Hala okumadınız mı?

Kitap fuarlarında ya da kitap satış sitelerinin indirimlerinde ne alacağınızı bilemiyorsanız, kitapçıya girdiğinizde her kitaba bakıyor, eviriyor, çeviriyor ama kitabın güzel olduğundan emin olamıyorsanız size çoğunu son zamanlarda okuduğum harika kitap önerileri sunmaya geldim.

HEP KİTAP
Dokunmadan

Nermin Yıldırım’ın kalemine önceki kitaplarından aşinaysanız zaten bu kitabı kaçırmamışsınızdır ama daha önce okumayanlara bile gözüm kapalı tavsiye edebilirim Dokunmadan’ı. Akıcı, etkileyici, şok edici… Nermin Yıldırım’ın üslubuna âşık olabilirsiniz. Mizahi tınısından ayrılmadan öyle cümleler kuruyor ki kalbinize dokunuyor. Elinize alıp birkaç satırın altını çizdiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kitapta kanser olduğunu öğrenen Adalet’in çocukken işlediği ilk suçunu telafi etmek için yollara düşmesi anlatılıyor. Buzdağının görünmeyen kısmı misali, başladığı yolculuktan ziyade ona dair çok şeye tanık oluyoruz.
Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler
Okuduğumuz masalların hep kadınları sınırlandırdığını ve etiketlendirmiş olduğunu büyüyünce anlayabiliyoruz. Prenses gibi ol, bakımlı ol, nazik ol, sesini çıkarma, prensini bekleşeklindeki direktifleri küçükken kafamızın içine sokmuşlar sanki. Sinderella erkek olsaydı o masal çocuklara okunur muydu? O zaman neden kızlarımıza okuyoruz diyor yazarlar. Ve gelmiş geçmiş, sınırları, yasakları hiçe saymış ve önemli şeyler başarmış birçok kadını çizimler ve alıntılarla bu kitapta görebiliyoruz. Etkileyici, zor ama başarılı hayatlar. Bir kızın ya da bir erkeğin istediği şeyin peşinden gitmesi gerektiğini ve başaracağını anlaması için çocuklarınıza böyle kitaplar, böyle masallar okuyun.

ARKADYA YAYINLARI
İpeği işleyen kız

Yaşanmış olaylara dayanan bu kitapta Amerika’da uzun yıllar yaşayan Çinlilerin sürgününü anlatıyor. Sürgünden kaçmayı başarabilen bir kızın saklanarak, aşağılanarak yeni bir hayata başlayabilme gücü bulması ve başına gelenleri anlatıyor.
Erik ağacı
Erik ağacı 2. Dünya savaşı romanlarına ilgi duyanların seveceği bir kitap. Diğerlerinden farkı savaşı bir Alman’ın gözünden anlatması. Yahudi bir çocuğa âşık Alman bir kızın savaş boyunca yaşadıkları, devamlı sirenlerle yataktan fırlayıp herkesi kontrol ederek havasız sığınağa koşmaları, savaş sürecinde ve sonrasında bunların olmasını hiç istemeyen Almanları, onların yaşadıklarıyla gerçek savaşı okuyacak ve çok farklı düşünmeye başlayacaksınız.

GO-KİTAP
Go kitap daha çok genç okuyuculara yönelik fantastik kitaplar basıyor. Ama sizin de ilginiz varsa kesinlikle bahsettiğim kitapları almalısınız.
Yıldız gemisi
Esprili diyaloglarıyla, trajikomik durumlarıyla kitap boyu kıkırdamaktan kendimi alamamıştım. Akıcı ve eğlenceli bir uzay gemisi kitabı. Sanki normal hayatta normal bir gemide yaşanacak eğlenceli ve heyecanlı olaylar uzaya ve bir uzay gemisine taşınmış gibi. Bu da durumu daha güzel kılıyor.
The 100
Dizisi de olan bu seri çok seviliyor. Alabilirseniz seri olarak alın. Çünkü ilk kitabı hemen bitirip diğerlerine sarılmak isteyeceksiniz. Dizisi çok beğeniliyor ve kitabı okuyanlar bile güzel olduğunu söylüyor ama şunu söylemeliyim ki her zaman önce kitap. Diziyi izlemiş bu yüzden kitabı okumayı düşünmemiş olanlarınız varsa bu fikirden hemen vazgeçsin. Çünkü bence kitabı çok daha başka güzel.

