Hayatın Kıyısında

Bu kitap hakkında yazabilmek için haftalar geçmesi gerekiyormuş demek ki. Ah Finch! Hala seni unutamadım, atlatamadım. Sanırım hafızama kazınmış karakterlerden biri olacak. Niye mi? Kesinlikle çok ağır bir hikaye olduğundan değil, hayatımı değiştirdiğinden falan da değil, Finch’in karakterini ve kitapta yaptıklarını belki kısa süre sonra unutacağım. Ama bana hissettirdiği acıyı asla unutmayacağım. Kitapların güzel yanı bu işte.
Konusunu hatırlamazsınız ama okurken neler yaşadığınızı anımsarsınız, öyle tavsiye edersiniz zaten etrafınızdakilere de. Ben de öyle diyorum artık olaylar yavaş yavaş zihnimden silinmeye başlasa da. Bu kitap beni çok ağlattı, diye tavsiye ediyorum. Kolay ağlarım belki ama bir kitabın beni hüngür şakırt ağlatması sık rastlanır bir şey değil.

Öyle oldu, aklımdan çıkmadı, finali psikolojimi bozdu. Yazarın ilmek ilmek kitabı işlemesinin o olayları yerinde yaşıyor gibi hissetmemde payı büyük. Sonunu tahmin ediyor ama elinizi uzatıp kelimelerin yerini değiştirebilecekmiş, finali baştan yazabilecekmiş gibi bir his kaplıyor içinizi. 

Konusuna gelirsek; kitabın kapağında da yazdığı gibi bu hikaye yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikayesi.
Violet ablasını kazada kaybedince dünyasını da kaybetmiş olur. Çünkü en iyi arkadaşını kaybetmiştir bir bakıma. Yazma hevesi, hayata ve derslerine karşı ilgisi uçup gitmiştir. Ölmek ister, çan kulesine çıkar. Finch gelir ve onu kurtarır. Herkesin garip, ucube olarak gördüğü çocuktur Finch. Eğlenceli, sempatik, zekidir. Ama duyguları çalkantılı olduğu için ağır depresyonlara girer. Geçmişte intihar teşebbüsleri de olmuştur. Bu yüzden herkes Violet’in Finch’i kurtardığını sanır. Violet’i kahraman ilan ederler. İkisi de bozuntuya vermez ama bu durum onları yakınlaştırmaya başlamıştır bile. Sakladıkları bu sırrın hatırına Violet Finch’le bir araya geliyordur. Ama sonra Finch onu iyileştirmeye başlar. Peki ya Finch’i kim iyileştirecektir?

Depresif Amerikan gençliğinden sıkılmıştım ve öyle bir kitap bekliyordum açıkçası. Fakat yazar beni gerçekten şaşırttı. Evet biraz Aynı Yıldızın Altında tarzı bir kitaptı. Benzetenler çok olmuş. İki kitabı da ayrı ayrı çok seven biri olarak karakterleri ve olayları hiç benzetemiyorum ben maalesef. Tek bildiğim Agustus’la Finch tanışsaydı çok iyi arkadaş olacakları. 

Hayatın KıyısındaYaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikâyesi…

Ölümü büyüleyici bulan Theodore Finch sık sık kendini öldürebileceği yöntemler düşünür ancak her seferinde, küçücük bir güzellik bile ona engel olur.

Violet Markey ise yaşadığı kasabadan ve ablasının ölümünün yarattığı dayanılmaz acıdan kaçmak için mezuniyetine kalan günleri sayarak geleceği dört gözle beklemektedir.

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse; tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet’layken kendi olabildiğini; tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch’leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet’ın dünyası büyürken Finch’inki küçülmektedir…

“Bu kitap muhteşem; elimden bırakamadım.”
-Zoe Sugg, namı diğer Zoella-

“Sevginin gücü ve güzelliğine dair, yürek burkacak kadar dürüst ve dokunaklı bir masal.”
-Heat-

“Bu kitap ışıldıyor.”
-Entertainment Weekly-

“Nefes alabilen kimsenin kaçırmaması gereken bir roman.”
-Justine Magazine-

“Hayatın Kıyısında’nın kocaman kalbinde, kırgın, sevimli ve sıradışı iki gencin büyüleyici aşk hikâyesi yatıyor.”
-New York Times Book Review-

