Gamer: Geleceğin Dünyasında Ahlak Kavramı

Çoğu zaman insanlar zamanın ne kadar hızlı geçtiğinden bahseder. Kendisini ışınlanmış gibi gelecek haftada buluverir. Böyle hissetmemizin temel sebeplerinden birisi teknolojinin frenlerinin artık tutmayışı ve son hızlı üzerimize doğru gelmesi olabilir. Gelecek son derece hızlı bir şekilde gelmekte ve artık kontrolden çıkmış durumda. Gamer filmi işte bu hızlı gelen geleceğin sorunlarına ve o sorunların doğurduğu sonuçlara odaklanıyor.

Milyarder Ken Castle şimdiye kadar yapılanlar arasında en çok tartışma yaratmış olan oyun biçimini yaratmıştır: Slayers. Bu oyun milyonlara en derindeki arzularını ve fantezilerini dışavurma imkanı verecektir. İnsanın içindeki hırsı, kötülüğü ve nefreti tüm dünyanın gözü önünde sergileyebilme imkanı sağlayan ve olağanüstü popüler bir hale gelen çok-oyunculu bir online oyundur. Fakat oyun yeni ve korkunç bir boyut kazanmak üzeredir. İnsanlar insanları oynayacaktır. Bu geniş ölçekli online oyunun merkezindeki 1 numaralı oyuncu ise Slayers’ın yıldız ve kült kahramanı Kable’dır. Fakat Kable kendi başına değildir. Rock yıldızı statüsündeki genç oyuncu Simon, Kable’ı kontrol etmekte ve her engele meydan okuyarak onu her hafta zaferden zafere koşturmaktadır.

Oyuncu

Bir yönüyle aynı sene çıkmış Suretler filmine benzese de diğer taraftan Arnold Schwarzenegger’in başrolünü oynadığı Koşan Adam filmine de benzemektedir. Ancak iki filmden ayrılan yönü sadece cinayetler ve Slayers oyunu değildir. Hemen herkes müşteri ya da kontrol edilen olabiliyor. Fantezileri ve arzuları istediğiniz gibi gerçekleştirebiliyorsunuz. Filmde sex ve şiddet temaları kullanılarak aslında geleceğin dünyasında insanların ne kadar vahşileşebileceğini, toplumsal normların ne kadar yetersiz olabileceğini görebiliyoruz.

Hapishanede idam cezası almış mahkumların bu çeşit bir oyuna maruz bırakılmaları aslında devletin de insanlar kadar ahlaki bir çöküntü içerisinde olduğunu gösteriyor. Sokrates, Devletler kanunla değil, ahlakla daha iyi yönetilir der. Buradan yola çıkarsak önce devleti oluşturan bireylerin ahlakından söz etmeliyiz. Sokrates’in öğrencisi Platon’a göre ise devleti yönetenlerin filozoflar olması gerekiyor. Eğer bu şekilde olmazsa toplumların acı çekmesinin doğal olduğunu belirtiyor.

Yönetmenler Mark Neveldine ve Brian Taylor’ın yönettiği Gamer filmi izleyici ve eleştirmenlerden tam not alamasa da anlatmak istediği ile bizi geleceğin dünyasına karşı uyarıyor. Toplumlar şimdiden ahlaki kurallarını geleceğe göre uyarlamalı ve bunu uygulamaya koymalıdırlar.

Yayın tarihi: 3 Eylül 2009
Yönetmenler: Mark Neveldine, Brian Taylor
Bilet gişesi: 42 milyon USD
Yapımcılar: Gary Lucchesi, Tom Rosenberg, Skip Williamson, Richard S. Wright
Film müziğinin bestecisi: Geoff Zanelli, Robb Williamson
Oyuncular: Gerard Butler, Amber Valletta, Michael C. Hall, Logan Lerman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir