Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak 6 bilim-kurgu dizisi

Bundan 148 yıl önce Jules Verne bir kitap yazdı; Denizler Altında 20.000 Fersah. Ve kitabında o zaman daha icat edilmeyen, kimsenin aklında bile olmayan elektrikli denizaltından bahsetti. Günümüzde kitabı hala okunmakta, fakat bu kitabı 148 yıl önce okusaydınız neler hissederdiniz? Var olmayan bir şeyin gizemli hikayesini okumak hayal gücünüzün sınırlarını ne kadar zorlardı?
Geleceği bilmek imkansız, fakat tahmin etmek mümkün. Bu yazımızda sizlere hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak 6 bilim-kurgu dizisini derledik.
Keyifli seyirler.

1)FİREFLY

2002 yılında Fox tarafından yayınlanan Firefly, ABD yapımı bir bilimkurgu dizisi. Firefly’ı bu kadar farklı yapan ve hala izlenmesini sağlayan şey bilimkurgu ile western türünün ustaca harmanlanmış olması.
Dizi 2500’lü yıllarda bir uzay gemisinde geçiyor. Dünya nüfusunun çok artması sonucu kaynakların tükenmesi ve insanların başka gezegenlere göç etmesi konu olarak işleniyor. Kahramanlarımız bir uzay gemisi kaçırıp, gezegenler arası kaçakçılık yaparak hayatta kalmaya çalışıyorlar.
Çok sevilmesine rağmen sadece 1 sezon yayınlanan diziye devam filmi olarak Serenity çekildi.

2)THE 100

Kass Morgan’ın aynı isimdeki kitabından uyarlanan dizinin 5. Sezonu yayınlanmaya devam ediyor.
Nükleer bir patlama sonucu dünya radyasyondan yaşanılamaz hale gelmiştir. Bütün ırklardan insanlar birleşerek “Ark” adında bir uzay gemisinde yaşamaya başlarlar. Burada huzuru korumak adına başkan Jaha tarafından katı kurallar uygulanmaktadır. 18 yaşını geçen ve suç işleyen herkes uzaya fırlatılmaktadır.
Gemide erzakların azalması sonucu, 100 tane suçluyu yiyecek bulmak ve yaşanılabilir bir yer mi diye kontrol ettirmek amacıyla dünyaya gönderirler.
Her sezon farklı bir olayı konu edinen dizide kendinizi sık sık düşünürken bulacaksınız. Tüm insanların tek bir ırk olarak birleşip huzur içinde yaşaması mümkün mü?

3)FRİNGE

2008 yılında Fox tarafından yayınlanan dizi, 5 sezon sonra ekrana veda etti.
Dizide FBI tarafından kurulan “Fringe” adlı departmanda, çeşitli esrarengiz olayların incelenmesi ele alınıyor. Her bölüm farklı bir olayın çözümlenmesine tanık olurken, ana karakterleri de gittikçe daha yakından tanıyoruz. Zaman zaman gösterilen gizemli sembollerle sizin de hikayenin ve olayların içine girmeniz sağlanıyor.
İleriki sezonlarında paralel evren konusuna da değinen Fringe, birçok bilimkurgu seven tarafından en başarılılar listesinde gösterilmeye devam ediyor.

4)%3

2016 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlanan %3, Brezilya dizisidir ve Portekizce çekilmiştir.
Gelecekte geçen bu dizide dünya ikiye ayrılmıştır. Bir taraf çok yoksul bir hayat sürerken, Açıklar adı verilen diğer tarafta ise oldukça lüks bir hayat yaşanıyor. Fakat Açıklar’da doğmak gibi bir şey söz konusu değil. Yani zenginliği doğuştan elde edemiyorsunuz, onu hak etmeniz gerekiyor. 20 yaşına gelen herkesi Süreç adını verdikleri bir sınava tabi tutuyorlar, sadece bu sınavı geçen %3’lük kesim Açıklar’da yaşamaya hak kazanıyor.
2. Sezonu için onay alan dizinin yakın zamanda popülaritesinin artması çok olası görünüyor.

5)WEST WORLD

Yüksek IMDB puanıyla kendisinden sıkça söz ettiren dizi, gelecekte inşa edilen bir tema parkında geçiyor. Bu parkta insanlar eğlenmek için robotları öldürerek çeşitli maceralar yaşıyor.
Peki ya bu robotlar bir şekilde bilinç kazanırlarsa, parktan kaçmaya çalışıp insanları öldürmeye başlarlarsa neler olur?
Usta oyuncuları ve sürükleyici bölümleriyle bir solukta izleyeceğiniz bu yapımın ikinci sezonunun çekimleri hala devam ediyor.


6)ALTERED CARBON
Richard K. Morgan tarafından yazılan, aynı isimli kitaptan uyarlanan dizi; “Değiştirilmiş Karbon”
Dizi, insanların bilinç aktarımı yoluyla güçlendiği ve neredeyse ölümsüzlüğe ulaştığı bir zaman diliminde geçiyor. Teknolojinin çok ilerlediği bu dönemde insanların bilinçleri başka bir vücuda aktarılabiliyor. Bu sayede insanlar sonsuza kadar yaşayabiliyor.
Kahramanımız Takeshi Kovac, Laurens Bancrof tarafından yeni bir ‘kılıf’a koyularak 250 yıl sonra tekrar uyandırılıyor. Bancrof, Takeshi’den bir cinayeti çözmesini istiyor, kendi cinayetini.
Ölümsüzlük, din, insanın özünün sorgulanması gibi birçok farklı konuya değinen dizi, bilimkurgu severlerin tek solukta izleyeceği cinsten.

2 thoughts on “Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak 6 bilim-kurgu dizisi

 • 19 Ekim 2018 tarihinde, saat 10:02
  Permalink

  Mutlaka izlenecekler listeme ekleyeceğim ??

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2018 tarihinde, saat 20:26
  Permalink

  En sevdiğim liste tipi, çok çekici öneriler ve yazı. Teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir