Eylül Özlemleri

Tarih:

Yazar:

Kategori:

“Okumak farklı limanlara yelken açmaksa yazmak hiç bilmediğin sahillerde kıyaya vurmaktır.” diye düşünen Fatma Sibel Şahin’in Eylül Özlemleri, 2017 yılında Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları’ndan çıkmıştır.

Her biri ötekisinden güzel ve zengin elli üç denemeden oluşan eser; kimi zaman şehre ait bir mersiye, kimi zaman bir düzene başkaldırışın cesareti, kimi zaman bir kadının uzak hikâyesi, kimi zaman ise bir yazarın sesi olarak canlanıp karşımıza dikilir.

Yazarın kendi deneyimlerinden, toplum ve edebiyat içerisinde var olan gözlemlerinden, insan varlığının manasından, şehirlerin ruha sirayetinden yola çıkarak kaleme aldığı eser “Denemenin Bencesi” diye söze başlar; Türk edebiyatının önemli aydın ve eserlerinin hakkındaki izlenimler, bir bireyin yaşayabileceği hayat deneyimleri, şehir, kadın, yazarlık, okumak ve yazmak kavramları üzerindeki düşüncelerle devam eder.

Yazar için eylül, umudun bekleyişidir ve bu durumu şu sözlerle ifade etmektedir:
Eylül Özlemleri“Hemen hepimiz bir şey bekliyoruz bu hayatta. Oğuz Atay Korkuyu Beklerken demişti yıllar önce. Korkuyu bekleyecek kadar cesur değilim henüz. Şimdilik ancak bir mevsim bekliyorum ben; tüm umutlarımı yüklediğim bir mevsim. Bu nedenle eylülü beklemek hala bir umut barındırıyor yüreğimde. ‘Neden Eylül Özlemleri?’ diye soranlara cevap olur mu bilmiyorum. Eylülde dönerdi değil mi, haziranda her giden? Bu eylül diğerlerinden farklı olacak belki bizim için.”

Samimi, akıcı üslubu ve içeriğiyle bizleri uzak diyarlara götüren eserden her insan başka başka bir tat almaktadır. Kitabın son denemesini bitirdikten sonra fark ettim ki Eylül Özlemleri benim için hem bir yoldaş olmuş hem de yeni bakış açıları kazanmamı sağlamıştı. Farklı deneme başlıkları ve anlatım tarzı ile zihnimi düşünme, sorgulama ve araştırmaya yönlendirmişti. Böyle bir tat almak ve deneme türünün varlığını keşfetmek isteyenlere şimdiden iyi okumalar dilerim.

Eylül Özlemleri
Fatma Sibel Şahin
Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları
120 Sayfa, 2017

TAKİPTE KALIN

43,428BeğenenlerBeğen
547TakipçilerTakip Et
97TakipçilerTakip Et
583TakipçilerTakip Et

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...