Gizemli Bir Geçmiş, Gerilimli Bir Kaçış: Eva’nın Çığlığı

“Bu adam, dünyanın tüm ışığını alma ve dünyayı karanlıkta bırakma gücüne sahip. O, yürüyen bir gölge, bir kara delik. O kadar güçlü ki gücünün sınırı yok. Hatta uçabildiği, insanların rüyalarına girip başkalarının bilmediği, gizli düşüncelerine ulaşabiliyormuş. O, Yalancıların Kralı.”

Kitap Eva’nın babasının 1975’te on yaşında bir çocukken başından geçen olayları anlatması ile başlıyor. “Öncesi” olarak adlandırılan bu bölümde geçmişte neler yaşandığını öğrenerek “sonrası” olarak ayrılmış bölümde geçmişin Eva’yı ne kadar etkilediğini okuyoruz.

Eva’nın babası ona kendi babasından kalan ve Edison’un çalınmış çizimleri olan ama gerçekte hiç yapılmamış bir aleti yapmasıyla ölülerle konuşabiliyor. Bu makine nehir kenarında olan evlerinin sular altında olma tehlikesi ile birden çalışarak onları “Tehlikedesiniz! O burada!” diye uyarıyor.

Ölülerle konuşabildiğinizi düşünsenize ne kadar muhteşem ve bir o kadar tüyler ürpertici bir olay. Bu bölümü okurken yazar, okuyucuyu nasıl tedirgin edebileceğini biliyor. Diğer sayfaları merakla okurken; acaba yazar gerçek bir olay gibi mi anlatıyor yoksa böyle olmasını isteyen karakteri mi konuşturuyor, çözemiyorsunuz.

Eva'nın ÇığlığıYazar romanını çoklu karakter kullanarak kurgulamış, başlarda hatta ortalarına kadar bu karakterleri tanımaya çalışıyorsunuz. Katolik, yalnız bir kız olan ve arkadaşım dediği insanın onu kullanarak uyuşturucu taşıma işine bulaştırılan Theo, okulun yemekhanesindeki ve en ünlü sirkteki şişman kadın Pru, değiştirilmiş adıyla Necco ya da Ateş Yiyen Kız da denilen Eva. Hepsinin geçmişi, yaşları, ortak alanları farklı, ama yazar olayı öyle bir kurgulamış ki hepsi birbirine muhtaç ortak bir noktada toplanıyor. Eva’nın hatırlamadığı geçmişi de bundan sonra yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ve yeni tanıştığı arkadaşları ile bilinmeyenleri öğrenmek üzere bir yolculuğa çıkıyor.

“Bazen gerçek görmek istemeyeceğin kadar korkunç olabilir Bazen gerçeği bilmemek daha iyidir.”

Kitabın yarısına kadar ortalama bir seyirde etkileyen kurgu buradan sonra sizi iyice heyecanlandırmaya başlıyor. Aslında okuduklarınızın çok farklı olduğunu çevirdiğiniz her sayfada öğrenerek şaşırtmaya devam ediyor. Eva’nın aile fertlerinin anlatıldığı gibi ölmediği, arkasında ki acı dolu gerçekler, kaybedilen bir çocukluk, gölge gibi yaşamaya dayatılmış bir hayat…

Neden ve kimden kaçıyordu bu kadar insan, neden tek tek avlanıyordu bu ailenin fertleri, arkadaki kendini göstermeyen gizli düşman kimdi ve ne istiyordu? Merak ettiğim her detayın altından bir heyecan dalgası çıktı ve en çok düşmanı öğrendiğim zaman şaşırdım.

Yazar gerçekten okuyucuyu nasıl etkisi altına alacağını biliyor. Paranormal olaylar, ateş yiyen bir kabile, bir ailenin çocuğunu korumak için söylediği yalanlar ve yaşamak zorunda bıraktığı her şeyden yoksun bir hayat, geçmişten ve bilmedikleri birinden kaçma çabaları heyecan dolu. Ama korku kategorisine girecek bir kitap değil bence. Biraz gerilim yaratsa da gizem, merak ve heyecanın daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Yazarın Türkçeye çevrilmiş altıncı kitabı olduğunu düşünürsek okuyucuların bu kitabını da merakla okuyacaklarını düşünüyorum.

Eva’nın Çığlığı
Jennifer McMahon
Ephesus Yayınları
Türkçesi: Elif Bulanalp
400 sayfa, 2018

One thought on “Gizemli Bir Geçmiş, Gerilimli Bir Kaçış: Eva’nın Çığlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir