KitapKitap İncelemeleri

Evlilik Okulu

Bu kitap için size ilk olarak söyleyebileceğim, hem başucu kitabı hem de ders kitabı olabilir. Oldukça geniş kapsamlı bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Eserde, bilimsel verilerle desteklenerek aile kurumun önemi, çiftler arasındaki etkileşimlerin niteliği üzerinde fazlasıyla durulmaktadır. Karşımıza öncelikle, evlilik okulu projesi çıkıyor. İlerleyen bölümlerde ise, aile ve eş kavramları, iletişim çatışmaları temel alınarak başlıklar halinde sunuluyor. Doğru bildiğimiz yanlışlar üzerine farklı bir bakış açısı oluşturuluyor. Aynı zamanda farklı kültürlerdeki aile yapılarının varlığı ve özelliklerinden yola çıkılarak ta örnekler verilmiştir. Örneğin; Batı’da 16-17 yaşlarında bir çocuğun ayrı eve çıkması normal karşılanırken, bu durum bizde tam tersi olabilmektedir. Aileler arasındaki bağlılık buna müsaade etmemektedir.

Aynı şekilde geniş aile yapısı bizlerde ve doğu ülkelerinde daha sık görülürken, batı ülkelerinde bu duruma neredeyse rastlanmamaktadır. Tüm bunların bireyler üzerindeki etkisi ve toplumları nasıl yönlendirdiği gerçeğinden hareketle analizler ışığında okuyucuya model sunulmaktadır. Bu sebepten dolayı temel olan noktaya yani eş seçimine inilerek oradan bakılmaya başlanmıştır. Bunun içinde öncelikle evlilik öncesi bireylerin sağlıklı olgunluk haline bakılmalıdır. Yani bir insan neden evlenmek ister? Evlenmek onun için ne anlam ifade eder? Bunları kendi içinde cevaplaması ve karar vermesi gerekmektedir.

Sonrasında eş seçerken, birtakım değerler göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, aradaki yaş farkı, kültürel yapısı, değerleri, hayat görüşü, siyasi, sosyal, sanatsal bakışı, ekonomik durumu, eğitimi, aile yapısı, kişilik özellikleri, fiziksel yapısı gibi birçok unsur kişinin akıl ve kalp potasında eritilerek, nitelikli bir sentez yapılarak adım atılmalıdır. Böyle olsun ki ortaya güven çıksın. Modern çağda Freud, güven kavramını yeni bir formülle tazeliyordu; Freud insanların toplumsal ilişkilerini Schopenhaur tarafından oklu kirpikler hakkında yazılmış alegorik öyküden alıntı yaparak açıklar: bir grup oklukirpi çok soğuk bir kış akşamında donarak ölmemek için birbirlerinin ısısından yararlanmak amacıyla birbirine yanaşarak toplanırlar. Fakat birinin dikeni diğerine batmaya başlayınca ayrılmaya zorlanırlar. Ve şimdi ne zaman ısınma ihtiyacı onları bir araya getirse, ikinci kötülük birden ortaya çıkar. Ta ki dayanabilecekleri bir uzaklık buluncaya kadar. İnsanlık hakkındaki gerçekler doğamızdan kaynaklanır.

Oklu kirpilerin yaptığı gibi hayatta kalmanın dayanılabilir yollarını deneme yanılmayla keşfederiz. İlişkilerdeki güven adına yapılacak sorgulama, kime güvenileceği değil, nasıl güvenileceğidir. Bu yüzden sağlıklı bir bağlanma ve güven duygusu yaşayabilmek, bireyin bakıcısı ile kurduğu etkileşimde başlamaktadır. Kaçınan, kaygılı, güvensiz bağlanan bireylerin yetişkin yaşamlarında da birtakım paranoyalar ve sorunlar çıkabilecektir. Bu da ilişkinin zedelenmesine sebebiyet verebilir. Bu sebepten kişiler yarım elmaların biraraya gelmesiyle değil, herkesin bütün bir elma olmayı başarıp daha sonra evlilik ve ilişki kurma adına önemli adımlar atması gerektiği yönündedir. Eser, evlenmeye aday gençlerin ve evli bireylerin evlilik yaşamlarını, ilişkilerini daha kaliteli bir düzeye getirme amacıyla yazılmıştır.

Bunun yanında anne-baba olabilme eş olabilme becerisini geliştirmeye yönelik birtakım ipuçları da içermektedir. Şahsen Yavuzer, kitabın hakkını vermiş diyebilirim. Ayrıca her bir bölümde farklı akademisyenlerin istatistiksel, bilimsel birçok verisini de içermektedir. Bu da yapılan tahlillerin dikkatinizi artırmasını sağlıyor. Kadın-erkek her insanın okuması ve okutulması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Okuyup bitirseniz bile ara sıra tekrardan elinize alıp okuyacağınıza inanıyorum. Akıcılığı yüksek, dil ve anlatımı sizi saran ve değindiği konular itibariyle de dikkatinizi çekecek düzeyde değerli bir eser. İnanıyorum ki, kitaplığınızın nadide eserlerinden birisi olacaktır. Ben sevdim, umarım sizler de seversiniz.
Keyifli, huzurlu okumalar…

Evlilik Okulu
Haluk Yavuzer
Remzi Kitabevi
292 sayfa, 2016

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)