Kitaplardan esinlenerek beyaz perdeye uyarlanan hikayeler oldukça fazla fakat bir tablodan kitaba ardında da beyaz perdeye aktarılması hayli ilginç değil mi? Bir bakıma ressamın kendisi de eseri de sırlarla dolu. Tracy Chevalier’in inci küpelerden ilham alarak yazdığı romanından uyarlanan bu film, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in ünlü tablosu,İnci Küpeli Kızı anlatır. Ressamın barok tarzı ile doğal renkleri olduğu gibi yansıtması, yaptıklarında mükemmellik araması ve oldukça az eser vermesiyle beraber asıl tanınmasını sağlayan İnci Küpeli Kız, tablosudur.
Işık, Vermeer’in tablolarında öne çıkan en önemli unsurdur ki bunu tabloyu bütünleştiren inci küpelerde parlayan bu ışığı görmekteyiz. Ayrıca Vermeer’i saygı duyulan bir sanatçı haline gelmiş ki Salvador Dali de onun için The Ghost of Vermeer adlı tablosunu yapmıştır. Hikayenin aslında tablodaki kız hakkında neredeyse çok az bilgi vardır. Tracy Chevalier ise model olan bu kızı romanına ressamın aşık olduğu genç hizmetçi kız olarak ele almış ve bu şekilde kurgulamıştır.

Scarlett Johansson’ı Griet, Colin Firth’ün ise Vermeer olarak karşımıza çıktığı bu filmin yönetmen koltuğunda Peter Webber bulunuyor. Senaryosunu Olivia Hetreed ve Tracy Chevalier’ın üstlendiği film; 3 dalda Oscar, 2 dalda da Altın Palmiye’ye aday gösterildi. Kitap ve film tabiiki paralel biçimde istenileni yansıtmaz. Kitaptan aldığımız tadla filmden aldığımız tad aynı olmayabiliyor ki bu onların iki farklı unsur olmasından kaynaklıdır. Kitabın detaylıca betimlemelerini, akışını filmde görmüyoruz. Fakat senaryosu ve oyuncuların performansı takdir edilmeli. En İyi Görüntü Yönetmeni Dalında Avrupa Film Ödülü ve ayrıca En İyi Avrupa Filmi Dalında Polonya Film Ödülü almış olan İnci Küpeli kız ilk kez izleyenler için sıkıcı olabilir fakat Johansson ve Firth’ün muhteşem performansları sayesinde izlenmeye değer olduğunu düşünüyorum.

Filmin konusuna bakacak olursak, sosyal sınıf farklılıklarının belirgin şekilde yaşandığı tam bir burjuva gelenekleri içinde 16. yüzyıl Hollanda’sında geçen, henüz 17 yaşında gencecik bir kız olan Griet’in öyküsü anlatılır. Kızın babası iş kazası sonrası görme yetisini kaybetmesiyle evin bütün sorumluluğunu Griet üstlenmiştir.Ressam Johannes Vermeer’ın evinde hizmetçi olarak çalışmaya başlar. Resmin sanat gözüyle değil de daha çok zanaat gözüyle bakıldığı dönemde yaşayan Vermeer, geçimini ısmarlama tablolarla sağlamakta ancak yılda sadece bir kaç tane tablo yapabilmektedir. Hizmetçi kız yavaş yavaş efendisinin ilgi odağı olmaya başlar ve Vermeer ondaki renkleri ve ışığı sezgileriyle algılama kabiliyetine hayran kalır. Resimlerin bazılarını onun yönlendirmesi doğrultusunda yapar.

Vermeer tam bir mükemmeliyetçidir, çoğu zaman yaptığı bir resmi tamamlaması aylar sürmektedir.Ressamın kayınvalidesi Maria Thins ise evin gelir giderlerini tutmaktadır ayrıca Vermeer’in bu yavaş çalışmasına tahammül edememektedir ta ki hizmetçinin ona bir şeyler kattığını görene dek.Bu ilham kaynağını fark eden Maria, onların gizli ilişkilerine sessiz kalır ve bazı şeyleri kızından gizler. Filmde Vermeer’in zengin patronu ve maddi destekçisi olan Van Ruijven, ona hizmetçi kızı Griet’in resmini yapmasını ister. Ruijven’in amacı sadece tablo değil kızı da ele geçirmektir. Bu tarz kirli düşünceler içinde ressamı zorlar. Her ne kadar Vermeer bu durumdan hoşnut olmasa da aileye katılan yeni bireyler ve geçim derdi yüzünden kabul eder. Tablo, “Kuzeyin Mona Lisası” ve “Hollanda’nın Mona Lisası” olarak da adlandırılmaktadır.
Bu bakımdan tablonun ne kadar önemli olduğunu, en ünlü kadın portresi olan Mona Lisa’ya yakın görüldüğünü göstermektedir. Öyle ki yaşanmış gizem dolu aşkı, tutkuyu, sanatı içinde barındıran ve gizemli kişiliği ile pek çok besteci, ressam ve senaristi etkileyen Vermeer’in bu eşsiz tablosunun hikayesini izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler…

Yönetmen: Peter Webber
Senaryo: Olivia Hetreed, Tracy Chevalier
Oyuncular: Cillian Murphy, Judy Parfitt, Tom Wilkinson, Scarlett Johansson, Colin Firth
Filmin Türü: Drama
Orijinal Adı: Girl With A Pearl Earring
Yapım Yılı: 2003
Yapım Ülkesi: İngiltere/ Lüksemburg
Filmin Süresi: 95 dk.
Dağıtıcı Firma: Chantier Films
Vizyon Tarihi: 26.03.2004