Erkan Şamcı ile Neşeli Botanik

Sone
Savurgan güzel,nedir bu kendini harcaman
senin mirasın olan güzellikleri böyle?
doğa temelli vermez, ödünç verir her zaman
eli açık olana borç verir içtenlikle
böyle yanlış kullanmak olurmu güzel pinti
miras bırakman için sana bırakılanı?
kâr etmeyen tefeci bu koskoca serveti
niye tüketiyorsun yaşatmak varken canı
meraklısın kendinle içli dışlı olmaya
bu tatlı benliğin sırf aldatmağa yarar
vaktin geldi diyerek seni çağırsa doğa
vereceğin hesapta elle tutulur ne var?
kullanmazsan gömülür güzelliğin seninle
kullanırsan varisin olur da sürer gider böyle
William Shakespeare

Yaz geldi, havalar güzel. Artık çoluk çocuk kuşların, ağaçların içine karışma zamanı. Ben de yazıma şiirle başlamak istedim. Şiirde dediği gibi, doğadan ödünç alacağımız güzellikleri kullanama vakti geldi çattı. Uzmanların çocuk gelişimi için önerdiği geliştirici etkinlerin başında, doğa keşfi geliyor.

Kuru yaprak çıtırtılarını duymak, kocaman ağaçların ihtişamı karşısında büyülenmek, rengârenk çiçeklerin, kelebeklerin izlenmesi, toplanmış kuru dalların sanat etkinliğine dönüşmesi, mis gibi orman kokusu içinde piknik yapmak, temiz hava, bol güneş… Bunlar aklımıza ilk gelen faaliyetler…

Pekâlâ, bunların yanında kozalak içinde gizli bir mesaj yerleştirmek ister misiniz? Ya da zaten renkli olan çiçekler, başka renkler de alabilir mi? Bunu deneyimlemeye ne dersiniz. Isırgan otunun nasıl ısırdığını merak edenleri görelim. Acaba bu gördüğümüz ağaçlar kaç yaşında? Domates meyve mi sebze mi? Nane kokusunu nerede saklar?

Yukarıdaki soruların cevabını merak edenler ve doğayı laborant gözüyle deneyimlemek isteyenler “Erkan Şamcı ile Neşeli Botanik” kitabı sizler için…

Erkan Şamcıyeşil tulumu ve fularıyla, Türkiye’nin en çok tanınan ziraat mühendisi ve ekolojik yaşam uzmanı. Onu televizyonlarda sık sık izliyoruz.Bizlere evlerimizde doğal ürünler kullanarak temizlik yapmanın yöntemlerini anlatıyor.

Yazar bu kitabı çocuklar doğayı tanısın diye düşünerek hazırlamış.İçinde 50 deney var. Deneyler, az önce sıraladığımız sorulara benzer, dikkat çekici sorularla başlıyor. Deneyler; “Neler lazım?/ Ne yapıyoruz?/N’oluyor?/ Neden Acaba?” gibi başlıklarla ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Deneyi yaptınız, işiniz bitti mi? Hayır. Kitapta her deney sonrası “Ya da..” bölümüne yer verilmiş.Burada da deneyin bazen farklı sonuçlar oluşturabileceğine dair ipuçlarının anlatıldığı bölüm var. Böylece, bilgilerde eksiklik kalmıyor.

Deneyler sonunda yer alan “Garip ama Gerçek” bölümü ise, şiirdeki dönüşümü anlatıldığı kısım diyebiliriz. Doğadan yola çıkarak yapılan deneyin içeriğine paralel, icatlar ve gerçek hayatta bunların karşılığı olan durumlar yer almış. Böylece bilgiler somutlaşıyor. Daha ne olsun? Bize de okumak ve uygulamak kalıyor.

Anlatım çok akıcı, deneyler rahat yapılabilecek şekilde yazılmış. Deney malzemeleri ve aşamaları, çizimlerle desteklenmiş. Bu da anlamayı kolaylaştırmış.

Kitap, 104 sayfa 50 deneyden oluşuyor. Yazar Erkan Şamcı, çizer Sinan Gürsel. Hayykitap tarafından basılmış. Tür olarak, “Çocuk/Eğlenceli Bilgi, Renkli Resimli Deney Kitabı” olarak sınıflandırılmış. Biz büyüklere de kitabı çocuklarla okuyup, deneyleri uygulamak düşmüş. Keyifli okumalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir