Gişenin ‘babası’ Müslüm

Yerli filmlerden tüm zamanların rekoru: 43 milyon kişi izledi
2018’in en çok izlenen ilk 20 filminin sadece 7 tanesi yabancı filmlerden oluşurken yerli filmler toplamda 43 milyon kişi ile tüm zamanların izlenme rekorunu kırdı. Geçen yıl sinemaya gidenlerin yüzde 63,5’i Türk filmlerini tercih etti.

1. Gişenin ‘babası’ Müslüm
Türkiye’de hangi filmin ne kadar izlendiği konusunda referans kabul edilen Box Office Türkiye’nin verilerine göre yerli filmlerde 2018 yılında en çok, sanatçı Müslüm Gürses’in hayatını anlatan biyografik film “Müslüm” ilk sırada yer aldı. Yönetmenliğini Ketche ve Can Ulkay’ın yaptığı film 6 milyon 270 bin’den fazla kişi tarafından izlendi.


2. ARİF V 216
Müslüm filminin ardından ikinci sırayı Cem Yılmaz’ın Arif v 216 filmi aldı. Kıvanç Baruönü’nün yönettiği film 4 milyon 968 bin 462 bilet sattı. A.R.O.G ve G.O.R.A’nın devamı olan bu bilim kurgu komedide izleyiciler Arif Işık’ın zamanda yolculuğuna tanıklık etti. Arif v 216’nın senaryosunu Cem Yılmaz yazdı.


3. Ailecek Şaşkınız
En çok izlenen yerli filmler sıralamasında ise üçüncülük Ailecek Şaşkınız’da oldu. Selçuk Aydemir’in yönettiği ve Ahmet Kural ile Murat Cemcir’i bir kez daha bir araya getiren yapım 4 milyon 34 bin 858 kişi tarafından görüldü. Ailecek Şaşkınız da bir komedi filmi idi.


Süper kahramanlar gişede de süper
Türk seyircisi sinemada yerli filmleri daha çok tercih etti. Box Office Türkiye’ye göre en çok izlenen yabancı film Avengers: Sonsuzluk Savaşı 1 milyon 909 bin 967 bilet sattı.


2018’de 178’i yerli, 261’i yabancı olmak üzere toplam 439 film vizyona girdi.

Türkiye, Avrupa’da yine lider
Yerli film izlenme oranında 7 yıldan bu yana Avrupa’da birinci olan Türkiye’yi yüzde 37 ile Fransa ve İngiltere, yüzde 24 ile Rusya, yüzde 23 ile Almanya takip etti.

Birçok Türk filmi uluslararası ödüller aldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk sinemasına verdiği destekten yararlanarak çekilen birçok film önemli festivallerden ödülle döndü.

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ”Ahlat Ağacı”, Cannes Film Festivali’nde ”Altın Palmiye” için yarıştı, Toronto Film Festivali’nin ”Ustalar Bölümü”nde izleyicilerle buluştu.

Banu Sıvacı’nın yönettiği ”Güvercin” filmi, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde ”En İyi Gençlik Filmi”, Sofya Film Festivali’nde ”En İyi Yönetmen” ödülüne layık görüldü.

Yönetmenliğini Mahmut Fazıl Coşkun’un yaptığı ”Anons”, Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünde yarışarak ”Jüri Özel” ile ”En İyi Akdeniz Filmi” ödüllerini kazandı.

Tarık Aktaş ”Nebula” filmiyle Locarno Film Festivali’nden ”En İyi Çıkış Yapan Yönetmen”, Mustafa Karadeniz ”Çınar” filmiyle Kazakistan Shaken Aimanov Film Festivali’nden ”En İyi Senaryo” ödülleriyle döndü.

Osman Doğan’ın ”Güvercin Hırsızları” filmi Saraybosna Film Festivali’nde, Ömür Atay’ın ”Kardeşler”i Karlovy Vary Film Festivali’nde, Ali Vatansever’in ”Saf” filmi Toronto Film Festivali’nde, Burak Çevik’in ”Tuzdan Kaide”si ise Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir