Erik Ağacı

Yazarın bir önceki kitabı Ardımda Kalanlar’ı hatırlıyorum da ne kadar da hüzünlü ve yürek burkan bir kitaptı! Erik Ağacı için de beklentim bu yöndeydi ve hiç de yanılmadığımı görmüş oldum! Yürek burkulmasının yanı sıra bu kitap tam anlamıyla salt acının tarifiydi sanki! Yaşananların gerçekliği karşısında düpedüz nutkunuz tutuluyor. Çünkü kurgu olmadığını, yazarın hayal gücünün bir ürünü olmadığını bilmek sizi kitaba hapsediyor.

Kitabın gerçekliği Nazi Almanyası’nı anlatması! Tüm dünyanın o dönemler haberdar olduğu ve 6 yıl boyunca göz yumduğu gerçekler! İnsanoğlu nasıl bu kadar sessiz kalabilmiş böylesine bir soykırıma!? Nasıl!? Evet Yahudi Soykırımından bahsediyorum! Sırf inançları uğruna canlarından, toplumdaki yerlerinden ,yurtlarından ,onurlarından , insanlıklarından olmuş milyonlarca beden! Toplama kamplarında, gaz odalarında ve krematoryumlarda(yakım evi) son bulan hayatlar… Tüm bu gerçekleri okumak insanlıkla ilgili düşüncelerime bir yenisini ekledi maalesef. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda kitapta bahsedilen her şeyin yaşanmış olması uykularımı kaçırdı.

Ellen Marie Wiseman’ın bir Alman olması ve hayat ağacındaki çok yakınlarının bu vahşete tanıklık etmesi kitabın temel yapı taşını oluşturmuş. Amerikalı bir askerle evlenen annesi, o dönemin Almanya’sından kurtulma düşüncesiyle seve seve Amerika’ya yerleşmiş. Amerika’da dünyaya gelen yazar, küçücük yaşında Almanlara karşı oluşan önyargıya tanık olur. Ve aslında bu savaşın toplumsal bir suç olarak görüldüğünün farkına varır! İşte bu sebeple Hitler dönemini bir Alman aile gözünden anlatmaya karar verir. Tüm bu yaşanan vahşetin masum Almanlar tarafından da nasıl mağdur olunduğuna dair etkili bir kurgu yaratır. Kurgunun içine de yaşanması imkansız bir aşk filizlendirir. Bu aşk uğruna yaşanan acılar ve bir araya gelme çabası burnunuzun direğini sızlatacak cinsten. Hitler dönemini tüm çıplaklığıyla okumak ve öğrenmek için yürek burkan kurgusuyla sizin için çok iyi bir tercih olacak olan Erik Ağacı’nı tavsiye ediyorum.

Tanıtım Bülteninden…

Köklerin neredeyse orada çiçek açarsın…

Büyükannemin söylediği en güzel sözdü bu. Çünkü kökün ne kadar güçlü olursa vereceğin meyve de o kadar güzel olur. Ancak benim meyve verecek dallarımı daha on yedi yaşındayken kırdılar. Dün ile bugün arasında öyle çok fark var ki… Isaac ile erik ağaçlarının arasında koşturup, birlikte büyüdüğümüz küçük Alman köyüne rüzgârlı tepeden baktığımız günler çok mu geride kaldı şimdi?

1938 yılının sonbaharı, neden savaşı beraberinde getirdi ki? Sürekli kulağımda yankılanan bomba ve siren seslerini kim silecek? Ailem ve ben sığınağa tam vaktinde gidebilecek miyiz düşüncesinden ne zaman kurtulacağım peki?

Neyi özlüyorum biliyor musunuz? Isaac ile birlikte yumuşacık ekmek üzerine sürüp yediğimiz erik reçelinin tadını. O erik reçeli benim çocukluğum, hayallerim ve umutlarımdı. Ah Isaac… İnançlarımız yüzünden bu savaş bizi ayırsa da kalbimdeki seni nasıl alacaklar? Ben, Christine Bölz, her neredeysen orada senin yanındayım. Seni seviyorum, sevgilim ve senden hiç vazgeçmeyeceğim. Hem aşk için kimler neleri feda etmedi ki…

Ardımda Kalanlar ile gönülleri fetheden Ellen Marie Wiseman, bu kez Erik Ağacı ile okuyucularıyla buluşuyor. Annesinin hayatına dayanan hikâye cesareti, kurtuluşu, kalp kırıklıklarını ve aşkla uyanan umudu müthiş bir gerçeklikle anlatıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Erik Ağacı
Ellen Marie Wiseman
Arkadya Yayınları
512 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.