Flipped: İlk Aşk

Sizi mutlu hissettirebilecek filmler listesinin üst sıralarına yerleşebilecek bir film tavsiyesi ile geldim. Flipped Türkiye’de İlk Aşk adıyla çevrilen çok naif bir film.

Wendelin Van Draanen’in aynı isimli kitabından çevrilen film 2010 yılında vizyona giriyor. Süre açısından izleyiciyi sıkmıyor, yormuyor. Açıyorsunuz izleyip keyif alıp bitiriyorsunuz ve tabi bir sürü kaydedilecek güzel replikler öğreniyorsunuz.

Filmde iki küçük oyuncuyla karşılaşıyoruz ve ikisi de rolünü hakkıyla vermiş görünüyorlar. Madeline Caroll ve Callan Mcauliffe kendilerine hayran bırakan ve yüzde tebessüm bırakan performans sergiliyorlar. Yönetmen koltuğunda başarısını ispatlamış Rob Reiner oturuyor.

Yedi yaşındaki bir çocuk ne anlar ki aşktan? Sorusuyla başlıyorum filmin yorumuna. Bu yüzden filme aşk filmiydi demek pek doğru değil diye düşünüyorum. İki küçük çocuğun birbirlerini tanıma hikayeleri yüzlerde tebessüm bıraktıran cinsten.

Juli Baker ilk gördüğü andan itibaren Bryce’ e kendini kaptırmıştır. Ancak Byrce aynı duyguları beslememektedir. Hatta Juli’nin yaptığı çoğu davranıştan utanmakta onu kırmak istememesine rağmen aşağılamaktadır. İkili bir arada büyür ve büyüdükçe ikisi de değişime uğruyorlar. Ve filmdeki önemli sahneleri iki karakterinde bakış açılarından farklı farklı görüyoruz. İzleyici iki tarafında yerine koyabiliyor kendisini.

Senaryo açısından basit bir konusu var. Ancak anlatım tarzı öyle naif ki fark etmeden filmi seviyorsunuz. Kendinizi, çocuğunuzu, küçük kardeşinizi ikilinin yerine koyuyorsunuz. Bir pazar akşamı ailenizle bir arada izleyebileceğiniz çok tatlı bir hikaye Flipped.

Filmin eksik kalan yanı ise yan rollerde bulunan kişileri çok az görmemiz ve haklarında çok az bilgi sahibi olmamız oldu. Onları da derinlemesine görmek haklarında biraz daha çok şey bilmek isterdim.

Filmi izleyecek olan herkese keyifli seyirler dilerim.

Flipped / İlk Aşk

Gösterim tarihi: 6 Ağustos 2010 (ABD)
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Madeline Carroll, Callan McAuliffe, Rebecca De Mornay
Öykü: Wendelin Van Draanen
Film müziğinin bestecisi: Marc Shaiman
Senaryo: Rob Reiner, Andrew Scheinman

One thought on “Flipped: İlk Aşk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir