Godsend; Tanrıcılık Rolü Oynamak

Klonlama lafı birçoğumuzun hayatına 90’lı yıllarda kopyalanan koyun Dolly ile girmiştir. Bu olaydan sonra Katolik Kilisesi, klonlamanın dinen kesinlikle yasak olduğunu ve Tanrıya isyan etmekle eş değer olduğunu söyledi. Bunun sebebi ise dinlere göre sadece Tanrı yaratıcı konumunda olabilir, insan herhangi bir canlıya hayat verme yetkisine sahip değildir.

Godsend, Türkçesiyle Tanrıdan Gelen filmi de tam da bunun sonuçlarını konu ediniyor. Filmde sekiz yaşında hayatını kaybeden Adam’ın ailesi durumu bir türlü kabullenemez. Tam da bu durumdaki ailenin yardımına Dr. Richard Wells yetişir. Wells oğullarının DNA örneğinden kopyalanabileceği ve yeniden hayata dönebileceğini söyler. Aile bunu kabul eder ve anne tekrar oğluna hamile kalır. Adam’ın 8. Yaş gününden sonra olaylar ailenin beklediği gibi gitmemeye başlar.

Sinemada klonlamanın güçlü bir şekilde filmde yer alması Star Wars ile gerçekleşti. Oradaki klonlama askeri düzeydeydi ve bu konuda son derece başarılı Kamino adında bir gezegen vardı. Ancak günümüz dünyasında kontrol edemeyeceğimiz durumlar mevcut ve bu film aslında bunu anlatmaya çalışmış. Ancak ne kadar başarılı? Fikirsel düzeyde iyi ancak senaryo anlamında sanki her şey hızla gelişsin istenmiş.

Filmde bazı detaylar, Adam isimli çocuk ile Adem peygamber özdeşleştirilmesi yapılmış. Adem hem ilk peygamber hem de insanoğlunun atası olduğu için o noktaya bir atıf yapılmış ve filmdeki Adam’a tam da bu vasıf yüklenmiş. Adam, insanlığın bundan sonraki serüveninde yeni bir nokta olacaktır. Dr. Wells, “Omen” filmindeki rahip gibi Adam’ın her kriz geçirdiğinde yanında olması ve onu sakinleştirmesi -hatta belki bir parça içindeki şeytanı çıkartması- çağrışım yapıyor. Ancak bu detaylar da filmin çok başarılı olması için üzerinden geçilmeden devam edilmiş. Filmin ana konusuna gelirsek, insan klonlanmasının etik boyutunu zihinlerde tartışmaya açıyor. Özellikle de kader konusuna vurgu yapıyor. Adam, ölmeseydi ne olurdu? Ya da ne olmazdı? Konularına eğiliyor.

Yönetmenin filmde bize anlatmak istediği Tanrıcılık oynamanın tehlikeli sonuçlarının olabileceği ve kaderimize katlanmamız gerektiğidir. Godsend filmi klonlamanın etik boyutunda aslında sorunlar olduğu ve ilk önce bu sorunları halletmemiz gerektiği konusu filmi izlerken kafaları kurcalayan bir başka durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Klonladığımız hayvan, insan vb. canlıların hatalı olmaları durumda onları ne yapacağımız hala da yanıt bulamayan sorulardandır. Yönetmen de bu filmde Adam’ın yeniden doğuşunun aslında hatalı olduğuna ve bu durumda onu yok edemeyeceğimize ve hatalarımızın sonuçlarının ne gibi büyük tehlikeler doğuracağına işaret etmektedir.

Godsend / Tanrıdan Gelen
Vizyon tarihi 16 Eylül 2005 (1s 42dk)
Yönetmen: Nick Hamm
Oyuncular: Devon Bostick, Robert De Niro, Greg Kinnear
Tür: Korku, Dram, Bilimkurgu
Ülke: ABD, Kanada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir