Eylül Özlemleri

“Okumak farklı limanlara yelken açmaksa yazmak hiç bilmediğin sahillerde kıyaya vurmaktır.” diye düşünen Fatma Sibel Şahin’in Eylül Özlemleri, 2017 yılında Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları’ndan çıkmıştır.

Her biri ötekisinden güzel ve zengin elli üç denemeden oluşan eser; kimi zaman şehre ait bir mersiye, kimi zaman bir düzene başkaldırışın cesareti, kimi zaman bir kadının uzak hikâyesi, kimi zaman ise bir yazarın sesi olarak canlanıp karşımıza dikilir.

Yazarın kendi deneyimlerinden, toplum ve edebiyat içerisinde var olan gözlemlerinden, insan varlığının manasından, şehirlerin ruha sirayetinden yola çıkarak kaleme aldığı eser “Denemenin Bencesi” diye söze başlar; Türk edebiyatının önemli aydın ve eserlerinin hakkındaki izlenimler, bir bireyin yaşayabileceği hayat deneyimleri, şehir, kadın, yazarlık, okumak ve yazmak kavramları üzerindeki düşüncelerle devam eder.

Yazar için eylül, umudun bekleyişidir ve bu durumu şu sözlerle ifade etmektedir:
Eylül Özlemleri“Hemen hepimiz bir şey bekliyoruz bu hayatta. Oğuz Atay Korkuyu Beklerken demişti yıllar önce. Korkuyu bekleyecek kadar cesur değilim henüz. Şimdilik ancak bir mevsim bekliyorum ben; tüm umutlarımı yüklediğim bir mevsim. Bu nedenle eylülü beklemek hala bir umut barındırıyor yüreğimde. ‘Neden Eylül Özlemleri?’ diye soranlara cevap olur mu bilmiyorum. Eylülde dönerdi değil mi, haziranda her giden? Bu eylül diğerlerinden farklı olacak belki bizim için.”

Samimi, akıcı üslubu ve içeriğiyle bizleri uzak diyarlara götüren eserden her insan başka başka bir tat almaktadır. Kitabın son denemesini bitirdikten sonra fark ettim ki Eylül Özlemleri benim için hem bir yoldaş olmuş hem de yeni bakış açıları kazanmamı sağlamıştı. Farklı deneme başlıkları ve anlatım tarzı ile zihnimi düşünme, sorgulama ve araştırmaya yönlendirmişti. Böyle bir tat almak ve deneme türünün varlığını keşfetmek isteyenlere şimdiden iyi okumalar dilerim.

Eylül Özlemleri
Fatma Sibel Şahin
Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları
120 Sayfa, 2017

2 thoughts on “Eylül Özlemleri

 • 15 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  Kitabın türü nedir?

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  Deneme türünde bir eser.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir