Günübirlik Hayatlar – Irvin D. Yalom

İrvin D. Yalom`la tanışmamız “Nietzsche Ağladığında” kitabı ile olmuştu. Kitabı çok sevince zamanla yazarın diğer kitaplarınnı da okumaya karar verdim.

Rus kökenli, Yahudi asıllı ünlü psikiyatr, psikoterapist olan İrvin D. Yalom ABD`de yaşıyor. ABD Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörlüğü yapmaktadır.

Bir çok kitaba imza atmıştır. “Günübirlik Hayatlar” kitabındakı öyküleri gerçek psikoterapi seansları üzerine yazılmıştır. Kitapda toplam 10 öykü var. Kitabın ismi Roma İmparatoru ve filozof Marcus Aurelius`un “Düşünceler” eserindeki şu cümleden alınmış: “Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok” Sonuncu, kitabın ismini taşıyan öyküde Yalom hastaları ile bu kitap üzerine konuşur ve alıntılar verir.

Hastalarının gerçek psikoterapi seanslarını öyküleştiren yazar bu on öykünün her birinde farklı açılardan ölüm temasına odaklanmıştır. Bu öykülerin kahramanları hayatta bir şekilde ölümle karşılaşmış insanlar. Ölümcül hastalara bakan, öfke sorunu yaşayan bir hemşire, kanser hastası olup ömrüne sayılı aylar kalan bir kadın, kardeşini kanserden kaybeden bir abi ve diğerleri ölümün vahşeti ile karşılaşmış ve onun karşısında çaresiz olduklarını anlamış insanlar. Okuduğumuz zaman bu insanların ölümle yüzleşerken verdikleri tepkileri, takındıkları tavrı görüyoruz.

Sanırım her birimiz ölümden korkuyoruz. Yalnız kendimiz için değil, yakınlarımız, sevdiğimiz insanlar için de. Çünkü er yada geç ölümün onları elimizden alacağını veya bir gün kendimizin de bu dünya ile vedalaşma vaktimizin geleceğini biliyoruz. Bu sebepten ölüm her zaman bizim için korkunç bir trajedi. İnsanoğlunun karşısında çaresiz olduğu, hiçbir şey yapamadığı, hiçbir şeyi değişemidiği bir trajedi. Ama kitabı okuduktan sonra bu konuda düşünceleriniz değişebilir.

İrvin D. Yalom öykülerinde hastalarına ölümle karşılaşmayı, onu hayatın bir parçası gibi kabullenmeyi öğretir. İnsana bir ömür yaşama şansı verilir. Kısa veya uzun, 30 yıl ya da 80 yıl farketmez, bu şansı en iyi şekilde değerlendirmeyi, hayatımızın güzel anlarının yanısıra acılarla da yaşamayı başarmalıyız. Ölümü de mutluluklarımız, acılarımızla berabaer hayatın bir parçası gibi bir bütün olarak kabullenmeliyiz.

İster hikayelerin gerçek hayatta yaşanmış olmsı, ister yazarın odaklandığı temanın ilginçliği, ister sade dili ve anlatımıyla çok güzel bir kitap “Günübirlik Hayatlar”. Daha önce hiç İrvin D. Yalom okumadıysanız bu kitapla başlayabilirsiniz.

Günübirlik Hayatlar
Irvin D. Yalom
Pegasus Yayınları
208 sayfa

Aybeniz Hasanova
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/_aybeniz_hasanova_/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir