KitapKitap İncelemeleri

Gölgesinde

İlk romanı “ Eşik” ile Türkiye’nin en önemli edebiyat ödüllerinden Yunus Nadi Roman Ödülü’ nü kazanan Irmak Zileli’nin kalemi ile tanışma kitabım “Gölgesinde” oldu.

“İnsan gölgesinden kurtulabilir mi? Bazen yanı başında, bazen arkasından gelir gölgesi. Sonra gün gelir, kırar zincirlerini insan, gölgesinin peşinde ya da gölgesi peşinde yollara düşer. Niyeti bir yere varmak değilse, geriye de bakmaz, çünkü.”

Kitap, evli çift Fikret ve Leyla’nın ilişkisini ele alarak başlasa da Leyla’nın evi terk etmesi; topuklu ayakkabılarını çıkarıp düz ayakkabıları ile amaçsızca, özgürce yürüyüşe çıkması birçok hikâyeye kapı açıyor. Hikâyelerin ortak noktası ise psikolojik şiddet! Bunu da kimi zaman bir kadında, kimi zaman eziyet edilen bir hayvanda, kimi zaman da toplumsal cinsiyet meselesinde gösteriyor bize…

Bu hikâyeleri okurken onlardan biri gibi oluyorsunuz. İç sesleri, düşündükleri ve davranışlarında -tamam işte ben de aynısını yapardım ya da yapamazdımlar- ile farkında olmadan kendi kendinizi de sorguluyorsunuz.

İki insan arasındaki eşitsizlik harika bir dille anlatılmış. Karşı tarafın varlığını kabul etmek, empati kurmak varken tam aksi yapıldığında, kişide, toplumda, ailede yarattığı sonuçlar iyi bir kurgu ile ele alınmış. Anlatım dilinde hayal ile gerçek iç içe olduğu için yazılanın hangisi olduğuna çoğu zaman karar veremedim. Aslında yazarın okuyucuya hissettirmek istediği de bu…

” Neyin ne kadarı gerçek ne kadarı değil bilmek istediğimden emin değilim ki zaten (sayfa 288).”

Roman, Leylâ ile Fikret’in ortak yaşantısını kendi bakış açılarıyla anlattığı iki ayrı ana bölümden oluşmaktadır.
İlk bölümde Ünlü Psikolog Fikret’in, eşi Leyla’nın evi terk etmesi ile yaşadığı duygular, düşünceler ve polis memuru ile yaptığı harika sorgulama yer alıyor. Fikret eşini ararken gerçeklerin sadece kendi algısından ibaret olduğuna inanıyor. Kitabın sonunda Fikret’in anlattığı Leylâ ile ikinci bölümde kendini anlatan Leylâ’nın arasında çok fark olduğunu anlıyoruz. Acaba Hangisi gerçek?
Birinci kısımda Fikret’ i sorgulayan polis memuru gibi hissederken; ikinci kısımda ise Leyla ile yürüyüşe çıkmamın verdiği keyif, kattığı değer tarif edilemez…

Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum…

“Tanımadığım, hayatımda hiç görmediğim kişilerin acısını duyabilmeyi bana edebiyat öğretti”
“Köle yoksa efendi de yoktur”

Gölgesinde
Irmak Zileli
Everest Yayınları
336 Sayfa, 2017

Etiketler

Tülay Oğuzveren

Hayat bana hiç kolay olanı sunmadı…Zorluklarla baş ederken en büyük destekçim her zaman okumak oldu! Okurken sıkıntıları ardımda bıraktım, bilmediğim dünyaları keşfe çıkıyorken bir baktım ki kendimi de büyütmüşüm. Kitaplar sayesinde zor olan kolay, öğretmedikleri bildiğim, cehennem sandığım yaşam cennet oluvermiş. Şimdi kitaplarla dolu dünyamda huzurlu bir yuva, hep destekçi harika bir eş, 2 çocuk ve çok severek yaptığım sigortacılık mesleğine sahibim. Yaşadıklarımı kaleme alıyor aynı zamanda okuduklarımı blogger sayfamda yorumluyorum. Kitapcafe ailesi ile keşfe, büyümeye, okumaya devam….

3 Yorum

  1. muhteşem yorum için teşekürler tülay OĞUZVEREN yolunuz açık olsun güzel paylaşımlar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)