Gelecek Sefere

En sevdiğim yazarın, en sevdiğim kitaplarından biri… Marc Levy’nin cümlelerinin büyüsünde kaybolmamak zaten mümkün değil ama bu kitap kurgusuyla daha da bir bağlıyor kendisine.

Ünlü ekspertiz Jonathan Gardner, düğün hazırlıklarıyla meşgul nişanlısını Boston’da bırakıp arkadaşı Peter’la Londra’ya gidiyor. Böyle bir işe kalkışmasının sebebi ise küçüklüğünden beri hayran olduğu ressam Vladimir Radskin’in bir söylenti olan son tablosunun açığa çıktığı duyumunu alması. Orada tabloların sergileneceği galeride çalışan Clara ile tanışan Jonathan için her şey değişmeye başlıyor. Çünkü neden çekildiğini anlamadığı bu kadına dokunduğunda geçmiş zamanlardan görüntüler zihnine üşüşmektedir. Hem son tablonun gizemini hem de yaşadığı bu olağanüstü olayları çözmeye çalışırken birçok acı gerçek ortaya çıkacaktır.

Marc Levy okurken sevdiğim birçok durum bu kitapta da mevcuttu. Bir kere cümleleri insanı yakalıyor ve alıp götürüyor. Kitaplarında geçen mekânları anlatışı huzur veriyor. Ya da hep huzurlu yerleri yazıyor, bilemiyorum. Ve son olarak da kitaba şahane bir üçüncü karakter ekliyor ve bu karakter genelde erkek karakterin aşırı eğlenceli ve güven veren dostu oluyor. Birçok kitabında bu dostluğa rastladım ve o kadar güzel anlatılıyor ve aralarındaki diyaloglar her seferinde o kadar eğlenceli oluyor ki bazen bu üçüncü karakter diğer herkesin önüne geçiyor. Burada da Peter benim için öyleydi ve favorim oldu.

Yazarla tanışmak açısından en doğru kitap olduğunu düşünüyorum. Uzun bir süredir baskısı bulunamayan kitap henüz 500 adet yeni baskısını yapmışken kaçırmayın derim.

***
Amerikalı ünlü sanat tarihçisi Jonathan Gardner, Rus ressam Vladimir Radskin’in yapıtlarına çocukluğundan beri tutkulu bir hayranlık beslemektedir. Ressamın yüz yıldan uzun bir zamandır kayıp olduğu düşünülen başyapıtının bulunduğunu haber alınca, nişanlısı Anna’yı Boston’da düğün hazırlıklarıyla baş başa bırakıp Londra’ya doğru yola çıkar. Ama bu gizemli tablonun peşine düştüğünde, kendi yaşamının gizlerine de ışık tutacak upuzun, fantastik bir yolculuğa çıktığının farkında değildir…

Son dönem Fransız edebiyatının parlak yazarlarından Marc Levy’nin dördüncü romanı Gelecek Sefere, Fransa’da dört milyon satış rakamıyla bir rekora imza atarak, 2004 yılında yazarını ülkenin en çok okunan romancısı yaptı. Boston’dan Londra’ya, Floransa’dan Paris ve St. Petersburg’a uzanan, sürükleyici ve sonu sürprizlerle dolu bu aşk masalı, gerçek sevginin ve dostluğun, usta işi gerçek sanatın zamana meydan okuduğuna inananlar için.

Gelecek Sefere
Marc Levy
Can Yayınları
Türkçesi: Esra Özdoğan
200 sayfa, 2017

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir