KitapKitap İncelemeleri

Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri, John Steinbeck ‘in 1939’da yayınlamış olduğu en çok ses getiren romanıdır. Bu romanı bu kadar önemli kılan ise tüm dünyayı etkilemiş olan ‘Büyük Buhran’ dönemini anlatmasıdır.
Yazar anlatımını çok fazla betimlemeyle süslemiş. Kitabın ilk sayfalarında bu betimlemeler pek çok okuru zorlasa da, benim için yazarın diline alıştıktan sonra film tadında sahneleri gözlerimin önünde canlandırmak hiç de zor olmadı.

gazapuzumHikayede geçen Joad Ailesi’nin bu buhran döneminde Kaliforniya’ya büyük umutlarla göç etmesini okuyoruz. Bu yolculuk onlar için ne kadar zorsa biz okurlar için de bir o kadar zor. Onların yaşadıkları ve bu uğurda başlarına gelen olaylar yoğun duygular hissettiriyor. Kimi yerde gözyaşlarınıza bile hakim olamayabiliyorsunuz. Açlık, sefalet, zorluklardan kaçışlar ve ölümler o kadar derin yaralar açıyor ki siz de onlarla birlikte bu buhrana kapılıp gidiyorsunuz. Bir taraftan da ailenin güçlü karakterleri sizi bu buhrandan çıkartacak bir umut yeşertiyor yüreğinizde.

Hayatın tüm zorluklarına rağmen ayakta kalabilmeyi ve birbirlerine olan bağlılıklarından yola çıkarak aile olmanın önemini iliklerinize kadar hissettiriyorlar. Aynı kaderi yaşayan insanların yokluk çekerken birbirlerine olan destekleri, varlıklı insanların acımasızlığı altında devleşiyor sanki. Ama maalesef kenetlenmeleri açlıklarına ve sefaletlerine çare olmuyor. Yürek burkan, sizi düşünmeye teşvik eden bu kitabın son sayfası yüreğinize oturacak ve çaresizliğin nelere gebe olduğunu okurken yutkunamayacaksınız bile!

Gazap Üzümleri
John Steinbeck
Sel Yayınları
556 sayfa, 2015

Etiketler

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

4 Yorum

  1. Lisede okurken öğretmenimiz kitap okumamızı ve incelememizi istemişti . Herkes ince, basit ve bilindik kitapları seçmişti bense Gazap Üzümlerini seçmiştim .Genç aklımla _20 yıl önce_ beğenmiştim. Yorumundan sonra yeniden okuma isteği uyandı bende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)