KORİDOR YAYINLARI
Gece

Yine nokta atışı olduğunu düşündüğüm herkesin kendini kaptırarak okuyacağını düşündüğüm kitap.
2. Dünya savaşında toplama kampındaki ElieWiesel’in gerçek hikâyesini yazdığı bu incecik kitabı ağlamadan bitiremeyeceksiniz.
Obsesif
Gerilim polisiye türünü seviyorsanız bu kitaba bayılırsınız. Obsesif bir manyak tarafından kaçırılan bir kadının kurtulduktan sonra psikoloğuyla konuşmalarını okuyorsunuz. Anlattığı şeyler o kadar can sıkıcı ki kitabı parçalamamak için kendinizi zor tutabilirsiniz.

DOMİNGO YAYINLARI
Gökyüzü çocukları

Yeryüzündeki en sevdiğim kitap olma özelliğini hala kaybetmedi. Alın, okuyun demekten dilimde tüy bitti. Kitaptaki naif anlatım ve içerdiği anne sevgisi, kitap ve sanat sevgisi size pofuduk bir bulut üstünde sunuluyor sanki. Paris’e bir çello kutusunun peşinden annesini bulmak için giden küçük bir kızı ve onu bebekken bulup bırakmayan sevgi dolu, hayran kalınası bir adamı okuyacaksınız.

SEL YAYINLARI
Bülbülü öldürmek

Ne zamanki Bülbülü Öldürmek kitabını bitirdim, o zaman herkese şiddetle tavsiye etmeye başladım. Bunca bilinen ve başyapıt olan bir kitabı sanki sevilmiyormuş gibi şiddetle önermemin sebebi ise benim gibi yıllarca kitaptan korkup uzak duran kişilere ulaşmak. Zamanında çok sıkıcı sandığım için okumak istemedim. Bir şekilde başladığımda ise ne kadar akıcı, ne kadar eşsiz olduğunu anladım. Bence bu kitabı okumadan okuyorum demeyin.

KIRMIZI KEDİ YAYINLARI
Neruda’nın postacısı

Şair Pablo Neruda’nın postacısının gözünden gelişen bir arkadaşlığı, şairin yaşadıklarını, dönemin olaylarını ve insanlarını yakından izliyoruz. Anlatımı ve dili çok güzel. Kendini kısa sürede okutan ve sevdiren bir kitap. Yazarın Gökkuşağı Günleri’ni okumadım ve o da benim listemde. İnceleyebilirsiniz.

CAN YAYINLARI
Marc levy’nin tüm kitaplarını size önerebilirim. En sevdiğim yazardır ve her kitabı birbirinden farklı ve güzeldir. Yalnız dikkat edin de seri olanların devam kitapları olmasın ilk aldıklarınız. İki serisi bulunuyor çünkü. Benim size ilk olarak önerebileceklerim; Dostlarım ve aşklarım, Keşke gerçek olsa, Sonsuzluk için 7 gün, Özgürlük için… Aslında en güzel kitabı Gelecek Sefere’dir ama hala inatla yenisini basmıyorlar.

İLETİŞİM YAYINLARI
Tante rosa

Sevgi Soysal’ın incecik bir çırpıda bitiverecek Tante Rosa’sını okumak sizi kısa sürede birçok açıdan doyuracaktır. Özgürlüğüne düşkün Tante Rosa’nın masal tadında yaşamı, başından sonuna kadar istediği şeylerden vazgeçmemesi her şeye bir baş kaldırı niteliğinde.

İŞ BANKASI YAYINLARI
Genç Bir Doktorun Anıları

Modern klasiklere başlamak açısından Zweig’ın Satranç’ı kadar çok tavsiye ettiğim, dilindeki mizahi öğelere hayran kaldığım, akıcı ve müthiş eğlenceli kitap. Dizisi de kitabı kadar güzeldir, ekleyeyim.

Nutuk
Geçmişimiz, bugünümüz ve geleceğimiz için ağzımızı açıp iki kelime etmeden önce okuyup anlamamız gereken kitap. Bazı basımları ağır ve sayfa düzeni karışık geliyorsa gençler için fotoğraflı olan bu Nutuk’u öneririm.

» Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız?

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız?

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız? Size kim not veriyor? Winston Churchill’in mükemmeliyetçilik hakkındaki …

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir