Genç okur kağıdı seçti

Dünyanın önde gelen medya araştırma şirketlerinden Nielsen’in ölçümleri, kendi şipşak fotoğraflarını çekmeye ya da en son mobil uygulamayı yüklemeye takıntılı elektronik müptelası bir kuşak olarak bilinmesine karşın 14-29 yaş arası genç erişkinlerin matbu kitapları e-kitaplara tercih ettiğini ortaya koydu.

Buna göre, ergen nüfusun yalnızca yüzde 20’si e-kitaba öncelik veriyor. Bu oran 18-29 yaş aralığında ise yüzde 25’e çıkıyor. Yine araştırmaya göre, gençlerin yüzde 45’inin okuma tercihlerini Faceboook ve Twitter trendleri belirliyor.

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yapılan bir başka araştırma, gençlerin matbu kitapları, filmler (yüzde 48), gazete ve dergiler (yüzde 47), CD’ler (yüzde 32) ve video oyunlarının (yüzde 31) önünde en çok arzu edilen fiziksel medya olarak öne çıkarmıştı.

Ankete göre genç erişkinlerin matbu kitap tercihleriyle ilgili diğer en önemli gerekçeleri ise şöyleydi:

“Ürünü elimde tutmayı seviyorum” (yüzde 51),

“Tek bir aygıta mahkum değilim” (yüzde 20)

“Kolayca paylaşabiliyorum” (yüzde 10),

“Ambalajı seviyorum” (yüzde 9)

“Kullandıktan sonra satabiliyorum” (yüzde 6).

ABD kökenli Scholastic Inc. Yayınevi de ülke genelinde 6-17 yaş arası bin 74 çocuk ve ebeveynlerinden oluşan bir örneklem üzerinden çocukların okuma alışkanlıklarını araştırmıştı.

Buna göre, 2010’dan bu yana e-kitap okuyan çocuk sayısı yüzde 25 artmasına karşın çocukların yarıdan fazlası (yüzde 58) e-kitapların ellerinin altında olması durumunda dahi matbu kitap okumayı her zaman isteyeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir