Erkan Kök: Aşk Çok Yukarıda, Bir O Kadar Da Çok Dipte Bir Duygudur.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Erkan KÖK?

Erkan Kök, Samsunlu, henüz 22’sinde olup, 3 kitap çıkarmış, üniversite öğrencisi olan, sanat yolunda ilerlemeye çalışan ve hâlâ yaşayan bir insan.

3. Kitabınız “YANKI” Dorlion Yayınlarından Nisan 2019 tarihinde yayımlandı. Kitabınızı elinize aldığınızda ne hissettiniz?
Açıkça söylemek gerekirse kitabımın mutluluğunu daha yaşayamadım. Kargodan aldığım zaman koliyi açar açmaz tatsız bir olayla karşılaştım. O hafta talihsiz bir olay yüzünden kitabımın sevincini yaşayamadım. Ama her şeye rağmen gururlu ve mutluyum.

Kitabın ithaf sayfasında en son “Hayatı boyunca bomboş kalbinin odalarında AŞK diye yankılananlara…” diye belirtmişsiniz. Aşk sizin tüm eserlerinizde buram buram duyuluyor. Neden aşk?

Çünkü aşk… Allah’ın bu dünyaya bahşettiği en güzel nimet. Anlatmaktan, yazmaktan bıkmıyorum ve yine yine yazmak istiyorum

Yankı

Yankıyı okurken o kadar hüzünlendim ki… Kısa deneme yazılarınız, şiirleriniz o kadar gerçek ki. Altlarında tarih ve kısa notlar olmasa bile her bir bölümün içinizde yaşanmışlıklar sonucunda yazıldığını hissettim ben. İçinizde derin bir sancı mı var aşk üzerine?

Kitapta da dediğim gibi “Hiçbir yerimde bir rahatsızlık olmasa da ameliyat masasına yatırmışlar ve sadece kalbimi söküp bırakmışlar gibi hissediyorum kendimi.” Hayatımda ne zaman bir aşka yelken açsam tüm umutlarım alabora olup hayallerim suya battı. Aşk çok yukarıda, bir o kadar da çok dipte bir duygudur. Aşk denildiği zaman sadece kalbimin burukluğuyla kalıyorum ve de yazıyorum.

2017 Yılında “Kalbimden Alıntılar” isimli şiir kitabınızla tanıdık sizi ve ardından 2018 yılında “Bu Kalp Bu Bedene Nasıl Sığar” romanınızı okuduk heyecanla, sonu bize şok yaşatarak… Keyifli iki kitaptan sonra 2019 yılında da 3. kitabınız girdi hanemize. Bu ne hız  ? Her yıl yeni eserlerinizle kavuşmaya devam edecek miyiz?

Bana kalsa her ay çıkarmak isterim ama biz yazarlar olarak okuyucu kaygımız var ve bu günden güne değişiyor, çoğalıyor hatta düşüyor. İlk 3 kitap ergenlik-yaşlılık arasındaki insanlar içindi. 4. Kitabım sevgili çocuklar için gelecek inşallah. Kitap resimli olacak ve içindeki çizimleri ben çizeceğim  Nasıl olur bilmiyorum ama çok heyecanlıyım yine!!!

Yankı

Yankı’yı okurken babanıza ve annenize ait mektuplara, şiirlere kitabınızda yer vermişsiniz. Böyle duygusal ve edebi yönü güçlü anne ve babanın oğlundan böylesi naif ve melankolik bir bireyin dünyaya gelmesi hiç şaşırtmıyor insanı… Neden anne ve babanızın birbirlerine yazdıkları o özel mısraları binlerce insanın okumasını istediniz? Ve anneniz şu an hayatta değil ( Mekânı cennet olsun.) babanızdan mı izin aldınız şiirleri paylaşırken? Ne tepki verdi? Bu süreci merak eden okurlarınızla, tabi isterseniz, paylaşır mısınız?