“Karakterler ve okurlar karanlık, neşe ve zihinsel hastalıkların karşısında aşkın sunduğu olasılıklarla -ve koyduğu sınırlarla- yüzleşirken trajediye giden, onun içinden geçen ve arkasında bırakan bu romantik yolculuk, yürek burkuyor.”
-Publishers Weekly-

“Bu kitap içten sevmenin, yas tutmanın ve yaşam ışığını geleceğe taşımanın değerini vurguluyor.”
-The Bulletin of the Center for Children’s Books-

“Dokunaklı, güzel, yürek burkan ve unutulmaz Finch ile Violet çifti, onlara hayat veren bu kitabın son sayfasını da okuduktan sonra bile aklınızdan çıkmayacak.”
-Seattle Post-Intelligencer-

“Hayatın Kıyısında, yaşam ve ölüm, umut ve keder, ışıltı ve karanlık hakkında bir hikâye. Ancak hepsinden öte, bir aşk hikâyesi ve ben, Violet ile Finch’e onlar birbirlerine kapılmadan çok önce gönlümü kaptırdım. Bir çan kulesinin tepesinde başlayan harika, zarif ve cesur yolculukları yüreğinizi burkacak ve hayatta olmanın anlamını hatırlatacak.”
-Jennifer E. Smith, New York Times çoksatan yazarı-

“Dokunaklı, hayat dolu ve depresyonun çarpıcı derecede dürüst bir portresi.”
-BuzzFeed-

“Hayatın Kıyısında ilgi çekici hikâyesiyle sizi kendine çekecek ve gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. Violet ve Finch’in ‘en ışıltılı diyarları’ arayışında herkes kendinden bir parça bulacak.”
-New York Daily News-

“Bu kitabın erdemli, güçlü, dürüst, eğlenceli ve yürek burkan her kelimesine bayıldım.”
-Karen Cushman, Newbery Ödüllü yazar-

“Hayatın Kıyısında çok özel bir kitap. Bir aşk hikâyesi olduğu kesin ama ondan çok daha fazlası. Aynı zamanda yas tutmaya, aileye ve zihinsel hastalıklara dair bir roman. Eşit derecede trajik ve komik bu kitabı okumalısınız.”
-Romantic Times-

“Hayatın Kıyısında, diğer gençlik kitaplarının arasında ışıltısıyla öne çıkıyor.”
-Bustle-

“Bu kitap yeni Aynı Yıldızın Altında’nız olacak. Tüm duyguları aynı anda hissetmenizi sağlayacak, karmaşık bir aşk hikâyesi. Mendillerinizi hazırlayın çünkü bu kitap sizi çok sık ağlatacak.”
-Seventeen Magazine-

“Niven, harika ve çarpıcı bir aşk yaratırken zihinsel hastalıkların gerçekçi bir portresini çiziyor. Karakterlerin gözünden anlatılan hikâyede Finch ve Violet seslerini mükemmel şekilde buluyor. Duygusal bir okuma tecrübesi arayan gençlere özellikle tavsiye edilir.”
-Voya-

“Güzel, yürek burkan ve üzücü olduğu kadar keyifli bir hikâye.”
-The Bookseller-

“Hayatın Kıyısında sizi içine çekecek ve okumayı bitirdikten sonra bile bir daha bırakmayacak.”
-Booktrust-

“Bu kitabın okurlar tarafından çokça ve yüksek sesle övülmesi şaşırtıcı değil. Gecikmeden okuyun.”
-The Globe and Mail-

“Hayatın Kıyısında, cesur ve güzel bir aşk hikâyesi. Violet ve Finch kalbimi acıttı ama onlarla tanıştığıma çok memnunum.”
-Jenny Downham, Before I Die’ın yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)

Hayatın Kıyısında
Jennifer Niven
Pegasus Yayınları
Türkçesi: Tuğçe Kayıtmaz
384 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

One thought on “Hayatın Kıyısında

  • 7 Mart 2017 tarihinde, saat 17:27
    Permalink

    Kitabın çevirmeni olarak böyle yorumlar okumak gurur verici. Kaleminize sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.