Freddie Mercury Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Mumbai’deki okulda ilk grubunu oluşturan Parsi ailesinin çocuğu olan Mercury, ırkçılığın açık olduğu bir zamanda bir Asya sınırındaydı (merak uyandıran, Mercury’nin Bombay okul grubundaki gitarist Derrick Branche, ITV komedisinde Gupte olarak görünmeye devam eden aktör). Island Records, Quintessence adlı bir Anglo-Hintli program bandını övdü, ancak Merkür’ün ölçeğinde kesinlikle başka bir Asya rock yıldızı yoktu. Hiçbir zaman herkese açık bir şekilde çıkmadığı halde, görünüşte ne yaptığını anlamayan izleyicileri olmadan cinselliğini öne çıkaran eşcinsel bir adamdı.

Queen’in sevilen yüzü ve sesi olan Freddie Mercury aramızdan ayrılalı yirmi üç yıl oldu. Müzik tarihinin ikonik karakterlerinden biri olan ve 24 Kasım 1991’de yaşamını kaybeden müzisyenin sanatla ilişkisi tasarım ve çizimle başlamış. Hep İngiliz olarak anılsa da aslına bakarsak Afrikalı ve kedilere düşkün…

Queen’in amblemini o tasarladı
Freddie Mercury, başarılı olduğu kadar çok yönlüde bir sanatçıydı, yetkinlik alanı yalnızca müzik değildi. Ealing Art College’ın grafik tasarımı ve sanat branşında okumuş. Okuldan sonrasında bir süre reklam ajansları ve lokal yayınevleri ve gazeteler için grafikerlik yapmış. Queen’in meşhur amblemi Freddie Mercury’nin tasarımı.

Asıl adı Farrokh Bulsaradır.
Farrokh Bulsara adıyla dünyaya gelen sanatçı, İngiliz sömürgesi olan Afrika ülkelerinden Zanzibar’da hayata merhaba dedi. Kendisinin Parsi, şu demek oluyor ki Hindistan’a göçmüş acem olduğu söyleniyor. Ailesinin dini inancı ise Zerdüştluk, Mercury’nin cenazesi de Zerdüşt inançlarının gerekleri yerine getirilerek yapıldı.

Kurt Cobaine ait intihar mektubunda Freddie Mercury den bahsediliyor.
Kurt Cobain ölmeden önce yazdığı mektupta Freddie Mercury’den de bahsediyor. Cobain, Mercury’nin kendisine esin kaynağı olduğunu ve performansını gıptayla seyrettiğini yazmış.

Kedileri çok severdi.
Freddie Mercury kedileri çok seviyordu. Evinde 10 tane kedi besleyen Mercury, onlara bir şarkı bile yazmıştır. Uzun süreli yolculuklara çıktığında evi arayarak kedileriyle telefonda konuşmak istiyor, Mary Austin kedileri alıp telefonun yanına getiriyormuş. Kedi sevgisinin çarpıcı örneklerinden bir diğeri ise, kendisini aldatan adam arkadaşı Tony Bastin’in kedisi Oscar’ı onun elinden almış olması.

Mirasını yalnızca eski sevgilisi Mary Austin’e bırakmıştır.
Mirasının büyük çoğunluğunu, 70’lerde sevgili olduğu Mary Austin’e bırakmıştır. Tek dostunun Mary olduğunu söylemiştir.

Alttaki videoda Freddie Mercury 1985 yılı Rio Rock Festivali öncesinde Copacabana Plajı kenarında bir Radyo kanalının sorularını yanıtlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir