Hakan Mengüç – Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter

Öncelikle yazarı tanıyarak başlamak gerekli kitabı anlatabilmek için. Bursa doğumlu olan Hakan MENGÜÇ Uludağ Üniversitesinde öğrenim gördü. Küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve 15 yaşında hem Ney hemde Piyano öğrendi. 2 sene konservatuara devam etti ve daha sonra konservatuardan ayrıldı. Ney ile başlayan yolculuğu onu tasavvuf ve sufi felsefesi ile tanıştırdı. Şems-i Tebrizi’nin diyarında sufizm üzerine bir eğitim sürecinden geçti. Mesnevi’nin ana dili olan Farsça’yı öğrendi. 20’li yaşların da üniversitelerde seminer vermeye başladı. 2014 yılında hayvanlara ve psikolojiye olan ilgisi onu Güney Afrika’ya götürdü. Güney Afrika’da Aslan ve Bengal Kaplanlarıyla yaşadı. Onların bakımı ve rehabilitasyonu üzerine eğitim aldı. Kendisini müzisyen, yazar ve aynı zamanda bilgi ve deneyimlerini paylaşan bir danışman olarak tanımlamaktadır.

Kitabın bir büyüsü var daha ilk kitapçıda rafta dururken sizi kendine çekiyor. Kapakta ki dingin yüz ifadesinin sizin aynanız olacağını bilmeden kitabı incelemeye başlıyorsunuz. Daha önce hiç duymamış, okumamıştım Hakan MENGÜÇ kitaplarını. Açıkçası okumanızla bitirmeniz de bir oluyor. Kitap herkese her şeyi vadediyor. İlk okumaya başladığınız da Mevlana felsefesi üzerine bir kitap bekliyorsunuz, sonra kendinizi ilişkilerinizi sorgularken buluyorsunuz bir anda. En sonunda da kişisel gelişim kitabı tadında hayatınıza yön vermeye başlıyorsunuz. Bütün hayatınızı sorgulatan bir kitap. Ve en sonunda büyüsüne kapılabilirseniz çevreniz ve çehreniz değişmeye başlıyor. Mesela bu yazıyı yazdırıyor size, herkese eksiklerini hatırlatıyor, gülümsemeyi öğreniyorsunuz, hayatın pozitif taraflarına odaklanıyorsunuz ve en sonunda küçük sorunlardan büyük mutluluklar yakalıyor sizi. 

Kitap size mutluluk vadetmiyor size nasıl mutlu olmanız gerektiğini hatırlatıyor. Kitapta da dediği gibi mutlu olmak sizin elinizde. Bunu değerlerinizi sorgulayarak, yaptığınız hataları hoş karşılayarak, atacağınız adımları saymayarak ve en ufak hareketin büyük değişimlere yol açtığı bilincine varmanıza yol açarak yapıyor.

Belki çok belki de az yazdım;  Bu kitabı büyük bir keyifle okuyacağınıza eminim. Kitabın tavsiyeye bile ihtiyacı yok, kitapçıya gidin o sizi çekecek zaten.

İyi okumalar.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir