Gecenin Sürprizi – Kaybolan Renkler

Sizler sıkıldığınızda neler yaparsınız? Haydi, küçük bir çocuk gibi düşünelim hayatı, sıkıldığımızda hemen başka şeylerle avutalım kendimizi! Sizler, hayatınızda her şey, her gün aynı olunca sıkılmıyor musunuz? İllaki farklı şeyler olsun istemiyor musunuz? Bu sebeple, kendimizden yola çıkarak, çocukların da hemen sıkılabileceğini unutmayalım.

Çocukların çok geniş hayal gücüne sahip oldukları bilincinde olarak, hayallerinin gelişmesine destek verelim. Hilal Üsküdar Gürbüz’de bu amaçla yola çıkmış, çocukların hayallerine katkı sağlamayı düşünerek bu güzel ve farklı kitabı kaleme almış.

Soğuk bitmiş, bahar tüm güzellikleriyle doğayı kucaklamıştı. Bahar, yine aynı bahardı. Fakat burası bildiğimiz yerlerden çok farklıydı. Çünkü burada “sadece çocuklar” yaşıyordu… Çocuklar tüm gün oyun oynamanın keyfine varıyor, meyve topluyor, kumsalda en sevdikleri oyunları oynuyorlar ve gece olunca da ip merdivenden tırmanıp yorgun halde evlerine çıkıyorlardı. Ancak her gün aynıydı, bir süre sonra sıkıldılar ve her şey sıradan gelmeye başladı, onlara. Derken uzaklarda bir sandal gördüler, sandalla yanlarına yaklaşan, gezgin bir adamdı. Çocuklar, yaşlı adamı çok sevdiler. Yaşlı adam çocuklara bir sürprizle geldiğini söyledi. Hepsi merakla ve yorgunlukla uyudular. Sabah olup uyandıklarında çok şaşırdılar. Yaşlı adam gitmiştir, giderken bütün renkleri yanında götürmüşür. Geride çocuklar için renksiz bir dünya ve rengârenk kalemlerle dolu bir torba bırakmıştır. Çocuklar her yeri istedikleri gibi yeniden boyadılar ve sıkıntıları geçti. Yaşlı adama, sıkılmadan geçirdikleri bir gün yaşattığı için yürekten teşekkür ettiler.

Kitap, Akademi Çocuk’tan çıkmış. Resimleme kalitesini çok sevdiğim bir illüstratör Serap Deliorman tarafından resimlenmiş. Kitabın son sayfaları (yaşlı adamın renkleri götürdüğü bölüm)renksiz bırakılmış, çocuklarınız okuduktan sonra boyasın diye. Boya yapmayı seviyorsa çocuğunuz, sonundaki renksiz kısım onlar için farklı bir alternatif olur düşüncesindeyim. Çocuklar, renksiz bırakılan sayfaları boyayabilir ya da kitabı her okuyuşunda bu sayfaları farklı renkte hayal edebilir. Okumak ve boyamak bir arada, bu fikri beğendim.
Gecenin Sürprizi
Çocuklar, Gecenin Sürprizi kitabını okurken eğlenecek, eğlenirken de sıkılmayacak. Kitap 3 yaş ve üzeri çocuklara da okunabilir. Her sayfası kısa yazılar, bol görsellerle dolu.

Kitapta, kafa karıştıracak cümleler yok, kısa ve öz anlatımı var. İlkokulda okumayı yeni öğrenen çocuklar içinde keyifli olacaktır.

Okuyun ve boyayın çocuklar! Dünya ancak böyle güzel!

Gecenin Sürprizi -Kaybolan Renkler
Hilal Üsküdar Gürbüz
Akademi Çocuk
24 sayfa, 2017

One thought on “Gecenin Sürprizi – Kaybolan Renkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.