Gölge Şehir – Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları 2. Kitap – Ransom Riggs

Bu kitabı sadece seriye başladığım için adeta bir sorumluluk hissiyle okumaya başladığımı açıklamalıyım önce. İlk kitabın çok beğenilmesinden midir, Harry Potter’a benzetilmesinden midir nedir benim için vasatın biraz üstünde bir kitap hissi vermişti. Gelen yorumlardan biraz korku ve gerilim beklentisi içindeydim. Ama ilk kitap durağan anlatımına ve tuhafların dünyasını ayrıntılarıyla anlatmasına rağmen çabuk okunan bir kitaptı. Bitirdiğimde sevdiğimi ama çok da bayılmadığımı ikinci kitap için pek bir heyecan duymadığımı hissettim. Aslında ilk kitap o dünyaya bir giriş niteliğindeymiş. Yani en azından ben öyle hissettim. Bu yüzden ikinci kitap beni hiç beklemediğim bir şekilde çarptı. O kadar heyecanlı o kadar akıcıydı ki elimden bırakmak istemedim.

Tuhafların dünyasına giriş yapan Jacob, kuş haline gelen ve insan suretine tekrar bürünemeyen Bayan Peregrine’i kurtarmak ve diğer tuhaf çocukların gölgelerin eline geçmesini engellemek için tuhaf arkadaşlarıyla bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk boyunca olaylar bitmek bilmez. Kitabın en güzel yanı da buydu. Hep bir problemle ya da çözülmesi gereken bir sırla karşılaşmalarıydı. Bu yüzden ilk kitapta tüm açıklamalara rağmen tanıyamadığım tekrar tekrar dönüp resimlerine baktığım tuhaf çocukları bu kitap sayesinde çok daha iyi benimsemiş oldum. Her olayda her problemde bir ya da iki tuhaf yeteneğini kullanarak o işin içinden çıktılar ve bu da kitaba heyecan ve merak kattı. Kitabın başkarakteri Jacob gölgeleri görebilme ve hissedebilme yeteneğini kitap boyunca sadece üç kez kullandı. Bu yüzden zaman zaman Jacob’ın varlığını unutup sanki kitabı yazar anlatıyormuş hissine büründüm. Ama ilk kitaptaki yanılgıma kapılmayıp diyebilirim ki ikinci kitabın finalinden üçüncü kitapta Jacob’ı tam anlamıyla görebileceğiz. Yani aslında her kitap bir sonrakine hazırlık niteliği taşıyor.

İlk kitabı okuduktan sonra benim gibi soğukluk hissettiyseniz hiç tereddüt etmeden ikinci kitabı alıp okumanızı öneririm.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın Macerası Gölge Şehir’de Devam Ediyor! 3 EYLÜL 1940. On tuhaf çocuk, ölümcül canavarlardan oluşan bir ordudan kaçıyor. Ve onlara yardım edebilecek tek kişi var, o da bir kuşun bedenine hapsolmuş durumda.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nda başlayan olağanüstü yolculuk, Jacob Portman ve arkadaşlarının, dünyanın tuhaf başkenti olan Londra’ya yaptıkları yolculukla devam ediyor. Orada, müdireleri Bayan Peregrine’e yardım etmenin bir yolunu arayan tuhaf çocukları, savaş yüzünden yaralanmış bu şehrin karanlık köşelerinde korkutucu sürprizler bekliyor. Serinin ikinci kitabı Gölge Şehir de merak uyandıran eski fotoğraflarla heyecan verici bir hikâyeyi bir araya getiren, eşsiz bir kitap. Gölge Şehir’e yapılacak bu yolculukta siz de yerinizi ayırın!

“Gergin, duygusal ve tuhaf mı tuhaf. Fotoğraflar ve metin birbirini tamamlayarak unutulmaz bir hikâye yaratıyor.” -John Green, Aynı Yıldızın Altında’nın çoksatan yazarı
“Tuhafın tadını almışları heyecanlandıracak bir macera…”
-Kirkus Reviews-

“İlk kitabın hayranları, bu kitabın içindeki ganimetlere bayılacak.”
-School Library Journal-

“Güçlü bir devam kitabı, ilki kadar sürükleyici ve bağımlılık yaratıcı.”
-Hypable-
(Tanıtım Bülteninden)

Gölge Şehir – Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları 2. Kitap
Ransom Riggs
İthaki Yayınları
440 sayfa, 2016
Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir