Erkek Okuyucuların Kadın Yazarlara Olan Ön Yargısı

Kadın yazarların kitaplarını okumuyorsanız iyi bir okuyucu olduğunuzu söylemeyin!

Rhiannon Lucy Cosslett The Guardian’daki yazısında global bir sorundan bahseder : Bir kitapçının gün içinde karşılaştığı sorunlardan birisi de kadın okuyucuların yazardan ziyade konu ve tür üzerinde ayrıma giderken erkek okuyucuların kitaplara ön yargıyla yaklaşıyor olması. Bu okuyucuların büyük bir kısmı kadın yazarları okumadıklarını gururla belirtiyor veya pembe olarak adlandırdığımız kapağında pembeler bulunan ve kadınlara hitap ettiği düşünülen kitaplardan uzak duruyor.

Elbette kadın yazarları okuyan erkekler de var, ancak çoğu bir kitabın kapağında kadın ismini görünce bile o kitabı eline alıp incelemiyor. Ayrıca erkek yazarlar da onları etkileyen yazarlardan bahsederken yine erkek yazarlardan bahsediyorlar. Erkek egemenliğinde bir başka dal daha yazarlık.

Sadece erkek yazarları okuyup iyi bir okuyucu olduğundan bahsedenlerin durup biraz düşünmesi gerekiyor. Bir yazardan hoşlanmadığınızı söylemek için onun kitabını okumanız gerekir. Kapağına dahi dokunmadan kadın yazarların kitaplarını okumayı sevmediği söylemek ise çok ayrı bir mesele! Bu “Alman yazarları okumam!” demek kadar sığ bir düşünce.

Hepimizin tercihleri ve zevki vardır ama böylesi bir cehaletten gururla bahsetmek … İşte bu kişinin kendisine dönüp eleştiri yapması gereken bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir