Gece Mavisi Elbise

”Tuhaf bir akşam. Yağmur yağmıyor bir kere. Bulut örtüsü birden dağılıp yerini yüksek, lacivert bir gökyüzüne bırakmış. Herşey tedirginlik içinde sanki. Şekerkamışı tarlalarının üstüne, bir çizgi halinde toplaşmış binlerce yarasa üşüşmüş. Kurbağaları susturan sert bir rüzgar esiyor. Neye dönüşeceğine karar verememiş, kıpır kıpır bir gece bastırmakta…”

Küçük yaşında iken annesi ölen 15 yaşındaki Rose, resim yapan ve uzun süreli olarak bir yere bağlı kalamayan babası ile bir karavanda yaşıyor. Tropik ormanın kıyısında yer alan son uğradıkları kasaba olan Leonora’da okula devam eden Rose, kendisi ile aynı dersi alan Pearl ile tanışıyor. Pearl’in Rose’dan çok farklı bir hayatı var. Annesi ile yaşıyor ve hakkında tek bildiği soyadının Orlov olması dışında, Moskova’da yaşadığını tahmin ettiği babasını arıyor. Belki bir gün babasını bulur umudu ile rehberde adının Orlov olduğunu gördüğü tüm kişilere, Moskova’ya mektuplar gönderiyor. Rose ne kadar koyu renkleri sevip, renk tercihlerini hep siyahtan yana kullanıyor ise, Pearl tam tersi kullandığı kalemlerin dahi rengarenk olmasını seviyor. Rose’un sadece kelimelerden ibaret bir defteri var, hiçbir zaman o kelimeleri biraraya getirerek bir cümle oluşturmayı beceremiyor. Pearl ise ‘Mavi Ay Kitaplığı’nda çalışan Paul Rendell ile kaçamak bakışmalar ve imalı konuşmalar yaparak aldığı aşk kitaplarını okuyor bol bol… Geleceğe farklı gözlerle bakan bu iki genç kızın tek ortak noktaları ise; ikisinin de geçmişin izlerini sürüyor olmaları…

Leonora Eyalet Lisesi Hasat Geçidi yaklaşırken, okuldaki kızlar en güzel kıyafeti bulmak için arayışlara girerler. Ancak Rose’un yeni bir kıyafet alacak kadar parası yoktur. Pearl’ün aklına kasabadaki gizemli terzi kadın Edie Baker gelir. Rose önce bu öneriyi reddetse de Edie’nin dağ yamacındaki tuhaf evine gitmekten kendini alıkoyamaz. Kapıyı açan yaşlı kadının Rose’un kıyafetini dikmesi için tek bir şartı vardır, bu elbiseyi dikerken Rose’un da kendisine yardımcı olması. Bir süre düşünen Rose bu teklifi kabul eder ve geçmiş ile gelecek arasındaki köprünün temellerini, seçtikleri gece mavisi kumaşa vurduğu ilk makas ile atmış olur.

Terzi Edie Baker küçüklüğünden gelen bir yeteneğe sahiptir. Eline kumaşı alıp gözlerini kapatıyor ve o kumaşın alabileceği en güzel modele sahip elbise gözlerinde canlanıyor. Sonrasında başlıyor o kumaşı kesip biçmeye… Edie’nin evi de en az kendisi kadar garip. Zira eski püskü evin her yerinde, kimsenin bir anlam veremediği ama Edie’nin geçmiş ile bağını sağlayan hatıralar var. Dikiş diktikleri akşamlarda tepelere tırmanmaya meraklı olan Rose, kimseye anlatmaması şartı ile Edie’den dağın tepesinde yer alan kulübenin hikayesini dinliyor. Ve dağa yaptığı keşif gezilerinde bu sırrına dostu Pearl’ü de ortak ediyor.

Günler geçip Hasat Geçidi gösteri zamanı geliyor. Kızların hepsi birbirinden güzel ama Rose’un kıyafeti bir başka güzel oluyor. Gecenin sonunda Pearl ve Rose kıyafetlerini değiştirirken, kendilerinin ve okuyucunun asla tahmin edemeyecekleri bir yolculuğa çıktıklarından bihaberler.

Uzun zamandır okumadığım kadar güzel, macera dolu polisiye tadında gençlik kitabı okudum. Yazarın Türkçe’ye çevirilen bu ilk gençlik kitabı, Amerika’da ”En İyi Gençlik Kitabı Ödülü”nü kazanmış. Geçmişte olan olaylar ile o olayların sonunda meydana gelen beklenmedik sonun dedektif Glass tarafından araştırıldığı günümüzün içiçe anlatıldığı bu roman, kesinlikle harika bir anlatıma sahip.

Gece Mavisi Elbise
Karen Foxlee
Türkçesi: Mine Kazmaoğlu
On8 Kitap
312 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir