KitapKitap İncelemeleri

Etkili Öğretmenlik Eğitimi

Sevgili öğretmenlerim, öğretmen arkadaşlarım ve değerli ebeveynler, bu yazımı özellikle sizler için kaleme aldım. Şimdi değerlendirmesini yapacağım bu eser, Dr. Thomas Gordon tarafından yazılan ‘’ Etkili Öğretmenlik Eğitimi’’ isimli kitaptır. Eser de, günlük hayatta karşılaştığınız birçok probleme çözüm bulabileceğinize inanıyorum. Okulda öğretmen-öğrenci ilişkilerinin, evde de ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimlerinin kalitesini artırabilme adına önemli ipuçları içeriyor. Aynı zamanda milli eğitim bakanlığı tarafından alınan bir kararla tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır.

Kitap, en başta öğretmenler ve anne babaların bundan nasıl yararlanacağıyla ilgili bilgiler içeriyor. Akabinde çocuklarla kurulacak iletişim üzerine denenmiş becerileri, oynanabilecek oyunları, birtakım disiplin sorunlarını içinde barındırması adına da okuyucuya başka bir pencere açıyor.

On bir bölümden oluşan E.Ö.E, her bölümünde değerli açıklamalar yapıyor. Bu bölümlerde dikkat çeken kısım ise, her birinin ayrıntılı olarak anlatılmasıdır. Ayrı ayrı ifade etmek yerine genel hatlarıyla kitabı değerlendirmek gerekirse eserde, etkili iletişim, iletişim engelleri, ben dili, sen dili, kabul dili, iletişimi kolaylaştıran etmenler, okul ve sınıf ortamlarının hem fiziki hem de psikolojik yapısı, zamanın kullanımı, işbirliği, öğretmenin otoriter-hoşgörülü olma dengesi, çatışma, çatışma türleri ve başetme yolları, sınıf kuralları, öğretmenlere sorun çıkaran okulların özellikleri, anne-babaların çocuklarıyla olan ilişki türleri, değerler eğitimi, müdür-öğretmen-veli den oluşan ekibin önemi, çocukların okuldaki durumunu gözlemleyebilmek, bulunduğumuz birçok rollerdeki davranışlarımız üzerine, fazlasıyla geniş kapsamlı açıklamalarda bulunarak okuyucuya kolaylık sağlayabilecek donanımda bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tüm bunlar anlatılırken, teorik bir bilgiyi sunarken örnek diyaloglar üzerinden de doğru ve yanlışlar üzerinde tespitler yapıyor.

Öğretmenler mesleğe zevk ve başarı duyguları yaşayacakları düşüncesiyle başlar ancak bunun yerine kendilerini çekişmelerle dolu bir ortamda, öğrencilere karşı yaşam savaşı verirken bulurlar. Temelde öğretmen yetiştirenler çeşitli bilgi ve uzmanlıkla donanmış olsalar da, bireysel deneyimlerini öğretmen adaylarına aktaramazlar. Herkes mesleki deneyimini kendine özgü bir biçimde edinir ve bu deneyim aktarılamaz. Öğretmenler öğrenci oldukları okullara öğretmen olarak geri döndüklerinde karşılaştıkları değişiklikler insan doğasındaki değil, rollerdeki değişikliktir. Öğretmenler de tıpkı özel yaşamlarında olduğu gibi bir öğrenciden hoşlanabilir ya da hoşlanmayabilir. Gerçek yaşamda olan bu yaklaşım eğitimde de doğal karşılanmalıdır.

Neden ne olursa olsun bireysel ayrımlar her zaman olacaktır. Eseri okuduğunuzda, hangi rolde olursanız olun, farklı bir bakış açısı, pencere açacağına inanıyorum. Aynı zamanda, çocukların disiplin problemlerine, yahut sizlere bir problem getirdiğinde nasıl yaklaşacağınıza, onların hayal güçlerini nasıl geliştireceğinize yardım olabileceğini düşünüyorum. Bunun yanında lisansüstü programlarda tez çalışmalarında da birçok insana fayda sağlayabilecek bir kaynak olabilir. Çevirisini de başarılı buldum. Kendi hayatımda da içerisinde yer alan birçok yöntemi denemiş birisi olarak öneririm. 388 sayfa olmasına rağmen okudukça merak uyandıran yapısıyla akıp gidiyor. En sonunda ise, yazarın gençlere yönelik kısa ama duygulu bir sonsöz yazısı yer almaktadır.

Ayrıca bu konuyla ilgili kendisinin de önerdiği başka kitaplarda vardır. Hem kendi milli eğitim bakanlığımız hem de Avrupa’da yer alan bir çok üniversitedeki profesörün de, tavsiye etmesi, değerlendirmeleri de dikkate aldığım bir noktaydı. Okuduğum ve tekrar tekrar okuyacağıma inandığım, kaliteli, nitelikli etkisi yıllarca devam edecek, başarılı bir kitap. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Keyifli okumalar…

Etkili Öğretmenlik Eğitimi
Dr. Thomas Gordon
Profil Yayınları
388 sayfa, 2014

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)