Gerçek bir yaşam öyküsünün filmi: Lion

Uzun zamandır güzel bir filme denk gelmedim diyenlerin ve henüz izlememiş olanların mutlaka yolunu kesiştireceği bir film olduğunu düşünüyorum.
Filmin başrollerinde Sunny Pawar, Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman ve David Wenham gibi isimler yer alıyor.
Saroo ailesiyle birlikte Hindistan’da yaşamaktadır. 5 yaşındaki hafızası; abisi, annesi ve kardeşiyle olan hatıralarıyla doludur. Annesinin taş taşıması, abisinin çalışması, kardeşi, yürüdüğü tren rayları, koştuğu ovalar…

Bir gün abisinin peşine takılır ve çalışmak için onunla beraber trene biner. Ancak abisi Guddu ve Saroo trenden indiklerinde birbirlerini kaybederler. Hikâye aslında tam olarak burada başlıyor ve buraya dönüyor diyebiliriz. Aylarca Saroo’nun yaşam mücadelesine şahit oluyorsunuz. Abisine seslenişini duyuyorsunuz:

Lion

– Guddu?
Henüz beş yaşında olduğu için ailesini tanımlayacak yeteri kadar bilgiyi bilmiyor Saroo. Aylarca sokaklarda yaşadıktan sonra yurda yerleştiriliyor ve yeni hikâyesi de burada başlıyor. Avusturyalı çift Sue(Nicole Kidman) ve Jhon(David Wenham), Saroo’yu evlatlık ediniyorlar ve birkaç ay sonra da başka bir çocuğu. Filmde en çok etkilendiğim sahnelerden birisiydi Saroo ve annesinin konuşmaları.

– Saroo: Çocuğun olmadığı için üzgünüm.

– Sue(Annesi): Çocuğum olabilirdi. Çocuk yapmamayı tercih ettik. İkinizi istedik. İsteğimiz buydu. İkinizin, hayatımızda olmanızı istedik, seçtiğimiz buydu. Babanıza âşık olma sebeplerimden biri buydu. Çünkü ikimizde dünyada yeterince insan olduğunu düşünüyorduk. Çocuk yapsak onun için bir şeyleri iyileştireceğimizin garantisi yoktu. Ama sizin gibi sıkıntı içindeki çocukları alıp bu dünyaya bir şans vermek daha iyi bir şeydi.

Saroo, hafızasında kalanlarla bir yola çıkıyor ve geçmişine gidiyor. Ama bu gidiş bugünü bırakıp yeni bir yola koyulmak gibi değil, bugünle beraber geçmişe dönmek gibi. Annesini bulmaya, hafızasında hala seslendiği gudduyu, kardeşini bulmaya ve yaşadığı yeri ve kendisini bulmaya gidiyor. Filmin sonu da başlangıcında bitiyor aslında.
Bir de gerçek Saroo’yu görüyorsunuz filmin sonunda öz annesi ve Sue’yle beraber kucaklaşmalarını.
Hindistan’da kaybolan binlerce çocuktan yalnızca bir tanesinin hikâyesi Lion…

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir