Gerçek 1.0 Geçmişe Dönüş

Bundan birkaç yıl önce İsviçre’de dünyaca ünlü bir bilimsel araştırma merkezi olan, hatta Dan Brown gibi birçok yazara da ilham olan CERN’de patlama meydana gelmişti. Bir süre gündemi meşgul edip bilime meraklı kişilerin dikkatini çeken bu durum, patladığı gibi sönmüş ve yıllardır da sessizliğini korumaktadır. Fizik laboratuvarı olarak bilinen bu merkezin benzeri de Şükrü Soydaş’ın kitabında yer almaktadır.

Desertron adıyla bilinen araştırma merkezinde Profesör David Miller ve ekibi, “Tanrı Parçacığı” adında metafizik kurallarını dahi yerle bir edecek bir çalışma yapmaktadırlar. Ancak araştırma merkezinde meydana gelen bir patlama ile her şey değişir. Çünkü “Tanrı Parçacığı” çalınmıştır. Bu durum çok tehlikeli bir sürecin başlangıcı olacaktır. Patlamadan önce ve sonraki dönemleri geriye dönüşlerle okuyucuya aktaran yazar, gerçek mi hayal gücü mü diye ayırt edemeyeceğiniz bir şekilde aktarım yapmaktadır.

Özellikle de üzerinde durulan tarihi karakter Hitler’dir. 2. Dünya savaşının neden ve sonuçlarının tartışıldığı kitapta günümüzdekinden farklı bir dünya yapısı görülmektedir. Hitler, İngiltere tarafından mağlup edilene kadar en güçlü devlet adamıdır. İngiltere, Dünyanın geneline hükmeden bir devlettir ve Almanları kendi sömürge toplumu haline dönüştürmüştür. İsrail’in gerçek amacı, Hitler’in sırları, İngiltere’nin siyasi, ekonomik ve askeri gücü, hem gerçek hem de farazi şekillerle hikayeleştirilmiştir. “Bunlar gerçekten olabilir mi?” diye düşündüren Tarihi Bir Bilimsel Gerilim Romanı diyebileceğim kitabı sonuna kadar ilgiyle okuyorsunuz.

Kitabın alt yapısının öylesine bir hayali kurguyla hazırlanmadığı, hem olay örgüsü hem de kitabın arkasında yer alan kaynakçada onlarca kitaptan görülmektedir. Tarih ve bilimkurgu sevenlerin okuması gerektiğini düşündüğüm kitap yazarın ilk romanıdır ve 2017 yılında kitap raflarında yerini almıştır.

Akıcı bir anlatıma sahiptir. Kitapta her bölüm öncesi konuyla ilgili resimlendirme yapılmıştır.

Kitaptan alıntılar size biraz daha fikir verecektir diye düşünüyorum.

“Savaşı kazanmaları halinde, Hitler’in ilk işinin, çok güçlenmiş bir şekilde Amerika’ya saldırmak olacağını biliyordu.”

***

“Nasıl bir duygu acaba okunan bir yazar olmak? Yazdıklarını binlerce, milyonlarca insanın okuduğunu bilmek? Yazdıklarına milyonlarca kişinin ayrı ayrı anlamlar yüklemesi…”

***

“-Beni gözünüzde bu kadar büyütmeyiniz rica ederim. Kitleler benim peşime başkaları tarafından takıldı.

-Nasıl yani Bay Hitler?

– Anlatayım Bay Dick. Bir dağın tepesine bir saatte çıkamazsınız. Günler sürer. Ben o dağın tepesine on dakikada çıktım. Bunda bir terslik olduğunu nasıl göremezsiniz? Bunu nasıl sorgulamazsınız?”

***

“İlk hayatında, bu iki cümleyi duyduğunda Gunther’i evden kovmak istemişti ama merakı daha ağır bastığından bunu yapmamıştı. Babasının annesinin ölümüne sebep oluşunu iki kez yaşayarak görmüştü.”

Gerçek 1.0 Geçmişe Dönüş
Şükrü Soydaş
İndigo Kitap
352 sayfa, 2017

2 thoughts on “Gerçek 1.0 Geçmişe Dönüş

 • 30 Ağustos 2017 tarihinde, saat 10:25
  Permalink

  “Desertron adıyla bilinen araştırma merkezinde Profesör David Miller ve ekibi, “Tanrı Parçacığı” adında metafizik kurallarını dahi yerle bir edecek bir çalışma yapmaktadırlar. Ancak araştırma merkezinde meydana gelen bir patlama ile her şey değişir. Çünkü “Tanrı Parçacığı” çalınmıştır. ”

  “metafizik kuralları” herhalde fizik kuralları denmek istenmiş…

  Higgs görülemez. Bir parçacıkla etkileşime girdiği anda yok oluyor Higgs. CERN’deki bilim insanları onu yok olduktan sonra ortaya çıkan etkilerden hareketle saptayabiliyorlar ancak. Nasıl çalınmış acaba? Biraz fizik bilgisi herkese iyi gelir sanırım…

  Yanıtla
  • 16 Kasım 2017 tarihinde, saat 01:36
   Permalink

   Merhaba Bayhun,
   Ben yukarıda bahsedilen romanın yazarıyım. Bu kitap bilim-kurgu olması hasebiyle ağır kuantum fiziği içerir. Eleştirmenlerin eleştirirken zorlanmalarının sebebi bu sanırım. Herkes fizikle bu kadar alakalı ve bilgili olmayabilir. Kelime hatasının sebebi bu gibi görünüyor.
   Romanı okumuş olduğunuzu varsayıyorum. Okumadıysanız şayet, okumanızı tavsiye ederim. Bilime meraklı olduğunuz aşikar zira.
   Adı üzerinde bilim-kurgu romanı bu. Yani kurgu, kurmaca, hikaye ve varsayım. Tamamen eğlencelik. Dünyada bugüne kadar yazılmış bütün diğer bilim-kurgu romanları gibi.
   Bu romandaki hikaye CERN’de geçmiyor. Desertron isimli başka bir hadron çarpıştırıcısında yaşananlar anlatılmış.
   Tanrı Parçacığı madde halinde elde ediliyor hikayemizde. Bu henüz gerçekleşmedi. Ama bu hiçbir zaman gerçekleşmeyecek anlamına gelmiyor değil mi? Bunu bilemeyiz. Biz hikayemizde bu gerçekleşmiş gibi düşündük. Hepsi bu. Dediğim gibi bu bir kurgu roman. Eğlencelik bir hikaye olduğunu aklımızdan çıkarmadan okumak lazım.
   Saygılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir