Günübirlik Hayatlar – Gerçek Psikoterapi Öyküleri

Günübirlik Hayatlar
Irvin D. Yalom

Eveeet bugün ki kitabımız Günübirlik Hayatlar. Irvin D. Yalom’un son kitabı.
Ben çoğumuz gibi Yalom’u, Nietzsche Ağladığında adlı kitabında tanımıştım. Yaklaşık 10 yıl önce… Altını çize çize büyük bir coşku ve hayranlıkla okuduğumu hatırlarım ve hala aklımdadır. Onu muhakkak bir gün tekrar okuyacağım.

Eh beni bu kadar etkileyen yazarın son kitabını okumamak olmazdı. Günübirlik Hayatlar… İçinde 10 öykü barındıran bir kitap. Adı üzerinde 10 günübirlik hayat hikayesi. Okuduğunuzda sizi çarpacak, inanamıyorum ne hayatlar var dedirtecek hikayeler değil. Ama bence Yalom’un da amacı bu duyguyu oluşturmak değil. Yalom şu an 82 yaşında. Kitabından anladığım kadarıyla sık sık ölümü, ölüm korkusunu ve bu korkuyla nasıl başa çıkabileceğini düşünüyor. Bu ruh haliyle yazdığı son kitabında da hayatta ki yerini sorgulayan, unutulmaktan korkan, bir sebepten ölüm korkusu hisseden ve bu korkusu yüzünden hayatı olması gerektiği gibi yaşayamayan hastalarının öyküsünü yazmış bize.
Her öyküsünde bize pişmanlıklarımıza takılmayıp onları kabul ederek yola devam etmemiz gerektiğini, hayatın keşkesiz dolu dolu yaşanması gerektiğini, ölümün aslında bizim için neyi ifade etmesi gerektiğini fısıldıyor kulağımıza.

Şunu da itiraf etmeliyim. İlk öyküyü okuduğumda biraz bocalamadım değil. Ben Nietzsche Ağladığındaki tadı arıyordum sanırım. Evet o kitap kadar yoğun değil. Fakat dediğim gibi Yalom’un derdi başka zaten. O yüzden yazarın daha önceden başka kitaplarını okuduysanız onları unutun ve bu kitabı bambaşka bir gözle okumaya başlayın.
Ben bu kitabı keyifle okumuştum. Tabi bir favori hikayem oldu. Benimki kitaba da adını veren “Günübirlik Hayatlar”.  Sizinki hangisi olacak bakalım ☺

Yazıma kitaptan yaptığım, hoşunuza gideceğini düşündüğüm birkaç alıntı ile son veriyorum. Keyifli okumalar…

*”Yaşamak ile sorgulamak arasında seçim yapmam gerekirse her defasında yaşamayı seçerim. Açıklama illetinden itinayla sakınırım. Bunu sana da tavsiye ederim. Bir şeyleri açıklama dürtüsü, modern düşüncenin salgın hastalığıdır.”
*”Yaşamın ileriki yıllarında bu ışık azalınca onun yüzünden daha önce göremediğimiz muhteşem bir yıldızlı gökyüzü belirmeye başlar.”
*”Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda,her şeyin seni unutacağı günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın.”
*”Her insan kendisini diğer insanlardan daha çok sevdiği halde neden kendi fikrine diğer insanlarınkinden daha az önem verir?”

Pegasus Yayınları
208 sayfa

Yazar Hakkında:
1931 yılında Washington D.C.’de doğdu. George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudu. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Psikiyatri Profesörlüğü ünvanını sürdüren Yalom’un dünya çapında milyonlarca okura ulaşan ve Türkçeye de çevrilen kitaplarından bazıları şunlardır:
Grup Terapisinin Teori ve Pratiği,
Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri,
Divan, Varoluşçu Psikoterapi,
Nietzche Ağladığında,
Bugünü Yaşama Arzusu: Schopenhauer Tedavisi,
Her Gün Biraz Daha Yakın,
Annem ve Hayatın Anlamı.

Irvin Yalom halen Kaliforniya Palo Alto’da eşi Marilyn Yalom’la yaşamaktadırlar.

Gamze Taşın
Kitap Cafe
https://instagram.com/aylak_kiz/

3 thoughts on “Günübirlik Hayatlar – Gerçek Psikoterapi Öyküleri

 • 7 Kasım 2015 tarihinde, saat 16:38
  Permalink

  ÇOK İÇTEN VE SAMİMİ BİR ANLATIM OLMUŞ.DOĞRUSU MERAK ETTİM İLK FIRSATTA OKUMAK İSTİYORUM. O ZAMAN EN SEVDİĞİM HİKAYEYİ PAYLAŞIRIM SİZİNLE 🙂

  Yanıtla
 • 13 Kasım 2015 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  Yalom’ın kitaplarını zaten seviyodum bu yazıda kitap hakkında son derece acıklayıcı olmuş elinize sağlık Dan Brown’un Kayıp Sembol adlı kitabınıda incelerseniz çok sevinirim sizi takipte kalıcam

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir