Harold ve Sihirli Tebeşir

Önereceğim bu harika kitabın başkarakteri, Harold adlı küçük bir çocuk. Harold’un vazgeçilmezleri gökyüzündeki Ay ve sihirli tebeşiri. Harold’ın bir akşam uykusu gelmez ve ay ışığında yürüyüş yapmak ister, ama ay gökyüzünde görünmez. Harold eline sihirli tebeşirini alır, tutar, bir Ay çizer. Harold nereye gitse Ay da onunla gelir. Hayalinde düşlediği her şeyi sihirli tebeşiriyle yapar. Ne de olsa sihirli tebeşiriyle yaptığı her şey gerçek olur. Uykusu geldiğinde yatağını çizip yatmayı da ihmal etmez.

Harold ve Sihirli Tebeşiri, çok büyüleyici bir uyku öncesi kitabı. Kitap üç yaş ve üzeri her okura hitap eder nitelikte ustaca yazılmış, resimlenmiş. Kitabın, bütün sayfaları resimlerle dolu ve şimdiye kadarki gördüğüm çocuk kitapları içinde en beğendiğim kitaplardan birisi. Çizimler, çocukların hayal dünyasının canlanmasında o kadar çok yardımcı ki okuduktan günler sonra bile benim çocuğum, sadece çizimlerden oluşan sayfaları rahatlıkla anlatabiliyor. Çok zekice kurgulanmış, her sayfasında kesinlikle merak uyandıran çizimler var. Okuyan çocukların bir sonraki sayfasını merak etmeme gibi bir durumu söz konusu bile değil. Eğlenceli ayrıntılar ve sürprizlerle dolu bu neşeli öykü. Bence kesinlikle bir “başyapıt” niteliğinde.

Çocuklarımızın zihinsel gelişimleri çok önemlidir ve bunu desteklemek her alanda gereklidir. Görsel-işitsel-dokunsal olarak zihinlerine doğru birikimler yapılmalıdır. Küçüklükten başlayarak hayal dünyalarını destekleyici niteliklerde kitaplar seçerek katkınızı artırabilirsiniz. Bu kitap altmış yıldır her yaştan okuru büyülemiştir. İnternette videoları da mevcut, saçma çizgi filmler izletilene kadar kaliteli görsellerin de seçilmesi zihne destek açısından önemlidir, diye düşünenlerdenim.

Kitabın özgün ismi “Harold and the Purple Crayon.”New York’ta 1955’te basılmış ve bizim ülkemizde Gergedan Yayınları tarafından 1. Baskısı 2014’te yapılmış. Aslında bakılacak olursa arada bir uçurum var. Aradaki zamanın kapatılması adına bence bu eşsiz eserin daha çok kitleye duyurulması ve ulaştırılması gerekir.

Gönül rahatlığıyla ebeveynlere tavsiye edeceğim bir kitap. Çocukları için aldıklarında pişman olmayacaklardır, eminim. Şimdiden tüm okurlara keyifli okumalar dilerim.

Harold ve Sihirli Tebeşir
Gergedan Yayınları
Crockett Johnson
Türkçesi: kazım Özdoğan
64 Sayfa, 2014

6 thoughts on “Harold ve Sihirli Tebeşir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir