Georges Perec: Kayboluş

Yazarın hiç “E” kullanmadan yazdığı bu kitabı çevirmen Cemal Yardımcı da hiç “E” kullanmadan çevirmiş.

Kitabın ismine gelirsek, yazarın annesinin Yahudi soykırımında kayboluşunu temsil ettiğini düşünülüyor. Kitap “Li program” tekniği ile yazılmış (bir harfi hiç kullanmadan yazmak). Baya korkutucu değil mi? Benim için bazen 29 harf yetmezken…

Kitap tam anlamıyla efsaneler, roman kahramanları, tarihi kişiler ve olaylarla çevrili bir kayboluşun hikayesi. 29 bölümden oluşuyor yani alfabedeki harf sayısına göre. 6.Bölüm boş çünkü “E” harfi kayıp.

Yazar, Türk kültürünü biliyor ve hikayenin bazı kısımları Ankara’da geçmesi benim için güzel bir sürpriz oldu. Kaygusuz Abdal, Pir Sultan, Yunus, Köroğlu, Şah İsmail, Vatan şairi Namık, Nazım’dan örnekler görmek güzeldi.

Okurken, zaman zaman kurgunun içinde kayboldum ve yeniden yolu bulmakta zorlandım. Kitabı yarıladıktan sonra ivme kazandı ve kolay bir şekilde bitirdim. Her bölüm başında ipucu niyetinde bir cümle verilmesi hikayede neye odaklanmam konusunda kılavuz oldu. Anton Ssliharf’in soyadına “e” eklenince “sesli harf”e dönüşmesi ilginizi çekebilir.

KayboluşBeni zorlayan bir kitap oldu. Şiirler, harfler, sayılar, bulmacalar, varisler ve cinayetler kitabı elinizden bırakmamanızı sağlıyor. Belki de bu kitabı okumak için daha hazır değildim. Ama ilerideki bir zamanda yeniden okuyacağım kesin görünüyor.

“Karşılaştığı insanlar ona bir iş, bir barınak, bir ufuk sunup yaşadığı başkalaşıma katkıda bulunuyormuş.

“Ak bir boşluğun arkası karanlıkla doludur. Yazılanı anlamıyorsan yazılmayana bak.”

“Türk üst kimliğini sindirim açısından başat bir bağlantı noktası oluşturan, o buralara has tarz, o buram buram mahalli koku içimi ısıtmıştı.”

Kayboluş
Georges Perec
Ayrıntı Yayınları
Türkçesi: Cemal Yardımcı
352 sayfa, 2005

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir