Genç Bir Doktorun Anıları

Kitabından önce dizisine denk gelip izlediğim bayıldığım ve diziyi önceden izlediğim için pişman olmadığım kitaplardan. Bu kesinlikle kitabın diziden daha kötü olduğunu göstermiyor. Tam tersine dizinin ve oyuncuların kitaba mükemmel bir şekilde aktarılmış olduğunu düşünüyorum. Kitapla verdiği his aynı olsa da senaryoda bariz değişimlere gidilmiş. Bu yüzden kitabın ikinci yarısı diyebileceğim birkaç sayfalık kısmında kafamın karışmasına yol açmış olabilir.

Gelelim kitabın kendisine. Müthiş ve akıcı bir yazım diliyle şenlendirilen bu kitap mizahi öğeleri açısında çok başarılı. Hatta en başarılılarından bile diyebilirim. Trajikomik olayları aktarım biçimi, cümlelere yansıtışı hayranlık uyandırıcı. Yer yer gülümsememe ve kahkaha atmama engel olamadığımı söylemeliyim.

Yazarın kendisi gibi Tıp Fakültesi’nden mezun olan ana karakterimiz devrim zamanındaki Rusya’nın ücra bölgelerinden birine doktor olarak gönderiliyor. Bu ıssız yerde tek doktor olarak görev yaparken günde yüzlerce hastayı tedavi etmeye çalışıyor. Hastanede bulunan sağlık memuru, hemşire ve ebeler, gelen hastalar ve doktorun onlar karşısında yaşadıkları ve diyalogları trajikomik bir biçimde hikâyeleştirilmiş. Bayıldım diyebilirim. Yazarın dilini çok sevdiğimden en kısa sürede diğer kitaplarına da şans tanıyacağım.

Devrim zamanı Rusya… Karakışı aratmayacak kadar soğuk, kasvetli bir eylül günü, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş bir doktor, şehirde çoktan unutulmuş geleneklerin ve boş inançların hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya gelir. Devrim, büyük şehirlerin merkezlerinde hayatı ve zihniyetleri altüst ederken, bu genç doktor ülkenin ücra bir bölgesinde kadercilikle ve batıl inançlarla zorlu bir mücadeleye girişir. Zor bir doğum, hassas bir cerrahi müdahale, uzaktaki bir hastaya ulaşabilmek için şiddetli bir kar fırtınasına rağmen göze alınan bir yolculuk, ağrılarını dindirmeye çalışırken morfinman olan bir meslektaş…

Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşür
(Tanıtım Bülteninden)

Genç Bir Doktorun Anıları
Mihail Bulgakov
168 sayfa, 2016
İş Bankası Kültür Yayınları

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir