Gilmore Girls – Bir Kitap – Kahve Aşkı Dizisi

Gilmore Girls’ü bilen bilir. Huzur dolu, şahane bir dizidir. 7 sezonluk bu dizi 32 yaşındaki Lorelai ve 16 yaşındaki kızı Rory etrafında dönüyor. Yaş farkından anladığınız gibi Lorelai 16 yaşında anne olmuştur. Şimdi biraz geçmişlerinden bahsedeceğim ama spoilerlık hiçbir durum yok. Çünkü dizide de bu anlatacağım olaylar olmuş bitmiş bir şekilde başlamakta.

Lorelai çok zengin bir ailenin tek kızı. Ama oradaki zenginlikle, balolarla ve içi doldurulmuş boş dernek toplantılarıyla işi yok. Bir gün 16 yaşında hamile kalıyor. Bunu öğrenen anne ve babası kızlarını yine 16 yaşındaki sevgilisi Chris’le evlenmeye zorluyorlar. Lorelai’da bunu reddediyor ve 2 yıl sonra 18 yaşındayken kızını da alıp ailesini terk ediyor. Bir otelde hizmetçilikle başlayan yolculuğu dizinin başlangıcına yani 32 yaşında, hizmetçisi olduğu otelin yöneticisi olmuş haline varıyor. Stars Hollow adlı inanılmaz tatlı, tipik Amerikan kasabasında kendine iki katlı bahçeli bir ev almış. Kızını tek başına çok güzel yetiştirmeyi başarmış, ona anneden çok arkadaş olmuş. Kahve bağımlısı, güzel, hala genç ama kızı için kimseyi hayatına almayan tam bir güçlü kadın simgesi.

Rory ise masum, çalışkan, zeki bir kitap kurdu. Tüm kasaba ona bayılıyor, kendi kızları gibi seviyorlar onu. Otobüs duraklarında, öğle arasında yemeklerde, boş bulduğu her yerde kitap okuyan Rory aynı zamanda aşırı zeki. Bu yüzden kasabadaki lise ona aşırı kolay geliyor.

Rory’nin Chilton adlı lüks ve üst düzey eğitimli okula girmeye hak kazanması ve Lorelai’ın buna yetecek parasının olmamasıyla başlıyor olaylar. Lorelai anne ve babasının kapısına bu borcu istemek üzere geri dönmek zorunda kalıyor. Anne ve babasının tek şartı ise her hafta Cuma günü onlarla yemek yemektir.

7 sezon boyunca Rory’nin büyümesine, üniversiteye başlamasına, Lorelai’ın hayatındaki ilişkilere, kasabanın birbirinden farklı tiplerine, sıcak evlerine, arkadaşlığa, dostluğa, bir annenin kızını nasıl da güzel yetiştirdiğine tanık oluyoruz.

Rory’nin elinden hiç düşürmediği kitapları, onlarla ilgili yorumları, Lorelai’ın ve Rory’nin fast food geceleri, film geceleri, kahve hastalıkları, güncel olaylarla ya da geçmiş olaylarla ilgili yorumları bir diziye nasıl bir dünyanın sığabileceğinin kanıtı.

İçi boş bir dizi değil. Başına oturduğunuz 40 dakika sizi o dünyanın içine almaya yetiyor. Bittiğinde ise sadece huzur dolu bir kırk dakika geçirmiş olmuyorsunuz. Aynı zamanda birçok kitaba, birçok filme, birçok müziğe dair kültürel bilgiler edinmiş ve aklınıza gelmeyecek zekice espriler duymuş oluyorsunuz. İşe ya da okula gittiğinizde bir an Stars Hollow’u, bizim kızları özlüyorsunuz. Gece mutsuz yattığınızda yatağınıza, onların arkadaşıymış gibi hayal kurup uyuyorsunuz. Gilmore girls yalnızca bir dizi değil, bir hayat biçimidir.

Rory’nin 7 sezon boyunca okuduğu tüm kitapların listesi yapılmış. Burada linkteki kitaplarla isterseniz siz de kendiniz için bir Rory Gilmore Reading Challenge yapabilirsiniz.

http://www.listchallenges.com/rory-gilmore-reading-challenge

Benim kitap ve kahveyi bu kadar sevmeme ve bu kadar bağdaştırmama sebep olan tek şeydir bu dizi ve karakterleri. 2000 yılından 2007 yılına kadar sürmüş bu dizi dünyada hala öyle çok beğeniliyor ki netflix denen dizi izleme programında seneye gösterilecek birer saat sürecek dört yeni bölüm bile çekilmeye başlandı. Evet dizi bittikten sekiz yıl sonra hem de. Bu dört bölüm karakterlerin hayatında dört mevsimde nasıl değişiklikler olduğunu yansıtacak bize.

Diziden birkaç diyalog :

—————–

Luke. Buradaki problemi bilmek ister misin?
Lorelai: Aslında , hayır. Problemleri sevmem. Elimden geldiğince onlardan kaçınırım ve o problemi devamlı bana gösterenlerden de hoşlanmam.

Luke: Ültimatomları sevmiyorum.
Lorelai: Ben de pazartesileri sevmiyorum ama eninde sonunda geliyorlar.

Max: Kahve içiyor musun?
Lorelai: Sadece nefes aldığım zamanlarda.

Rory( mezuniyet konuşmasında) : Annem bana asla ne istersem olamayacağım ya da kim istersem olamayacağım fikrini vermedi. Çabalayarak bana örnek olmaya çalıştı. Evimizi sevgiyle, eğlenceyle, kitaplarla ve müzikle doldurdu. Jane Austen’dan Eudora Welty’ye, Patti Smyth’e. Bu inanılmaz 18 yıl boyunca bana rehberlik etti. Hiç fark etti mi bilmiyorum olmak istediğim tek insan o. Teşekkürler anne. Her şeyde yanımda olduğun için.

(4 tane şükran günü yemeğine katılmak zorunda kaldıklarında)
Rory: Yarın dört şükran günü yemeğini nasıl yiyeceğiz?
Lorelai: Nasıl mı? Rory, biz dünya yeme şampiyonu olmasak ne olur ? Bütün hayatımız boyunca buna hazırlandık biz. Bu bizim kaderimiz.
Rory: Ya da bizim sonumuz.
Lorelai: ( Önündeki yemeğe bakar.) Ya da bunları yemesek mi?
Rory: Yarına kadar oruca girmeyi düşünebiliriz. Böylece yarınki yemeklerden zevk alabiliriz.
Lorelai: Gereksiz.
Rory: Bence de. ( Ve yemeklerine devam ederler.)

Rory: Akşam yemeğinde sağlıklı bir şeyler yemeliyiz. Bütün gezi boyunca sağlıksız şeyler yedik.
Lorelai: Geçen akşamki hamburgerde marul vardı.
Rory: Sen o marulu içinden alıp attın.
Lorelai: Ama hamburgere kokusunu bırakıyordu.

 

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

 

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir