Harekete geçmemek sebebiyle yok olmuş bir geleceği tasvir eden ünlü resimler

Museo del Prado (Prado Müzesi) yakın zamanda Madrid’deki 2019 BM İklim Değişikliği Konferansı’na eş zamanlı olacak şekilde tasarlanmış Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) ile bir proje üzerinde işbirliği yaptı. Müzenin koleksiyonundaki eserler, harekete geçmemek sebebiyle yok olmuş bir geleceği tasvir etmek için dijital ortama modifiye edildi. Yükselen deniz seviyeleri, çorak nehirler ve mülteci kampları Avrupalı ressamların çalışmalarını çevreyi kurtarmak için bir kampanyaya dönüştürüyor.

Proje, “+ 1,5ºC Lo Cambia Todo” İspanyolca’dan çevrildiğinde “+ 1.5ºC Her Şeyi Değiştirir” anlamına gelen isme sahip. Üç İspanyol sanatçının (Francisco de Goya, Diego Velázquez ve Joaquín Sorolla) ve bir Flaman Rönesans ressamının resimleri (Joachim Patinir) proje için WWF ve müze uzmanları tarafından seçildi. Geliştirilmiş eserler, sanat aracılığı ile siyasal ve sosyal iletişimi genişletmek ve devam ettirebilmek adına Madrid sokaklarındaki billboard’lara asıldı ve #LoCambiaTodo etiketi kullanılarak sosyal medyada paylaşıldı.

Prado’nun Kraliyet Mütevelli Heyeti Başkanı Javier Solana yaptığı açıklamada, “Müze için bu proje, sanat ve sanatın değerlerini toplumun hizmetine sunmaya devam etme fırsatını temsil ediyor,” dedi. “Başyapıtların taşıdığı sembolik değerler ve WWF ile birlikte sunduğumuz etkileyici sanatsal yeniden yaratımlar herkese ve de özellikle genç nesile iklim değişikliği ile mücadelede nelerin tehlikede olduğunu anlatabilmek için mükemmel araçlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir