Gölge Hırsızı

Küçük bir çocukken hepimizin hayali arkadaşları olmuştur. Büyüdükçe hayali arkadaşlar yerini gerçeklerine bırakır ama hayal kurarak oyunlar oynamaya devam ederdik. Sonrasında hayal kurmayı bırakıp çocukluğumuzu geride bıraktık. Birçoğumuz içinde hayal kuran çocuğu yaşatmaya devam etmektedir.

Gölge Hırsızı, yeni okuluna başladığında yalnızlık hissetmeye başlayan ve o günlerde anne babası boşanan bir çocuktur. Gölgesiyle arkadaş olurken kendisinin özel bir yeteneğe sahip olduğunu görür. Başka insanların gölgelerini almakta ve onlarla konuşmaktadır.

Her insanın sakladığı geçmişi, çocukluğu vardır. Gölgelerimiz ise buna şahit olanlardır. Gölge hırsızı, gölgelerle konuşmaya başladıktan sonra bu yeteneğinin gölgelerini aldığı kişilere yardım etmek için kullanır.

Okul hademesi Yves, en yakın arkadaşıdır. İlk önce ona yardım edip hayatını değiştirmesini sağlar. Sonrasında ise elinden geldiğince gölgesiyle tanıştığı herkese… Aslında bu yardımları yaparken kendine de yardım etmekte ve yardım edilmesine izin vermektedir.

Babasının yokluğunu Yves ile telafi eder bir şekilde. Onunla paylaşır kederini.

Günün birinde doktor olur ve yıllardır unuttuğu çocukluğu, gölgelerle konuşma becerisi, bir hasta çocuğun vesilesiyle tekrar geri gelir. 

Unuttuğu sadece çocukluğu değildir… Cleâ… Bir sahil kasabasında tanıştığı dilsiz küçük kız onun ilk aşkıdır… “ Uçurtmayla ‘ Seni özledim.’ yazabilen bir kızı unutmanız asla mümkün değildir.” dediği kızı gerçekten unutmuştur. Ona verdiği sözleri yıllar sonra hatırlayıp tekrar telafi etmeye çalışır. 

Bir yandan da Sophie ve Luc … Annesi onun en sevdiği insanken, ölümüyle birlikte annesinin ona söylediği bir yalanla yüzleşmesi…

Çocuksu bir haya gücü ile birkaç damla fantastik kurgu barındıran, akıcı bir anlatımla yazılmış, hayal kurmayı unutan herkese bunu anımsatacak; yormadan, güzel vakit geçirterek kendini okutan hafif bir kitap.

Belki aşk da gölge gibidir, biri üzerine basar ve onu da alıp gidiverir. Belki de fazla ışık aşk için tehlikeli ya da tam tersi, ışıksız kalınca aşkın gölgesi siliniyor, o da çekip gidiyor.

Gölge Hırsızı
Marc Levy
Can Yayınları
213 Sayfa,2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir