabokov, iki kuzenin çocukluk hikâyelerini anlattığı romanı ile “zamanın, her şeyi ve hiçbir şeyi nasıl değiştirebileceği “ üzerine okuyucuyu hem şimdiki zamanda kendini değerlendireceği hem de çocukluğunu yeniden izleyeceği bir bakış sunmakta…


Zombi Savaşı

Zombi Savaşı

Max Brooks
Doğan Kitap

Çin’den yayılan bir virüsün etkisiyle Dünya’nın kaderi tehlikeye girer ve ülkelerde kültürel bölünmelere, savaşa sebep olacak çatışmalara yol açar. Daha da kötüsü zombiler ve insanlar karşı karşıya gelir. Yazarın savaşın doğasını anlattığı ve okuyucuya bir şekilde sorgulattığı bu kitap sıradan bir hayal ürünü olmaktan çıkarak okuyucuyu toplum ve birey üzerine yeniden düşündürmektedir.


Madde 22

Madde 22

Joseph Heller
İthaki Yayınları

Yazarın en çok bilinen kitabı olmakla birlikte kara mizah yönüyle de güldürürken düşündüren de bir eserdir. Heller, usta bir anlatımla savaşın saçmalığına dikkat çekiyor.


Pi'nin Yaşamı

Pi’nin Yaşamı

Yann Martel
İnkılap Kitabevi

Sinemaya da uyarlanan bir roman; Pasifik Okyanusu’nda batan bir gemiden kurtulan 16 yaşında bir çocuk ile bir kaplanın öyküsü. Çocuğun korkularıyla yüzleşirken açlık ve susuzlukla verdiği mücadelenin yanı sıra kaplanla kurduğu dostluk dikkat çekicidir. Çocuğun yaşama tutunmak için sahip olduğu inanç kitabın özünü oluşturmakta…
Son mesaj; asıl mesele şu ki, bir şeye inanmalısınız – Tanrı, dünya, iyilik veya kendiniz olsun. Eğer yapabilirseniz, yaşamın olasılıklarla dolu olduğunu görürsünüz.


Suç ve Ceza

Suç ve Ceza

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bu kitap, roman olmasının ötesinde aynı zamanda insan zihninin içsel işleyişine ve bir suç işlemenin yan etkilerine inanılmaz derecede ayrıntılı bir bakış sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir