Gerçek Hikâyeden Filme: 127 Saat

Dağcılık ve doğa tutkunu iseniz anlatacağımız filmi ve gerçek hikâyesini kesinlikle duymuş olmalısınız.

Tam anlamıyla 127 Saat hayatta kalabilme mücadelesi vermiş, yaşanmış ve gerçekten acı veren genç dağcının AronRalston’un hikâyesi sizi çok şaşırtacak.

Kimseye söylemeden gittiği dağ yolculuğunu sırasında düşüp kolunun bir kayaya sıkıştığı ve tam 5 gün hayatta kalmak için yaptıklarını izleyeceğiniz bu film gerçek bir hikâyedir.

Dinamizm ile heyecanını kaybetmeden ilerleyen filmde hayattaki yapılan seçimlerinkan dondurduğu kadar yaşama da bir o kadar sımsıkı sarılma arzusunu hissettiren başarılı bir aktarımdır.

127 saat direnen enerjisi ve yiyeceği, suyu tükenen dağcı Aron’un su torbasında biriktirdiği idrarını bile içtiğini göreceksiniz. Yadırgayamayız o anda o durumda olanların hissedebileceği garip bir andı izlediğimizde.

Ailesine veda videosu çekerek, uykuya dalıp uyandığında 1 Mayıs 2003’de ölmediğini görünce tekrar umut yeşerdi içinde… Vücut gücüyle kol kemiğini kırıp, çakısıyla eti kesmeye başladı.
İzlerken bayılanların bile olduğu söyleniyor, sizinde tüyleriniz diken diken oluyor değil mi?

127 saat40 dk. kolunu kesmek için uğraşıp başardı. Şimdi aç, susuz, uykusuz olan Aron şimdi de kan kaybı yaşıyordu. Suyla buluşma sahnesi de insanın yüreğine oturan cinstendi ve sonrasında Hollandalı bir aileye denk gelmesiyle tam 6 saat sonrasında kurtulmuş oldu.

127 saat sonrasında tam 18 kg kaybetmiş tabi ¼’ü kan kaybı… Kaza sonrasında yaşadığı bu feci kazaya rağmen tırmanışlarına devam etti.

Sanatsal açıdan değerlendirildiğinde de tek kişilik dev kadro diye adlandırılan ve filmin sonunda kana kana size su içiren harika da bir kurgu!

Biyografi severlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir filmdir.

 

Filmin konusu: Aron Ralston (James Franco) doğadaki herşeye büyük bir tutkuyla bağlıdır. Ancak yerinden kopan bir kaya parçası onu Utah’da ıssız bir kanyona hapsedince, adrenaline oldukça düşkün olan kahramanımızın macerası bir ölüm kalım mücadelesine dönüşür. Beş gün boyunca Ralston, kötü talihini zafere dönüştürmek için kişisel bir farkındalık yolculuğuna çıkar, bu sırada sırtını, ailesi ve arkadaşlarıyla olan anılarına ve tabiki yaratıcılığına ve cesaretine dayar.

Vizyon tarihi 18 Şubat 2011 (1s 34dk)
Yönetmen Danny Boyle
Oyuncular: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara
Tür Dram, Gerilim, Macera, Biyografik
Ülke ABD, İngiltere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir