Epilepsi İle Büyümek

Bugün kitapçı raflarında dolanırken gözüme takılan, ayaküstü alıp incelediğimde beni heyecanlandıran bir kitap ‘Epilepsi ile Büyümek’. Kitabı alıp bir kafeye geçtim ve incelemeye başladım. Bu neymiş, aaa bunu bildiğim iyi oldu, şu bölüme de bakayım derken baktım kitap bitti.
Bir kere çok açıklayıcı basit bir anlatımla hem ebeveynlere, hem öğretmenlere hem de hastalara nokta atışı yaparak aydınlatıcı şekilde yazılmış bir kitap.

Epilepsi İle BüyümekMarmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisinden Emekli Öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Yılmaz tarafından yazılan kitap “ epilepsi tanılı çocukların tanı, tedavi ve takibi hakkında ailelerinin ve çocuğun hayatında işlevi olan kişilerin bilgilendirilmesi ve ayrıca epilepsi ile ilgilenen tüm kişi ve kurumlara epilepsi tanısı almış çocuğa nasıl yardımcı olunacağı konusunda bir kaynak olmayı amaçlamaktadır”.
Kitabın içeriğine bakınca genelde sorular ve cevaplar şeklinde yazıldığı, verilen bilgilerin tıbbi fotoğraf, grafik vb. ile desteklenerek anlatıldığı görülmektedir.

Kitabın ilk başta vurguladığı ise “hastalığın kabul edilmesi” gerekliliği. Çünkü bu kabulleniş epilepsinin tanı, tedavi sürecini olumlu yönde etkilediğinin, hastanın ve ailesinin de motivasyonu açısından önemli bir adım olduğundan bahsedilmektedir. Ülkemizde yaklaşık yediyüzbin epilepsi hastası olduğu ve bunun %0,8’inin çocuk olduğu belirtilmektedir.

Epilepsi İle BüyümekNöbetin , ‘beyinde anormal elektirik boşalımlarının olduğu alana ve kişinin yaşına göre’ değişebildiği, tanının hekim tarafından konulduğu, her nöbetin epilepsi olmadığı, çocuk epilepsi olsa da EEGnin normal çıkabileceği, EEG den başka tanılama araçlarının olduğu, tanılama süresi içinde anne babaların kaygılarını çocuğa yansıtmamaları gerektiği, tıbbi durumlardan utanma ve korkmanın süreci olumsuz etkilediği, tedavinin ilk adımının nöbetleri engellemek olduğu, ilaç sürecinde dozuna ve tok karna alınmasına, ilacın aniden kesilmemesi gerektiğine, nöbet geçiren çocuğa sakince yaklaşılması gerektiği, bazı epilepsi türlerinde birden çok ilaç kullanılmak durumunda kalındığı, çocuğa olumsuz durum ve davranışlara ilişkin olarak “sana yasak” gibi itici cümleler kullanılmaması bunun yerine neden öyle olduğu ve nasıl davranması gerektiğinin açıklanması gerektiği gibi önemli bilgiler bulunmaktadır.

Kitap 4 bölümden oluşmaktadır.
İlk bölümde “ Çocuğum Nöbet geçirdi? Epilepsi mi? (Nöbet geçirdim, epilepsi miyim?)” ana başlığı altında, nöbetin ne olduğu, özellikleri, epilepsi ve özellikleri, nedenleri, tipleri, nasıl tanı konulduğu, hangi tetkiklerin yapıldığı ve bu tetkiklerin ne anlama geldiği, tanı süresi içinde uyulması gerekenlere ilişkin 21 tane alt konu başlığı yer almaktadır.

İkinci bölümde “ Epilepsi tanısı konuldu, bundan sonra ne olacak?” ana başlığında ise tedavi ve takip süreci, çocuğa epilepsi tanısı söylenmeli mi, nasıl söylenmeli, nöbetin tekrarlamaması için ne yapmalı, epilepsinin tedavisi nasıldır, nöbet geçirirse ne yapmalı, tek ilaçlar nöbeti durdurmazsa sonraki adımlar ne olmalı, tedavi sürecinde nelere dikkat edilmeli şeklinde 32 tane alt konu başlığı bulunmaktadır.

Üçüncü bölümde, “Hayatı diğer çocuklardan farklı olacak mı? Hayatının diğer çocuklardan farklı olmaması için neler yapılmalı?” başlığında ise Nöbeti nelerin tetiklediği, zekayı nasıl etkilediği, çocukluk çağının olağan hastalıklarında neler yapılması gerektiği, manyetik ortamların, akıllı telefonların nöbete etkileri, psikolojik destek gereksinimi, gelecekte çocuğu nelerin beklediği gibi 30 alt konu başlığında detaylı şekilde açıklamalara yer verilmiştir.

Dördüncü bölümde “ Yaşa göre çocukluk çağı epilepsilerinde takip ve tedavide dikkat edilmesi gerekenler” ele alınmakta ve çocukluk gelişimi “ yenidoğan, sütçocuğu, oyun ve okul çocukluğu, ergenlik” dönemleri başlıklarında anlatılmıştır.

Ayrıca epilepsinin tarihçesi, beyin, nöronlar, anormal elektirik boşalımları hakkında temel bilgiler, epilepsi hastalarının ve ailelerinin kendi yaşam öyküleri de kitapta bulunmaktadır.
Ben kitabın başucu kitaplarından biri olacağını düşünüyorum. Anne babalara, eğitimcilere ve epilepsiyi merak eden herkese tavsiye ederim.

Epilepsi İle Büyümek
Prof. Dr. Yüksel Yılmaz
Hayykitap, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir