Fasa Fiso

Bir jenerasyonu şarkıları ile etkileyen ve türk rock müziğine damgasını vuran Teoman kendi hayatını kendi kaleminden dökülenler ile anlatarak 6 Nisan’da Hep Kitap etiketiyle okuyucusu ile buluşturdu. Çocuk Teoman’ı tanıyoruz önce sanatçının hatırladığı yönleri ile. Arkadaşları, ailesi, sorunları ve kitapları ile. Sonra genç Teoman çıkıyor karşımıza. Kendini müziğe ve filmlere kaptırmış, gideceği yeri bilen ama yolunu seçememiş olan bir sanatçı var bu kez karşımızda. Okuluna devam eden, üniversiteye girmiş, dahil olduğu müzik grubu ile kendisini şu an ki durumuna getirecek yolda adımlar atıp deneyimlenen bir Teoman.

Keyifle dinlediğimiz şarkılarının sözlerini daha da iyi anlıyoruz yaşadıklarını gördükçe. Ekonomik sorunları, aile sorunları ve hayatına giren kadınlar… Hepsi bir iz bırakıp geçmiş sanatçının ve bunlar şarkılarının bazen satır aralarına bazen ise gözle en görülebilecek yerlere konarak dinleyicisine ulaşıyor. ‘Fasa Fiso’ isimli otobiyografisini yazma sebebi sorulduğunda “Beni ve şarkılarımı daha iyi anlamak isteyen, tanımak isteyenler için.” cevabını veriyor Teoman. Bu konuda oldukça da başarılı olduğunu düşünüyorum. Başından geçenleri okudukça şarkılarının hüznünü, başkaldırısını, vurdumduymazlığını, melankolisini ve bazen de karanlığını ama en önemlisi duygularını anlamamı sağladı.

Bunları yaşayan ve şarkıları ile bu kadar etkileyici bir şekilde dışa vuran çok sevdiğim sanatçıya saygım arttı. Ünlü sanatçıyı biraz daha tanımak, anlamak isteyenleri “Fasa Fiso”nun sayfalarına davet ediyorum.

Fasa FisoAlıntılar:
“Hayal kırıklığım kendimle alakalı değil,dünyayla ilgili. Dünya da sandığım gibi bir yer değilmiş,benim problemim bu. Dünya dediğin 3-5 arkadaşınmış meğer.”

“Tam anlamıyla dinleyicilerin kalplerine bastığınız zaman, hissettiklerini onlardan daha iyi anlattığınızda etkileniyorlar. “İşte tam da bunu söylemek istiyordum.” duygusu insanı etkiliyor. Çok sevdiğiniz bir yazar aslında çok büyük ihtimalle sizin zaten içinizde olan şeyi söylüyor.”

Tanıtım Bülteninden:
Şarkılarıyla rock müziğe damgasını vuran Teoman bu defa kendi hayatına dair hikâyelerini anlatıyor. Çocuk Teoman’dan rock yıldızı Teoman’a uzanan yolculuğunu anlatırken, zaman zaman şarkı sözleriyle röportajlardan alıntılar da anılara eşlik ediyor.

Teoman şarkılarını yazarken kendi karanlığının sesine kulak veren, inişli çıkışlı ilişkilerimize, ayrılıklarımıza, yaralarımıza, özlemlerimize dokunan bir rock yıldızı… Bugüne dek hikâyelerini hep şarkılarıyla anlatan Teoman, şimdiyse yaşamından küçük izleri, küçük anı parçalarını Fasa Fiso adlı kitabında bir araya getiriyor.
Fasa Fiso’da tanıdığınızı sandığınız Teoman’dan çok daha fazlasını bulacaksınız, hatta aydınlık yanlarını bile… 50 yaşının olgunluğunda, geçmişe duyduğu özlemin her zerresini yaşayarak, eğlenceli yanlarını da ortaya koyarak hayatını ve hayatımızı özetleyen Teoman, kulağımıza eğilip “O peşinden koştuklarımız var ya, o yaşadıklarımız, onlar hep” diyor o içimize işleyen sesiyle, “hep Fasa Fiso.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir