Eylül Özlemleri

Tarih:

Yazar:

Kategori:

“Okumak farklı limanlara yelken açmaksa yazmak hiç bilmediğin sahillerde kıyaya vurmaktır.” diye düşünen Fatma Sibel Şahin’in Eylül Özlemleri, 2017 yılında Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları’ndan çıkmıştır.

Her biri ötekisinden güzel ve zengin elli üç denemeden oluşan eser; kimi zaman şehre ait bir mersiye, kimi zaman bir düzene başkaldırışın cesareti, kimi zaman bir kadının uzak hikâyesi, kimi zaman ise bir yazarın sesi olarak canlanıp karşımıza dikilir.

Yazarın kendi deneyimlerinden, toplum ve edebiyat içerisinde var olan gözlemlerinden, insan varlığının manasından, şehirlerin ruha sirayetinden yola çıkarak kaleme aldığı eser “Denemenin Bencesi” diye söze başlar; Türk edebiyatının önemli aydın ve eserlerinin hakkındaki izlenimler, bir bireyin yaşayabileceği hayat deneyimleri, şehir, kadın, yazarlık, okumak ve yazmak kavramları üzerindeki düşüncelerle devam eder.

Yazar için eylül, umudun bekleyişidir ve bu durumu şu sözlerle ifade etmektedir:
Eylül Özlemleri“Hemen hepimiz bir şey bekliyoruz bu hayatta. Oğuz Atay Korkuyu Beklerken demişti yıllar önce. Korkuyu bekleyecek kadar cesur değilim henüz. Şimdilik ancak bir mevsim bekliyorum ben; tüm umutlarımı yüklediğim bir mevsim. Bu nedenle eylülü beklemek hala bir umut barındırıyor yüreğimde. ‘Neden Eylül Özlemleri?’ diye soranlara cevap olur mu bilmiyorum. Eylülde dönerdi değil mi, haziranda her giden? Bu eylül diğerlerinden farklı olacak belki bizim için.”

Samimi, akıcı üslubu ve içeriğiyle bizleri uzak diyarlara götüren eserden her insan başka başka bir tat almaktadır. Kitabın son denemesini bitirdikten sonra fark ettim ki Eylül Özlemleri benim için hem bir yoldaş olmuş hem de yeni bakış açıları kazanmamı sağlamıştı. Farklı deneme başlıkları ve anlatım tarzı ile zihnimi düşünme, sorgulama ve araştırmaya yönlendirmişti. Böyle bir tat almak ve deneme türünün varlığını keşfetmek isteyenlere şimdiden iyi okumalar dilerim.

Eylül Özlemleri
Fatma Sibel Şahin
Halk Edebiyatı Dergisi Yayınları
120 Sayfa, 2017

TAKİPTE KALIN

43,116BeğenenlerBeğen
529TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
582TakipçilerTakip Et

Oturduğun Yerden Yola Çıkaran Kitaplar

Dünya’nın ortak gündemi; Koronavirüs ile birlikte “sosyal mesafe”, “karantina” ve “izole yaşamak”. Artık hepimiz zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyoruz. Bu günlerde...

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...