Gölgeler

”Kadın gözlerini silip, ”Gerek yok,” dedi. ”Geçmişle bu durumun hiçbir ilgisi yok.” Kendisine yalan söylüyordu. Her şey geçmişiyle ilgiliydi aslında…”

         8 yaşındaki Emre, yeni bir kitap yazmaya odaklanmış yazar annesi ve projelerine odaklanmış babasının ona ayıracakları çok fazla vakitleri olmadığından yakınırken, kendisine hayali bir oyun arkadaşı bulur; kendisi ile yaşıt olan Eren… Ancak bu arkadaşlık zamanla Emre’ye zarar verirken, Eren’i mutlu etmeye başlar. Tam da bu noktada durumun farkına varan ebeveynlerin yolu, çocuk terapisti Yağmur’un muayenehanesine düşer.

         30’lu yaşlarındaki Yağmur, yıllar önce kendisinin sorumsuzca davranışı nedeniyle çıkan bir yangında kız kardeşini kaybetmesinin yanı sıra, bu olayın tüm ailesini kaybetmesine neden olmasının suçluluğunu hala taşımaktadır. ‘İnsanlara iyi gelme’ isteği ile aldığı psikolji eğitimi sonucu, çocukları için yardım isteyen ailelere yardım ederken, kendisine nasıl yardımcı olacağını bilememektedir. Emre’nin hayali arkadaşının sıradan bir hayali arkadaş olmadığını anladığında ise, okul arkadaşı Sezgin’in ruhani sezgilerinden faydalanmak ister.

        Psikoloji eğitimi almış olan Sezgin, kazancını sezgisel kuvvetlerini eğitim alanına uyarlayarak sağlamaktadır. Geçmişinde, arkadaşının intiharından kendisini sorumlu hissetmesindeki suçluluk duygusunu, aradan yıllar geçse de üzerinden atamamıştır. Emre ile tanıştıklarında görecekleri, Sezgin’e o güne dek hiç yaşamadığı deneyimler yaşatacak, yaşayacağı olaylar ise onu ve beraberindekileri çıkmaza sürükleyecektir.

                Eren sıradan bir hayali arkadaş değil ise kim? Ve arkadaş olmak için neden Eren’i seçti?

        ” Gölgeler insanın karanlık tarafıdır. İnsan bu karanlık tarafını bazen yaşarken gösterir. Ama gerçek karanlık, ölümle birlikte gelir.”

        Yazarın son kitabı yine gerilimin dorukta olduğu bir okuma vaad ediyor bizlere. Konusu bakımından kimilerini rahatsız edebileceği konusunda da uyarıyor yazar okuyucularını. Heyecan dorukta olmasa da gerilimin ve beklenmedik sonuçların fazlaca  olduğu bir kitap Gölgeler. Anlatım akıcı, kurgu ilgi çekici ve yine, türü sevenlere ”keşke sinemaya uyarlansa da görsel olarak da izlense” dedirten bir konusu var. Kitabın ilk 100 sayfası asla sonrası hakkında tüyo vermeyecek derecede durağan ilerliyor. Bu aşamadan sonra ise okuru iyice eline geçiriyor. Türü sevenler mutlaka bu kitaba bir şans verin derim.
           ” Her gölge bedenini ister…”

Gölgeler,
Olcay Şeker
Ahbap Kitap
400 sayfa, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.