Çok teşekkür ediyorum. Kaybettiğimiz tüm annelerimizin babalarımızın mekânları cennet olsun. Soruyu okurken bile o yıllara gittim ve sevinçten, duygulanmaktan bir hâl oldum yahu! Belki de bu zamanki edebi yönüm onların genlerinden geçmiştir, kim bilir? Okuyanlar hatırlar. Bu Kalp Bu Bedene Nasıl Sığar? Kitabımda babamın 2 kıtalık şiirini koymuştum. Bunu babamdan habersiz yaptım ve gösterdiğimde çok duygulandı ve gururlandı. 3. Kitabıma da koyacağımı söyledim ve onayladı. Daha gösteremedim kitabımdaki şiirleri, eminim ki sevinip duygulanacaktır. İkisi de iyi ki var ve onlar benim en büyük şansım…

”Zamansız” isimli şiirinizde diyorsunuz ki “… Sana benim kalbimden aşk, / Senden bana ise ayrılık sızdı. / Aşk ve ayrılık zamansızdı.
Bu mısraları size yazdıran tamamen sizin yaşadıklarınız mı? Yoksa anne-babanız örneği ya da etrafınızda yaşanılan aşk acıları mı?
Hayatımızdaki hiçbir ayrılık zamanlı gelmez insana. Gerek annemin benden, bu dünyadan ayrılması gerek ise kalbimizdeki insanların bizden ayrılması… Aşk da öyle… Zamansız… İlah değiliz, ne zaman geleceğini bilebilir miyiz?

Hayır. Aslında yazdıklarımın %80i benim yaşadıklarım, %15i çevremdekilerin yaşadıkları, %5i ise öylesine…

Sosyal Sorumluluk Projelerine karşı çok duyarlı olduğunuzu yakinen biliyorum. Aziz Şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için ihtiyaç sahibi okullarda kütüphaneler açan @yasayansehitkutuphaneleri ® Gönüllü Topluluğu’na aktif destek oluyorsunuz. Bu tarz sosyal projeler ile ilgili söylemek istediğiniz birkaç cümle varsa öğrenebilir miyiz? Ve proje kurucusu olarak, hassasiyetiniz için de sonsuz teşekkür ediyorum…

Bir şeyler katabildiysem, yardım edebildiysem ne mutlu bana! Aslında bu Türkiye’nin en önemli projelerinden biri. Aziz şehitlerimiz için ne yapsak az… Onlar bu vatan için hiçbir şeyi hesaba katmadılar. En azından insanlar da bunu düşünerek kalplerinden, ceplerinden, evlerinden vs. yardımda bulunabilirler.

Yankı

Kitabınızın arka kapağında, hakkınızda görüşlerini dile getiren 3 isim var. Bu isimleri nasıl belirlediniz?

Ünlü 2 isim vardı. Bunlar “Kalben, Emre Özdemir” idi. İkisi de benim yakinen tanıdığım, tanıştığım ve görüştüğüm insanlardı. İkisini de ayrı seviyorum. 3. İsim ise şu an söyleşisini cevapladığım “Sayın Şenay Erdem” idi. Kitaplara bu kadar âşık, Yaşayan Şehit Kütüphaneleri® gibi kutsal bir projeyi öne süren bir insan gibi insan varken adını yazmamak olmazdı diye düşünüyorum.

@senayinkitaplari :Bir kapağın arka sayfasında yorumcu olmak büyük şeref. Sizin kalemi seven, ilgiyle takip eden çok seveniniz var. Daim olsun. Güzel yüreğiniz size hep güzellikler yaşatsın. Teşekkürler.

Yankı
Erkan Kök
Dorlion Yayınevi
173 sayfa, 2019

Şenay Erdem

2 oğluma anne olmanın yanı sıra, 13 yıldır yoğun bankacılık mesleğime devam ediyorum. İş ve aile hayatım devam ederken bir yandan da kurucusu olduğum @yasayansehitkutuphaneleri Gönüllü Topluluğuyla birlikte Aziz Şehitlerimizin isimlerini Türkiye’nin her köşesinde, ihtiyaç sahibi okullarda kütüphaneler kurarak yaşatıyoruz. Kendimi bildim bileli fantastik dünyamın en güzel dostları olan kitaplarım ise hep benimle... @senayinkitaplari sayfamda ise yazarlarla söyleşi yaparak, yazar/kitap tanıtımları yapmaktan büyük keyif alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir